„Paleo“ dýňový chlebík

Posted by

O paleo dietě se v poslední době velmi mluví. Vzhledem k tomu, že někteří z mých oblíbených výživových poradců přímo paleo dietu dodržují, rozhodla jsem se do ní trochu nakouknout. Zjistila jsem, že pro mě takový krok (v podstatě i velká konzumace masa) není momentálně vhodný, ale některé recepty vypadají velmi dobře.  Samozřejmě když se člověk nějakou chvíli pohybuje ve výzkumu výživy, setká se s mnoha návody a „recepty“ na zaručeně nejzdravější stravování. A tak na mnoho stránkách se dočtete, jak je mandlová mouka zdravá, na jiných zase, že je velmi nezdravá, jelikož člověk používá velké množství. Důležité je v takovou chvíli si opět uvědomit, že vše bude zřejmě opět o množství (ale s tím my HIŤáci už máme zkušenosti, všeho s mírou:)). Paleo dieta sama o sobě nabadá k pojídání pečených věcí (byť paleo) jen příležitostně. A tak jsem se rozhodla nějaký ten recept vyzkoušet a trochu přizpůsobit potravinám, které toleruji. Ale i tak nabádám, aby člověk i s touto lahůdkou nakládal jako s dezertem (i když jej nazývám chlebík).

IMG_1162

„Paleo“ dýňový chléb

  • 2 hrnky bílé mandlové mouky (není to stejné jako mleté mandle, i když pokud rozemelete loupane mandle na jemný prášek, pak by to mohlo odpovídat)
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 lžička jedlé sody
  • 2 lžíce Pumpkin pie směsi (či směsi skořice, hřebíčku a muškátového oříšku)
  • 1/2 lžičky mletého muškátového oříšku
  • 1 hrnek pyré z pečené dýně (recept zde)
  • 4 lžíce medu
  • 2 balíčky NuNaturals stevie (stevie nebo 2 lžíce povoleného sladidla)
  • 3 lžíce mletého lněného semínka namočeného v 8 lžících teplé vody
  • 2 vejce (či náhrada) – originál recept měl 5 vajec, tedy pokud je dobře snášíte, klidně dejte vejce (lněné semínko však přidá důležité minerály a vlákninu)

IMG_1147 (3)IMG_1161

Předehřejte troubu na 350 F (175°C). Smíchejte mandlovou mouku se solí, sodou a kořením. V mixéru smíchejte dýni, stevii, vejce, med, lněné semínko a mixujte cca 2 minuty. Přidejte směs k suché směsi a pořádně smíchejte. Chlebovou formu vytřete a přesuňte do ní těsto (přesunula jsem v kuse a pak jsem prsty roztáhla po celé formě). Pečete 45 minut. Chlebík nebude extra nadýchaný, spíše nižší a širší, není ani příliš sladký, aby se dal namazat třeba arašídovým máslem či marmeládou. Pokud si přejete sladší, doporučuji přidat trochu medu (nebo mám prostě velmi málo sladivý med:)). Nechte vychladnout cca 1 hodinu ve formě. Dobrou chuť.

Mimochodem mandlová mouka je velmi bohatá na oxaláty a tedy není vhodná pro lidi s oxalátovou intolerancí.

3 comments

  1. Díky za fajn recept, přesně něco takového jsem hledala. Na netu je těch receptů spousty, ale až podle toho se mi podařil udělat dobrý paleo chleba, co se ihned nerozpadnul.

  2. Mnohe z diet pouzivaju – casto protichodne – evolučné argumenty (paleo, delena strava, vegetariani). Paleo predstava z romantickych Burianovych obrazou Lovcov mamutov je dost nerealna. Mamuty nakoniec jedli travu, takze aj v dobe ladovej najskor hlavnou zlozkou potravy ludi boli rozne semena, korienky, a sezonne plody, zvycajne vzdy len jeden zdroj. Obcas nejaky drobny cicavec, behajuci vtacik, plaz. Sezonne si doplnili proteiny vajciami, ale najdolezitejsi zdroj proteinov boli rozne larvy, cervy a hmyz, ktore boli k dispoziicii vzdy a vsade. Dodnes su sucastou jedalnicka vsade okrem zapadnej civilizacie.

    1. Pravda, skvělý komentář. Já osobně cítím, že moje zažívací ústrojí není dělané na tuto dietu, přestože mám „preference“ i toleranci posunutou směrem ke zdroji bílkovin. Myslím, že západní pojem „paleo“ diety, kdy se doporučuje hodně masa a to víceméně celoročně není přesně tou pravou kopií obrazu neandrtálského. A je pravda, že jakožto pravé dítě západní civilizace jsem nenašla sílu zakoupit si pytlík smažených červů a pochrumkávat je jako by se nic nedělo, i když byla příležitost (a i když vím, že je možnost, že v budoucnu to opět bude naším hlavním zdrojem bílkovin:)) I když věřím, že spoustě lidem může pomoci se na čas odprostit od veškerého příjmu cereálií, tedy různých gliadinů, které se prokazatelně nepřátelí s naším zažívacím ústrojím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.