V dnešní době je na trhu spousta směsí pro výrobu bezlepkové pizzy. Problém je v tom, že většina receptů vyžaduje kvasnice, aby těsto bylo správně „italské“. Pro histaminiky jsou kvasnice přísně zakázány a já, byť odtoleruji několik zakázaných potravin (jako je malé množství sušených rajčat, hrst čerstvých špenátových lístků či mozarela), na kvasnice reaguji vždycky negativně. Hledala jsem tedy možnosti, jak si připravit takovou falešnou pizzu.
Polentová pizza
- 200 g instantní polenty
- 1 litr zeleninového vývaru (použila jsem bezkvasnicový bezÉčkový bujón)
- 50 g čerstvého strouhaného sýru
- 50 g baby špenátových lístků (o problematice špenátu zde, může být klidně tolerován, jelikož jej nekonzumujete celou dávku a nemusí histamin obsahovat, případně vynechejte či nahraďte třeba cuketou)
- 100 g strouhané mozarely
- 100 g pečeného masa pro histaminiky (pokud tolerujete, volte čerstvé farmářské maso, klobáska pro nehistaminiky)
- 1 malá sklenička domácích zavařených kozích rohů (naložených bez octa s vitamínem C, 50 g sušená rajčata ve verzi pro nehistaminiky)
- cca 2 hrsti čerstvých zelených fazolek
- cca 100 g uvařené tykve na menší kostičky
- 2 stroužky česneku nasekaného na drobno
- špetka soli, pepře, oregana

Troubu předehřejte na 190°C. V hrnci (ideálně s nepřilnavým povrchem) přiveďte k varu vývar (pokud nemáte, použijte osolenou vodu se špetkou koření) a pomalu za stálého míchání přisypávejte polentu. Měla by se vstřebat veškerá tekutina, stáhněte teplotu a povařte cca 5 minut za stálého míchání. Sejměte z ohně a vmíchejte do kaše cca lžíci strouhaného sýru. Kaši ihned rozetřete na plech pokrytý pečícím papírem, aby vznikla placka o tloušťce cca 2 cm. Polentu poprašte lehce špetkou soli, pepře a oreganem, posypte nasekaným česnekem, předem připaveným masem, uvařenou tykví a spařenými fazolovými luskyna (případně krájenou klobáskou, nadrobno nakrájenými sušenými rajčátky a spařeným špenátem). Zasypte zbytkem sýru a mozarelou, můžete také lehce pokapat olivovým olejem. Pečte cca 35 – 40 minut, dokud nejsou okraje polenty krásně křupavé. Dobrou chuť.
Inspirováno časopisem Apetit.
Dala jsem se do pečení polentové pizzy. Zatím to moc slavně nevypadá. Jestli to těsto bude mít po upečení tu správnou konzistenci, tak to asi bouřlivě oslavím 🙂
Byla bouřlivá oslava?
Bohužel ne. Bylo by lepší to samotné těsto dát tak na 20 minut do trouby a pak teprve na něj položit ingredience a dát to dopéct na dalších 20 minut…nebo zkusit jinou troubu, nebo jiné ruce…..
Hmhm, jestli to nebude třeba i polentou. Po uvaření je hmota docela hustá a když se do ní vmíchá sýr, tak se tak trochu i táhne..Tohle bylo v ČR dělané s instantní polentou, která se vařila cca 5 minut a krásně vsákla vodu. Tady mám „normální“ polentu, která se musí vařit minimálně 40 minut, tak možná tvvá polenta potřebuje trochu více času:))
Já mám právě nějakou extra rychlou polentu – 1 minutovka – aspoň to píšou na obale 🙂
Chmchm, tak možná potřebuje méně vody (nebo tedy krapet předpéct). Jaký jsi použila sýr? Možná by také pomohlo vmíchat dvě lžíce do těsta:)
Tak mě napadá, ty můžeš jíst sušená račajta? Proč ti sušená rajčata nevadí a živá (čerstvá) ano?
Nemůžu jíst ani jedny:) Lépe řečeno-neměla bych jíst ani jedny. Ale vzhledem k tomu, že jsem si studovala obsah histaminu v rajčatech, zálaží vždy na množství a kvalitě (a jelikož jsem měla bio sušená rajčata, kde firma deklarovala nulový obsah toxinů, chemikálií atd, kousek sušeného jsem risknula). S čerstvými to obvykle neriskuji, protože nevíš, jak dobře rajče omyli a jaké je kvality (v případě, že mi ho dají třeba do jídla). Ale já jsem rajčata nikdy tak moc nemusela, tělo si o ně neříká a chuť na ně též nemám, tudíž poslouchám více tělo (možná, kdybych ho poslouchala více předtím, mohlo mi být dříve lépe). Do stejné kategorie patří pomeranč a ananas, což nikdy nebylo na mém NEJ senzamu a také na ně reaguji nejhůře. I když třeba teď jsem zkoušela kousnout do čerstvého ananasu z farmy na Havaji a jeden kousanec jsem přežila ok, stejně jako kousek sušeného rajčete:)))) Tudíž shrnutě – vadí oboje, ale vždy záleží na míře, kvalitě potraviny a kombinaci (tudíž dát si burger je zabíják samo o sobě, doplnit to rajčaty je extra sebevražda:))
Ju a losí klobásku také nemůžu, ale ochutnala jsem kolečko…to je tak, když ostatní krmíš takovýma dobrůtkama a spokojeně si chrumkáš tu svou oschlou část:)
člověk aby u těch tvých receptů používal google, ještě že jsi napsala že losí salámek e dá koupit v Ikei. Chvíli jsem přemíšlela jestli nečtu špatně 🙂 Losí salámek každopádně vynechám 🙂 🙂
Náhodou je docela dobrý:)) Jsem chutnala:)