Hurá pro víno

Posted by

Když jsem objevila článek Františka Kopřivy „Je to alergie aneb víno je vinno“ z roku 2011, velmi jsem se zaradovala. Jako histaminik se pořád smiřuji s myšlenkou, že se mám rozloučit se svým milovaným vínem. Pocházím z Moravy a tak nějak mi víno k životu prostě patří. Samotná myšlenka, že nesmím pít pivo hned ze dvou důvodů, mě naprosto ničí (ne že bych byla takový piják, ale trochu vínka či piva patří ke společenské zábavě). Histaminik by neměl pít vůbec – jednak kvašené produkty mají co dočinění s kvasnicemi, které jsou přísně zakázány, a jednak samotným zráním pak dochází k nárůstu obsahu histaminu a dalších biogenních aminů v alkoholickém produktu. A co více, alkohol prokazatelně blokuje aktivitu diaminoxidasy. Víno, a to především červené a  nižší kvality, je často spojováno s bolehlavem. Vědci zjistili, že právě obsah histaminu, sulfitů a biogenních aminů velmi ovlivňuje kvalitu vína a to, jak se na druhý den cítíte. Pokud tedy máte pocit, že se vám ráno po ovíněné noci rozskočí hlava, pak místo paralenu zkuste raději antihistaminikum. Možná budete překvapeni, že tam je zakopán pes. A pak raději příště zkuste pár korun připlatit za kvalitnější víno, výsledek může být na druhý den úplně jiný.

Co mě tak potěšilo na onom článku je fakt, že autor poukazuje na fakt, že alergie na víno je vzácná (a to spíše na různé přísměsi), ale zakopený pes je právě v histaminu. Je vám známá bolest hlavy, kopřivka, svědění, vodnatá rýma, křečové bolesti břicha či pokles krevního tlaku po sklenici vína? Pak na vás možná zaútočil histamin.

Účinek histaminu můžeme pozorovat už při podání malé dávky. Pro kožní test se používá zředění 10 000x. Osm miligramů v infuzi do žíly vyvolá u člověka systémovou reakci. Pravda však je, že genetická výbava každého z nás je různá, a zdravý člověk má mechanismy, jak se s situací vypořádat (zvláště při vstřebávání přes trávící trakt). Jen pro srovnání, pouhých 10 gr dobře vyzrálého francouzského sýru má v sobě 20 mg histaminu, 100 gr rajče obsahuje až kolem 3 mg histaminu. To už k těm osmi není zase daleko, že? Naštěstí si rajče ani sýr nepícháme do žíly a tak většině lidem reakce nehrozí!

Jak je to ale s histaminem v červených vínech? Celkově se červené víno lidem s poruchou histaminového metabolismu nedoporučuje (naopak zdravým lidem se z důvodu obsahu resveratrolu ta sklenička semtam doporučuje). Obsah histaminu ve víně se však odvíjí také od jeho výroby, skladování a pH. Jako příklad vysokohistaminového vína se uvádí Bordeaux, o dva řády nižší je obsah u Pinot Noir. A teď to podstatné – velmi nízký obsah histaminu se uvádí u kalifornských vín („Tam se pohybuje obsah od 3,6 μg/l u Petite Sarah k 0,3 μg/l u Pinot Blanc.“). Rozdílné je také uvolňování histaminu z vína po jeho požití, levná vína uvolňují histamin rychleji.

A tak si říkám, že hned o víkendu si zajdu koupit toho Copollu (znalci ví). Oproti dovozu do ČR je zde cena tak poloviční a mě aspoň nebudu mrzet, že jsem jej neochutnala. Každopádně vlastním testováním jsem zjistila, že jsou dny, kdy víno snesu (v závislosti na jídle), ale je to pouze u česrtvě otevřené láhve – sklenička vína z láhve, která je v lednici byť jediný den, už mi vyvolává HIT symptomy. Z čehož plyne, že buď si nesmím víno dát nikdy sama nebo musím stáhnout rovnou celou láhev!

Citace z článku Františka Kopřivy: Je to alergie aneb víno je vinno. Původní článek zde.

7 comments

  1. Já jsem věděla, že si najdeš cestičku jak si dát skleničku (nebo lahvinku 🙂 ). Přeju příjemné experimentování bez následků!!!

    1. O víkendu jsem si ověřila, že odtoleruji velkou skleničku kvalitního čerstvě otevřeného vína, ale víno dva dny staré už je problém. Hmhm, budu to muset zvážit. Netuším, proč se neprodávají jednorázovky:))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.