Bolí vás bříško? Však oni vás na gastru dají do pořádku!

Posted by

Pár lidí v mém okolí se mě nedávno ptalo, jak se vlastně taková histaminóza dá zjistit. A také, jak na to člověk vůbec přijde, že něčím takovým trpí. O tom, jak se všeobecně postupuje při diagnóze, si můžete přečíst zde. Že je taková cesta trnitá, to vám můžu velmi dobře potvrdit.

Moje příznaky se připlížili postupně. Dobře, po víně mi vždycky rudnul nos. Tachykardii jsem též měla dlouho, ale že bych se osypávala z každého piva, to byla novinka. Jeden panák likérku na Vánoce = okamžité pálení močového měchýře jako při zánětu. Ale co mě opravdu štvalo bylo to natékání, opuchání a bolestivé břicho. Vzhledem k operovaným střevům si obvykle dobře uvědomuji, kde přesně bolest v mém břiše je a žaludek jsem tak mohla s klidem vyloučit. Ale břicho bolelo, takže na gastro jsem musela.

Gastroenterologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou chorob trávícího ústrojí. Když vás bolí břicho, pošlou vás na gastro (jak se zkráceně říká). Co vás tak asi čeká? Pro menší přiblížení vám popíši své zkušenosti. Dobře, nebudu vám lhát, nejde o nic příjemného, ale myslím si, že se to dá přežít a velmi to pomůže v jakékoli diagnostice. Pan doktor byl moc milý a postupoval v diagnostice velmi pečlivě – tedy od méně invazivních metod, až po ty invazivní.

Odběr krve a stolice. První mi samozřejmě nechal odebrat krev a vzorek stolice (na vzorek stolice jsem dostala kit na domácí odběr, takže se nemusíte bát nějaké užšího kontaktu v tomto bodě), jelikož se přece jen jedná o nejméně náročné vyšetření. Samozřejmě spoustu krevních vzorků už jsem měla odebraných, takže dodělal nějaké pro jistotu – vyloučit parazity, plísně, bakteriální infekce atd. Ať se to může zdát jakkoli nechutné, stolice je velmi důležitý biologický materiál, který dokáže odhalit spoustu nemocí a problémů. Bohužel jsou vyšetření dost limitovaná (nejsou hold lidi, kteří by to chtěli dělat). Každopádně se dá určit také kvalita vašeho trávení – zda trávíte tuky, cukry, zda nemáte některé prekurzory zvýšené atd.

Sono břicha. Pak mě lékař odeslal na sono břicha, což je vlastně ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk je akustické vlnění, které sice neslyšíme, ale je schopno pronikat naším tělem. Vlna vyslaná onou vyšetřovací sondou se na hranici mezi jednotlivými orgány odrazí a vrací se zpět do přístroje. Ten je už schopný časové zpoždění vlny převést do obrazové informace. Doktor je tak schopný nalézt nejen cizí tělesa, ale také určit velikost orgánů a možnost poškození dutiny břišní.  Vyšetření se provádí na lačno a nesmíte před ním 6 hodin ani pít či kouřit! Samotné vyšetření pak trvá pár minut, není bolestivé a když se vám podaří zbavit rychle lepivého gelu, nebudete za pár minut vůbec vědět, že jste byli na vyšetření.

