Jak poznat, že se vaše tělo nekamarádí s lepkem?

Posted by

Když jsem narazila na článěk Dr. Amy Myers na stránkách mindbodygreen.com, rozhodla jsem s vámi o něj podělit.  Ve svém článku totiž popisuje, že již více než 55 nemocí bylo nějakým způsobem spojeno s příjmem lepku (=gluten, o lepku se zmiňuji již zde). Přitom 99% lidí s glutenovou senzitivitou nebo celiakií zatím zůstává nediagnostikováno. Pokud máte podezření, že byste do skupiny lidí, kteří špatně tráví lepek, mohli patřit, pak čtěte dál.

Dr. Myers shrnuje podezřelé příznaky do 10-ti bodů

Přemýšlejte o problému s glutenem, pokud máte:
 1. trávící problémy jako je plynatost, nafouknuté břicho, průjmy či zácpa
 2. keratosis pilaris (nebo-li kuřecí kůže na zadní straně paží) – následek nedostatku mastných kyselin a deficitu vitamínu A (jako druhotný následek sníženého vstřebávání tuků) v důsledku propustného střeva
 3. únavu, zamlžený mozek či pocit únavy především pak po jídle s obsahem lepku
 4. diagnostikovanou autoimunitní chorobu jako je Hashimotova choroba, revmatoidní artritida, ulcerativní kolitida, lupus, lupénka (psoriasis), rozstroušená skleróza či systémová sklerodermie
 5. neurologické problémy jako jsou závratě či pocit nerovnováhy
 6. hormonální nerovnováhu jako je silný PMS, syndrom polycystických ovárií a nevysvětlenou neplodnost
 7. migrény
 8. diagnózu chronického únavového syndromu či fibromyalgie (tyto diagnózy jednoduše stanoví lékař, který nedokáže najít příčinu únavy či bolesti svalů
 9. záněty, opuchání či bolesti kloubů, především pak na prstech, kolenech či kyčlích
 10. problémy s mentální vyrovnaností jako je neklid, deprese, změny nálad a lehká mozková dysfunkce

Pokud máte pocit, že se vás dané téma týká, je načase nechat se otestovat na celiakii. V dnešní době se jedná stále o poddiagnostikované onemocnění a jen úzká skupina lidí je vyšetřena. Bohužel až ve chvíli, kdy mají vážné potíže a částečně poškozenou střevní sliznici. Pokud jste již na celiakii byli testování negativně, ale máte stále podezření, že jej špatně snášíte, můžete mít pravdu. Kromě celiakie se v poslední době potvrdila existence gluten senzitivity, která však není zprostředkované imunitní reakcí. Zatím se předpokládá, že příznaky jsou stejné, ale nedochází k poškození tenkého střeva a výskytu protilátek v krvi.

Domácí Testování gluten senzitivity?

Jak se tedy na takovou gluten senzitivitu otestovat, když nejsou dostupné krevní testy? Naprosto jednoduše můžete vyzkoušet eliminační dietu, v žádném případě vám neuškodí a aspoň si na chvíli vyzkoušíte, v jaké pozici jsou nemocní lidé (a tedy jak těžká je třeba jen návštěva běžné restaurace). Eliminační dieta musí trvat minimálně 2-3 týdny a musíte se vyhnout VEŠKERÉMU lepku (žádné podvádění!). „Ve skutečnosti je gluten velký protein a může trvat měsíce až roky, než se jej podaří z těla odstratnit.“ říká Dr. Myers. Čím déle eliminační dietu vydržíte, tím lépe, ale měsíc by měl stačit. Poté jej jednoduše zavedete zpět – krajíc pšeničného chleba, porce těstovin atd, a sledujete, co se stane s vaším tělem. Jestliže začnete mít další projevy, nevolnost, průjem a další, je pro vás lepek problém a je na čase mu dát sbohem! Dobře, bude vás to stát trochu úsilí, jelikož gluten je třeba odstranit úplně, ze začátku hodně odříkání, ale tento test za to stojí (když už nic, ulevíte výborně svým střevům). Pokud se vám počas diety neudělá lépe a nedojde ke zhoršení po zavedení lepku, pak pravděpodobně patříte mezi ty šťastné. Gratuluji!

Jaká je léčba?

Musím vás zklamat, není žádná univerzální léčba. Jediným lékem je dieta bez obsahu lepku. Žádná pšenice, žito, ječmen a pár dalších potravin se zkříženou reakcí. V podstatě téměř žádné hotové výrobky, protože lepek je téměř všude. Pokud však nejste celiaci (pokud máte pocit, že reagujete na lepek a nebyli jste na testech na celiakii, musíte nějakou dobu lepek jíst dále a nechat se řádně otestovat, pro celiaka je i minimální množství lepku nebezpečné), možná pro vás bude nějaká spása z enzymů a přípravků, které se teď vyskytly na trhu a prý likvidují gluten ze stravy. Menší množství lepku občas možná vyvolá potíže, avšak nemělo by hrozit poškození střeva. Každopádně ona dieta stojí za to, aby vám bylo zase lépe!

6 comments

  1. Tenhle typ si pořídit nechceš…tuky potřebuješ kvůli vitamínům, buňkám, energii potřebuješ (rozhodně nechceš mít poškozené střevo, protože většina celiaků trpí malabsorpcí)..jediné snížené vstřebávání tuků, které si můžeš pořídit, je přes ústa (= tuk, který nesníš, nestrávíš!)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.