Jojo, chlebík bude trošku podobný těm předchozím, ale já tu chuť přímo zbožňuji a tak si i s chlebíkem trochu hraji. Když člověk přidá trochu těch semínek, hned zvýší výživovou hodnotu chleba. A co je nejlepší, dá se krásně zamrazit a pak chutná pořád výborně (dobře, nikdy to nebude ten nadýchaný „lepkový“ chléb s kvasnicemi, ale zato vaše střeva budou spokojeně nezalepená a nekvašená) :)) Dobrou chuť.
Bezlepkový chléb vol. 2
(bez lepku, pšenice, vajec, mléka, kvasnic)
- 1 hrnek mouky z hnědé rýže
- 1 hrnek čirokové mouky (white sweet sorghum)
- 2/3 hrnku bramborového škrobu
- 1/4 hrnku fazolové mouky
- 1/4 hrnku mletého lněného semínka
- 2 lžíce prášku na pečení
- 1 lžíce xanthamová guma
- 2 lžičky soli
- 1/4 hrnku hnědého třtinového cukru
- 1 lžička kmínu
- 1 lžíce sezamových semínek
- cca 400-450 ml bublinkové vody (použila jsem bezlepkové pivo)
- 1 lžíce olivového oleje
Troubu předehřejeme na 350 F (175°C) a do trouby na dno vložíme nádobu naplněnou vodou (ideálně s ledem, aby bylo vypařování pomalejší). Nachystáme si chlebovou formu na pečení, kterou potřeme olejem (používám olej ve spreji). Smícháme pořádně všechny suché ingredience dohromady a pořádně promícháme. Pak postupně přiléváme bublinky (čerstvě otevřená soda) či pivo (přece jen má malé množství kvasnic, které by v celém chlebu nemělo vadit) a pořádně zamícháme. Těsto bylo tužší, lehce lepivé a těžce se s ním pracovalo. Těsto přesuneme do pečící nádoby a rovnoměrně vtlačíme (nejlépe rukou). Vložíme do trouby a pečeme při 175°C. Po 10 minutách vytáhneme a potřeme chléb lehce olivovým olejem (doporučuji nevynechávat, dodá zajímavou chuť). Pečeme dalších 40 minut. Necháme vychladnout v nádobě a pak pořádně na roštu. Chléb bude uvnitř trochu vlhký, ale přesto výborný. Dobrou chuť.
Ahojky, co se stane když nedám do receptu na chleba xanthan gumu? Děkuji předem za odpověď.
Xanthanová guma se stejně jako guarová guma používá jako pojidlo, které má tak trochu nahradit lepek. V některých receptech jejich vynechání nic neudělá (závisí na druhu mouky, obsahu jiných pojidel, škrobu) a někde to může způsobit trochu vyšší drobivost.
Ahoj, mas to tady vse hezky popsane. Taky me neco podobneho trapi od r.2010, po navratu z Ciny (tedy od 29 let).
Tam jsem odjel v pohode a po prijezdu: bolesti bricha, unava, vysoky tlak, pocity na zvraceni, nadymani. Hodne mi pomohla celostni medicina dle Jonase ( uplne me zbavila vys. tlaku).
S obvodakem se uz nebavim po tom co mi predepsal neurol, u kamaradu a doma si uz taky radsi nestezuju ;)). V nemocnici vsechna bezna i nebezna vysetreni OK. Jinak stridave otupelost, spatne dychani, kasel, nadymani, ryma, spatne zvladani stresu, slabost.
Tak si chodim povidat jednou za 14 dni s psychologem :)).
Ten vse prirovnava k psychosomatice-neco na tom taky bude – je to takovej kamos na ktereho muzu hodit vsechen hnus za 200 kc ;).
Uz v minulosti jsem zjistil, ze mi vadi uzeniny-tucna jidla a cervene vino.
Ted premyslim, ze by v tom mohl mit prsty histamin, nebot uz mesic a pul me trapi vyrazky-zarudnuti kuze. Poprve po burskych oriskach.
Nevim jak zacit, zatim jsem skoncil s alkoholem s rajcatama a oriskama ;))))
Pro jistotu jsem si nakoupil bezlepkove testoviny.
No nemam v tom zadny system, jen tusim, ze by to mohlo souviset s jidlem.
Myslis ze ma smysl nechat si delat rozbory krve, nebo mam skocit do diety?
To jsou samozrejme zalezitosti tech horsich dnu-pak jsou tady nastesti i ty dobre :))).
Amerika supr, taky jsem ji celou procestoval, v las vegas jsem byl na te horske draze ;)). Nejvic se mi libilo v New yorku – skoro jsem zvazoval tam zustat.
Budu rad, pokud se mi ozves pres email.
Dik, JK
Kačulko ty jsi nej,kdy si otevřeš restaraci?
Hihi, děkuji Kejťáčku, už jsme přemýšleli, že takové allergy-friendly zařízení nám v Praze docela chybí, ale byl by to asi dost těžký a drahý boj:))