Evropská společnost pro výzkum histaminu

Posted by

Jaké překvapení pro mě dnes bylo, když jsem zjistila, že existuje Evropská společnost pro výzkum histaminu (EHRS). Na světě existuje celá skupina vědců, kteří se věnují výzkumu histaminu a jeho metabolismu na různých úrovních. Mohlo mě to napadnout dříve, jelikož také míváme konferenci, která se týká pouze a pouze enzymu hemoxygenasy. Avšak zatím jsem na netu přišla do styku pouze se Španělskou asociací pro výzkum DAO deficitu, která zrovna moc aktivní není.

EHRS je nezisková společnost sdružující vědce a lékaře, kteří mají zájem o histamin. Společnost byla založena již roku 1971 a od té doby se zájemci sjíždí na pravidelné kongresy v různých evropských městech, kde si vyměňují nejnovější informace ohledně histaminu a jeho výzkumu. V roce 1987 bylo hostitelským místem Štrbské pleso a tedy společnost má svou historii i v bývalém Československu. Krásné shrnutí celé historie můžete najít zde včetně autentických fotek z jednotlivých let (které jsou docela vtipné), a také včetně sumarizace, co převratného bylo daný rok zjištěno. Proč jsem však z dané informace tak unešená? Protože to znamená, že posledních 40 let probíhá intenzivní výzkum na toto téma a pořád je tedy naděje, že brzy někdo přijde s převratnou léčbou.

Na posledním sjezdu se velmi intenzivně probíral výzkum histaminového receptoru H4, který byl objeven jako poslední (a kdoví, zda je poslední!). Antagonisté H4R receptorů se dle výzkumu jeví být velmi účinné v regulaci zánětů (zkoušeli např. vyvolat zánět endotoxinem v přítomnosti či bez daných antagonistů). Naopak agonisté H4R – včetně histaminu – se zdají být klíčové v nádorovém růstu. Léčba histaminem či agonisty zvýšila přežívání zvířat a zároveň vedla ke zmenšení nádorů. Aneb jeden receptor může očividně hrát roli v různých typech onemocnění a záleží na typu aktivaci, jaká bude jeho role. Zajímavé je zavedení H2R knockout myší, což jsou v podstatě geneticky upravené myši, které mají „vyřazený“ gen pro tvorbu H2R receptoru. Takové myši pak mohou sloužit jako model pro výzkum histaminové dráhy, které nemoci jsou s receptorem spojeny, jak se chová histamin v rámci jiných receptorů atd. Vědci tak zjistili, že H2R receptor je důležitý imunoregulátor, který ovlivňuje závažnost alergického zánětu dýchacích cest (myšky bez H2R receptoru vyvinuly silnější zánět – poukazuje na důležitost histaminu v našem těle). H4R knockout myšky zase byly studovány v souvislosti s analýzou chování – zda tento receptor má nějak vliv právě na chování myši. Mutované myšky reagovaly hyperaktivně na kontakt s člověkem a také vykazovaly jisté známky změny chování (rozdílné výsledky v paměťovém testu). Mimochodem agonisté H3R receptoru vyvolaly u myší snížení dobrovolné konzumace alkoholu a vědci tak předpokládají, že by zde mohli najít lék na alkoholismus. A to je jen velmi úzký výběr se všech abstrakt z posledního sjezdu. No není to úžasné, jak jedna malá molekula a 4 receptory pokrývají velký rozsah funkcí v našem těle a jsou pro nás stále jedna velká neznámá?

Mimochodem histaminiky bude zajímat, že intravenózní podání kyseliny askorbové (tedy vitaminu C) vedlo ke snížení hodnot histaminu v plazmě. Jelikož aktivita DAO se nezměnila, mechanismus této reakce bude dále zkoumán! Mimochodem ve Slovinsku zavádí velmi citlivou metodu na stanovení histaminu a jeho derivátu methylhistaminu pomocí metody HPLC, kde jsou schopní stanovit hodnoty nejen z plazmy, ale také tkání. Mimochodem chlapi zase musí být něco special – ukázalo se, že mužský ejakulát obsahuje enzym DAO, avšak žádný jiný savec tento enzym přítomen nemá. Vyvstává tedy otázka, jakou funkci má DAO na tomto místě u mužů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.