Můj boj s antihistaminiky..teda bez antihistaminik!

Posted by

Před pár dny jsem vyhlásila válku antihistaminikům. Nerada to přiznávám, ale zatím to vypadá, že prohrávám. Nu což, neztracím naději, protože prvních pár dní to vypadalo dobře. Zřejmě jen do té doby, než se histamin nahromadil na určitou úroveň. Každopádně to nevzdávám, jen se chci s těmi nemocnými podělit o to, že ne každý první pokus se hned vydaří.

Proč se snažím léky vysadit? Jelikož si myslím, že tělo je už tak dost oslabené a vyčerpané a že cpát jej dalšími chemikáliemi dlouhodobě mi nepřipadá fér. A také bych ráda měla něco v záloze, kdyby mi bylo ještě hůře. Z mojí konspirační teorie vyplynulo, že možná byla HIT způsobená gluten sensitivitou a měla by se tedy při dietě sama vyléčit. Také jsem si říkala, že oproti ostatním mohu s jídlem mnohem více experimentovat. Prostě věřte či ne, stále žiji v domění, že moje HIT je přechodná a po vymizení příznaků jsem se cítila natolik hrdinsky, že jsem se pustila do boje s antihistaminiky.

Do své léčby jsem nasadila vitamíny, bazalku posvátnou a mangosteen. Pořád jsem ale brala antihistaminika a bylo mi mnohem lépe. Dokonce jsem si mohla dovolit skleničku vína či nepovolenou potravinu. A tak jsem jednoho rána prostě nespolkla onu bílou tabletku. Samozřejmě i na dále jsem na dietě, krůček po krůčku k mému cíli. První dva dny byly v pořádku. V pondělí už mi trochu bříško stagnovalo, ale pořád jsem si říkala, že vše bude fajn. Začala jsem být unavená a bez chuti něco dělat, ale přikládala jsem to těžkému dni v laborce. V úterý už jsem běhala na záchod častěji, než bych si přála a na jídlo už měla pouze brambory a salát. Domů jsem se vrátila ještě unavenější, přepadla mě totální bezmoc. Nechuť k jídlu mě přivedla k přípravě rychlého ovocného smoothie. Hodinu na to už jsem měla parádní kopřivku ve výstřihu, svědilo mě celé tělo a po poškrábání zůstávaly červené rýhy. Ucpaný nos, pocity bezmoci a smutku. Tělo, které nechce poslouchat. Chtělo se mi brečet. Pak jsem si uvědomila, že jsem v laborce celý den pšikala a kolegyně se i ptala, zda na mě něco neleze. Nene, to jen ten zrádný histamin. Celý večer jsem přemýšlela, zda to vzdát a vzít si onu bílou tabletku. Nakonec jsem se však rozhodla počkat do rána a vyřešit vše tabletkou bazalky navíc a kvalitním spánkem. Ten se chvíli nedostavoval, jelikož jsem se škrábala a převalovala, ale nakonec se povedlo.

Ráno byla kopřivka pryč. Svědění se velmi omezilo a cítila jsem se zase dobře. I tak jsem se rozhodla, že den bude pouze ovocný a zeleninový, tedy budu jíst pouze povolené ovoce a zeleninu a trochu semínek, aby si tělo odpočinulo. Pak jsem si zkontrolovala histaminové  seznamy a zjistila, že jsem to totálně pokašlala. Ono smoothie bylo připravena z lahodného čerstvého kalifornského ananasu. Ananas sám o sobě neobsahuje histamin, ale obsahuje vysoký podíl dalších biogenních aminů a v těle působí jako histaminový liberátor, tedy uvolňuje vlastní zásoby histaminu. Už tak jsem zřejmě měla vysokou hladinu a jen jsem celou situaci dokrmila. Každopádně jsem se poučila a teď přemýšlím, co se zbylým ananasem. Vyzkoušet ještě jednou, jestli je to opravdu viník vyrážky? Nebo jej prostě zamrazit a naservírovat pozdějí návštěvě jako skvělý domácí ananasový sorbet? Když si vzpomenu, jak mi tenkrát bylo špatně v laborce, měla jsem kromě salátu od kolegyně také pečený ananas. Celé by to dávalo smysl.

Každopádně jsem si vyvrátila, že by moje histaminóza byla pryč. Pořád jsem tak trochu doufala (a pořád doufám), že když snesu více, možná to bude zase dobré. Očividně jsem se přepočítala:(

7 comments

  1. Jako poslední jsem měla na střídačku Xyzal a Aerius, Xyzal se mi zdál učinnější, ale poslední zkušenost s jednou tabletou po delším vysazení byla zlá (reakce přímo na xyzal). Měla jsem i Ewofex na kopřivku po jídle. Tyto umělá už užívám jen akutně, jinak beru Quercetin a Mangosteen, když je mi hůře, tak i bazalku posvátnou.

   1. To máte ty léky od alergologa? Mě dal jen Zodac a pak nějaký lék na Astma, ale ten neberu,bylo mi z něho zle. Ještě beru i homeopatika jako prevence a teda ten Daosin, když ho beru půl hodiny před jídlem, tak mi zabírá, i když je fakt, že se vysokohistaminovému jídlu vyhýbám. Koukala jsem na ty přírodní ten Mangosteen je u nás džus a Quercetin je jen s přidaným vitamínem C. Asi napíšu kámošce jestli nebude spíš v Anglii, tam mají i den Daosin levnější.

    1. Xyzal, Ewofex i Aerius jsou léky na předpis, měla jsem je od alergologa. Daosin jsem měla také na doporučení, ale nezjistila jsem žádný větší účinek. Hlavní trzení bylo, že díky Daosinu budu moc někdy porušit dietu, což se v mém případě ukázala jako blbost. Jinak jsem na dietě a tudíž není ani třeba utrácet za daosin (když mi jako akutní záchrana nepomáhá). Quercetin je lepší právě aktivovaný, jak s vitamínem C tak třema s bromelainem. Já teď odebírám většinu přes zahraniční iherb.com, zahraniční výrobky jsou obvykle silnější, takže určitě doporučuji se kamarádky poptat. Mangosteen jsem měla tablety, teď mám nějaký džus s dalším antioxidanty. Účinnějí mi však přijde bazalka posvátná, určitě se u nás dají sehnat tablety anebo si zkuste zajistit rostlinku – dá se pak přidávat i do jídel anebo použít pro čerstvý čaj.

  1. Kupodivu tady mám mnohem lepší podmínky pro takové testování – mnohem lepší strava, přístup k nízkohistaminovm potravinám, přírodní antihistaminika a v nejhorším šéf je lékař (a platím si zdravotní). Také mám lepší pracovní podmínky – více spánku. Samozřejmě mám doma pohotovostní antihistaminika:))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.