Salát jako protizánětlivý bojovník? I kdyby vám normálně nechutnal, bok choy se slaninkou si zamilujete!

Posted by

Salát je mňam. Salát je zdravý! Salát je zelený! Zelená je dobrá. A proč je zelená dobrá (a tím teď myslím to zelené listí, které když vám někdo naservíruje na talíř, řeknete: „copak jsem králík?“)? To vám hned prozradím. Mimo jiné takový salát vám pomůže naplnit si svou denní dávku vlákniny. Když si přečtete, že máte denně mít 4-5 porcí zeleniny a ovoce, není to jen kvůli obsahu vitamínů. To by vám pak možná mohla stačit ta tabletka v krabičce, za kterou jste utratili spoustu peněz. I když jsou to vitamíny, zeleninu (ani ovoce) to nemůže nahradit. Je tam spousta vlákniny, ale to není všechno!

Před pár dny vyšla nová práce z dílny Australanů a Britů (zde). Proč mě zaujala zrovna tahle s tak divným názvem? Jelikož vyšla v Nature a to s tím, že ji mezi odesláním a jejím přijetím k publikaci neuběhl ani měsíc, což je sakra krátká doba pro publikování, natož v tak uznávaném časopise. Když jsem práci otevřela, polil mě vědecký stud, protože takhle má vypadat kvalitní práce. Spousta výsledků, spousta modelů a zajímavý závěr (také to muselo stát moc peněz). Nic to nemění na tom, že se mi práce četla jen velmi těžko, ale zajímalo mě, co všechno za modely autoři použili (a že jich bylo tedy dost!)

Práce se zabývá imunitním systémem, především pak lymfoidy ILC (lymfoidní buňky střeva), které naleznete podél vašeho zažívacího traktu, aby chránily střevo před špatnými bakteriemi. A co víc, věří se, že hrají roli v kontrole potravinových alergií, zánětlivých onemocněních, obezitě, a mohou dokonce chránit proti rakovině. Teď už chápete, proč mě článek zaujal. Tihle vědci objevili gen T-bet, který je pro ony ILC důležitý a který může být regulován přijatou potravou! Takže pokud jste si mysleli, že sami sebe ošálíte a nezdravá strava vám neublíží, není tomu tak. Regulace stravou sahá až do vašeho genomu. ILC patří pod vrozenou imunitní odpověď a jejich role je zásadní v ochraně zažívacího traktu.

Objevení genu, který hraje roli v jejich dozrávání, a který odpovídá na naši stravu a střevní bakterie, je rozhodně převratné! A autoři píšou, že proteiny ze zelených listů interagují s buňkami a spouští tento gen T-bet, a mohou tak tedy podporovat produkci ochranných buněk ve střevě. Vzhledem k tomu, že ILC jsou podstatné pro rozhodnutí střeva, zda potravu ztolerujeme či zareagujeme imunitní odpovědí, možnost zvýšit počet a zralost těchto ochranných buněk by mohla vyřešit mnoho patologických stavů střeva. ILC pomáhají udržet zdravé prostředí tím, že nechávají na pokoji hodné bakterie a bojují proti špatným, a pomáhají v hojení malých ran, které jsou pro střevo běžné (přes IL-22). Každopádně objev ILC buněk ve střevním traktu je novinka a vědci se chtějí zaměřit na odhalení jejich role v zánětech, alergiích, rakovině či Crohnově chorobě. Samozřejmě když porozumíme jejich vzniku, regulaci a účinku, můžeme pak hledat látky na jejich ovlivnění a přispět tak k ozdravění střeva.

Pokud vás zajímá, jakou zeleninu si tedy nachystat do salátu, sáhněte po mladé kapustě, bok choy, zelí, kapustičkách, řeřišnici či arugule. Dokonce květák a brokolice by měli patřit do oné zdravé kategorie. Tak mě napadá, že spousta z těchto látek se objevila na seznamu potravin s vyšším obsahem quercetinu. Všechno to očividně spolu souvisí. Má oblíbená kombinace salátu je mladá kapusta (kale), arugula, ledový salát a někdy i syrová červená cibule. Nebo si upečte bok choy se slaninou. Každopádně byste si trochu toho zelého měli dopřát pravidelně (a tím nemyslím v podobě likéru!).

IMG_0899Pečený Bok Choy se slaninou

  • 5 kousků mladého bok choy
  • 150 g slaniny ideálně bez konzervantů, barviv, aromat
  • 1 lžíce sezamového semínka
  • sůl, pepř
  • olivový olej na pokapání

Slaninu nakrájíme na menší kousky a opečeme na pánvi na střední plamen, dokud se nevyškvaří (cca 5-10 minut, záleží, jakou máte slaninu). Mezitím bok choy omyjeme, rozkrojíme na půlky a naskládáme do zapékací misky. Lehce posolíme, opepříme, pokapeme olejem (opravdu maličko kvůli olivové chuti, tuku tam bude dost) a posypeme sezamovým semínkem. Pečeme 15-20 minut při 200°C (cca 400F), dokud bok choy uprostřed nezměkne a kraje začnou hnědnout. Podáváme s chlebíkem nebo třeba s brambory (nebo slupněte samotné). Po tomhle zeleném už nebude chtít nic jiného:)) Dobrou chuť.

8 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.