CT entererografie. Pokud lékař nic nenajde v krevních testech ani na sonu, postupuje se v hledání dále. Vzhledem k tomu, že jsem břicho měla pořád bolestivé a tvrdé na dotek, zvažovali jsme i možnost opětovného postižení tenkého střeva, které jsem měla operované. Proto mě lékař poslal na CT enterografii, která slouží k vyšetření kliček tenkého střeva, ale také zhodnocení střevní stěny a zobrazení ostatních orgánů uložených v břišní dutině a pánvi. Lékař vám CT enterografii (či jiné CT vyšetření) nevypíše jen tak pro zábavu, ale při velmi vážných důvodech. Nevýhodou CT je silná radiační zátěž (která spolu se všemi rentgeny může nadělat pěknou paseku). Někdy lékař raději přistupuje k „pouhému“ RTG snímku břicha, ale celkově se snaží lékaři udělat co nejméně radiačních vyšetření. Nebyla nutná žádná zvláštní příprava, člověk musí přijít na lačno a přinést si litr a půl neperlivé vody. Do vody dostane speciální roztok (mannitol – hnusně sladká voda) a musí celý litr a půl vypít během 45 minut. Pak jsem si lehla do kruhu, dostala do žíly spasmolytikum (na uvolnění) a kontrastní látku jako u běžného CT. Samotné vyšetření pak trvá pár minut, člověk má velmi zajímavý pocit, když se mu kontrastní látka vlije do žil (a v břichu se vytvoří takový teplý pocit). Celkové oblbnutí vymizí během pár minut. Musím varovat proti vedlejším účinkům – silný průjem do 30 minut po vyšetření (roztok se nevstřebává a musí někudy ven). Doporučuji se pohybovat kolem záchodu. Kromě střev se zobrazí také různé abscesy, nádory a podobné útvary. Doktor takový záznam dostane na CDčku, aby si vše v  klidu mohl projít. Vy dostanete seznam léků, co vám dali, seznam léků, které nesmíte následující den užít a doporučení zůstat v posteli. Po vyšetření nesmíte řídit!

Koloskopie/kolonoskopie. Pokud neukázalo žádné poškození ani CTčko, ani sono a bolesti a zažívací problémy přetrvávají, má naštěstí medicína mnohem zázračnější metody vyšetření. Koloskopie je předepisována opravdu v posledním případě a pokud vám ji doktor předepsal, nebojte se na ni jít. Je to sice nepříjemné vyšetření, ale rozhodně žádná radost pro lékaře, takže za požadavkem lékaře stojí opravdu potřeba znát výsledky. Jedná se o endoskopii tlustého střeva a částečně tenkého střeva, kdy vám lékař zavádí hadici s kamerou přes anální otvor. Při koloskopii tlustého střeva má lékař možnost se podívat přímo do střeva, odebrat vzorky na vyšetření, popřípadě odstranit malé polypy a podobné útvary, než se zvrhnou v rakovinu. Nejhorší na celém procesu je asi příprava. Člověk dostane na 4 dny dietu, kdy nejí v podstatě nic pevného – poslední dva dny v podstatě pije jen šťávu a vodu (a projímadlo od lékaře). Samozřejmě jsou pacienti, kteří nad tím mávnou rukou a nedodržují to, což se na střevu pozná. Jakmile střevo není správně vyčištěné, musí se vyšetření znovu zopakovat, a to jsem nechtěla riskovat. Poslední den dostanete strašně nechutný roztok hořečnaté soli, který musíte vypít, aby vás dokonale vyprázdnil. Víceméně je to systém ústa-záchod, doporučuji si tedy toaletu rezervovat předem, pokud žijete ve smíšené domácnosti. V den vyšetření se člověk dostaví na oddělení. Někdy se dělá vyšetření v celkové anestézi, ale obvykle se volí částečná (a pak jsou odvážní lidé, kteří nechtějí anestézi či oblbovák vůbec, možná jej i někde vůbec nenabízí). Každopádně lékař vás potřebuje aspoň lehce při vědomí, abyste mohli komunikovat ohledně toho, zda cítíte bolest atd. Střevo se totiž nafukuje vzduchem, aby se tak roztáhly kličky a lékař měl možnost se lépe pohybovat hadicí s kamerou. Ležíte na boku a díky oblbováku máte pocit, že je vyšetření dost krátké. Bolest obvykle necítíte, jen nepříjemné pnutí v dutině břišní. Pokud cítíte bolest, musíte ihned nahlásit a sestřička vám zkušeným hmatem zatlačí na to správné místo, lékař pohne kamerou a bolest je pryč. Odběr vzorků na histologii necítíte vůbec. Po vyšetření vás převezou na „dospávací pokoj“. Já tomu říkám „prdící“ pokoj, protože kromě toho, že se plně probouzíte z oblbnutí, musíte ze střev vyprázdnit zbylý vzduch. Pokoj nebyl soukromý, takže to pro mne byla asi nehorší část vyšetření, ale většině lidem je to v tu chvíli asi jedno. Také jsem dostala tlakoměr, který kontinuálně snímal můj tlak, což bylo zřejmě kvůli mé tachykardii. Takže se nemusíte bát, je o vás dobře postaráno.

V tomhle bodě byste měli vědět, co je s vámi špatně. Samozřejmě pokud máte problémy se zažíváním, pálením žáhy atd, pravděpodobně vám lékař ještě udělá gastroskopii, kdy vám zavede sondu do žaludku, sondou pak zavede kameru. Dají se tak zjistit různá poškození a vředy. Nepříjemná část je ono polykání. Slyšela jsem, že teď již dávají nějaký jazykový umrtvovák, což před 14 lety buď neměli, nebo se nikdo nepokoušel mi jej dát. Existují i další vyšetření, které jsou spíše metodou volby a předepisují se ve chvíli, kdy lékař zjistí, že je s vaším střevem něco zle a potřebuje mít mnohem více informací. Jsou například tablety s kamerou, které pacient polkne a lékař pak snímkuje průchod střevy – komplet. Po vyšetření má obraz o celém střevě. Logicky se jedná o drahé a hlavně pro lékaře časově náročné vyšetření – zkuste vyhodnocovat obrázky z celé střevní pasáže. Jako dítěti mi ještě dělali kontrastní RTG střev, kdy mě nechali vypít roztok barya a na plošině mě různě nakláněli, aby testovali, jak roztok probíhá přes střevo a jestli se někde nehromadí. Nevím, zda se dané vyšetření ještě provádí, ale nebyla to žádná sranda.

Gastroenterologická vyšetření jsou velmi důležitá, nejen pro diagnostiku nemocí zažívacího traktu, ale také třeba celiakie. Prevence hraje velkou roli v časném zachycení rakoviny či trvalého poškození střeva. Hlavně nezapomínejte, že pokud vám lékař naordinuje určité vyšetření, není to z jeho potěšení. Zvláště v dnešní době jsou vyšetření drahá a lékař má omezené možnosti a tedy nebude na vás jen tak „plýtvat“. Pokud vás pošle, přistupujte k tomu prosím zodpovědně a dodržujte podmínky před vyšetřením („jedna cigareta se nepozná“ či „když si dám kousek chleba, nemůže se nic stát“ znamená, že se vyšetření nemusí povést a pak se opravdu jedná o vyhozené peníze. Nejen za materiál, ale za čas lékařů. Na vyšetření se někdy čeká dlouhou dobu a neměli byste tedy blokovat termín, pokud nechcete dodržovat podmínky před odběrem). Před-analytické vlivy hrají v laboratorních vyšetřeních velkou roli. A ve srovnání s USA – buďte rádi, že vás lékař vůbec na vyšetření pošle a že vám jej hradí zdravotní pojišťovna!

4 comments

  1. To s tím roztokem barya se jmenuje enteroklýza a dělá se to pořád 😉 člověk tam taky musí napolykat hadičku, aby mu mohli napustit střívka baryem. po vyšetření doporučuji nevzdalovat se od záchoda 🙂 a jinak jestli je to příjemné nebo ne, je taky většinou o přístupu (jak doktora tak hlavně pacienta). Já jsem si některá ta vyšetření prošla a měla jsem vždycky největší problém vypít ten čistící hnus před vyšetřením a samotné vyšetření už byla víceméně pohoda. Prostě pokud to člověku má pomoc, tak se to dá v pohodě vydržet 😉

    1. Tak enteroklýza. Tu si vůbec nepamatuji, ale myslím, že mi spíš dali jen nějaký roztok vypít, vypadalo to jak sádra a říkali, že je tam báryum:) Možná tenkrát prostě hadičky nebyly:) Taky si myslím, že ta příprava je horší než vyštření (hlavně mi přijde, že po té přípravě už je ti jedno, co se bude dít:))

    1. Proto jsem se rozhodla to napsat. Lidé jsou občas zmatení a neví, co je čeká, protože jim to lékař mnohdy nevysvětlí a mají strach. A potkat to může každého, myslím, že od určitého věku by se tahle vyšetření v ČR měla dělat každému, jelikož rakovina je mnohem horší než jedno vyšetření.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.