Koncem října budu končit svůj první půl roka života s HIT. Tedy přesněji řečeno, svůj první půl rok života s diagnostikovanou HIT a snahou ji udržet pod kontrolou. Možná je na čase si trochu zrekapitulovat, jak si vedu.
Ale než přistoupím k samotné rekapitulaci, ráda bych se zmínila o jiné věci. Nikdy jsem nebyla člověk posedlý organickými produkty, co více, někdy jsem je sama zesměšňovala. Moje zkušenosti s kosmetikou netestovanou na zvířatech (což vždy šlo ruku v ruce s organic) byly více než katastrofální. Jenomže to bylo snad už před deseti lety a za tu dobu se mnohé změnilo. I když se snažím držet nízkohistaminovou dietu, mám pocit, že občas mi ujede ruka a má to své následky. Občas mi však ruka neujede a i tak se objeví menší následky. A tak procházením článku na internetu a čtením různých studií zjišťuji, že jídlo nebude to jediné, co musím změnit. Budu muset jít více do hloubky. Aneb „make up my make-up“.
O zubní pasty bez fluoru už jsem se zajímalo trochu v Praze, jelikož máme v rodině alergii na fluor v zubní pastě, a tak jsem brouzdáním po zdravých výživách objevovala spoustu nových typů bezfluorových past, kterou bych mohla darovat. Nikdy mě však nenapadlo ji vyzkoušet. Byla jsem smířena s tím, že po každém umytí zubů mám strašně vysušenou sliznici a musím vypít alespoň sklenici vody. A dělaly to levné i drahé zubní pasty. A ke všemu i přes přísnou zubní hygienu zahrnující snad všechny existující připravky na zuby přes zubní nitě, mezizubní kartáčky a speciální protikazové gely, jsem vždy bojovala s vysokou kazivostí zubů, záněty dásní a podivnou lámavostí. Bylo mi řečeno, že to prostě k HIT patří (záněty a bolesti zubů). Příčné lámání zubů můj zubař označil za genetické, přestože sám nechápe, proč to u nikoho z mých rodičů nepozoruje. To jsme ještě nevěděli o HIT.
Když jsem si však nedávno přečetla složení běžné pasty, polilo mě horko. Je to čistá chemie. Chemie, kterou si vkládám každý den do úst. Benzoáty, glutamáty a další histaminoví (ne)přátelé v celém dlouhém seznamu. Možná je na čase podívat se na mou kosmetiku trochu hlouběji.
Strávila jsem tedy dlouhý čas ve Whole Foods čtením složení každé pasty. To, že je organic, ještě neznamená, že neobsahuje pro mě zakázané látky. Když neměla parabeny, benzoáty, sulfáty a gluten, obsahovala carageenan, který je spouštěč zánětů (a přitom se cpe do každého druhého jídla, jako zdravá řasa, přitom carageenan se používá ve výzkumu pro vyvolávání zánětlivých stavů u zvířat). Nakonec jsem našla jednu bez fluoridu, glutenu, benzoátů a parabenů, která je doplněna extraktem ze skořice a dalších přírodních protikazových přísad (Now Foods, Solution, XyliWhite, Cinnafresh – pasta bez sulfátů, parabenů, glutenu). Zatím ji používám krátce, ale pocit sucha v ústech a napjatá sliznice se zdá být pryč. Teď jen otázka, zda to bylo kvůli fluoridu či dalším zakázaným látkám. Za nějaký čas mám v plánu koupit stejne zdravou, avšak fluoridovou pastu a vyzkoušet. Pak se uvidí.
A co vaše zubní pasta? Koukali jste někdy na její složení?
Ups…tak to aby sme se vratili k cisteni zubu vetvickami a kdyz to bude kus skorice, tak vlastne jen dorbe 🙂
Ne, nikdy jsem jsem se nedívala na složení zubní pasty…malinko jsi mě vyděsila. Nevím jestli m děsí víc skořicová zubní pasta nebo to složení běžných past. Raději se na složení dívat ani nechci…ach ta sladká nevědomosti.
Mno jo, nevedomost je sladka, ale rakovina pry docela boli:(((Momentalne probihaji testovani, zda parabeny hraji roli v rakovine prsu. Bylo potvrzeno, ze ovlivnuji hladiny estrogenu u zen a tim mohou patrit mezi spoustece rakoviny. Nedavno vysla studie, ktera spojuje parabeny s obezitou (parabeny maji vliv na adipocyty – tukove bunky, meni jejich strukturu atd.). Mimochodem na nove narozenych potkanech zjistili, ze parabeny potlacuji zrani folikul (a tudiz nebudou potkanice v pozdejsim veku plodne) – problemy s neplodnosti rostou. U muzu jsou spojovany parabeny take s neplodnosti (ovlivneni funkce mitochondrii ve varlatech). A co je smutne, ze podavani parabenu cerstvym potkanim matkam vyvolava nezajem o potomky a nervozitu u samcu. A to jsem teprve u parabenu:)))) Pak si clovek neni jisty, ze nevedomost je tak sladka:))
Takže bych si měla přestat čistit zuby? 🙂
No, v odborné literatuře tvrdí, že pokud máš správnou techniku čištění zubů, měl by ti stačit kvalitní kartáček a teplá voda. Veškeré chemikálie, které používáme, jsou berličky pro líné detičky:)) Při toleranci fluoridu není problém dnes vybrat kvalitní pastu na zuby, která neobsahuje ani parabeny ani benzoáty:))
Děsíš mě… už abych začínala přemýšlet nad volbou zubní pasty. Dostat rakovinu kvůli čištění zubů je fakt peklo.
Vcera jsem koukala na slozeni Colgate Total Gum Protection. Nejdriv jsem si rikala, ze dobre, jelikoz tam z tech pro me zakazanych latek je jen carrageenan. Trochu me desi zkratky jako PVM/MA copolymer, titanium oxide (vau,titan v zubni paste, at zijou tezke kovy!) atd. Jelikoz mam nejake precitlivele zuby ted, tak jsem ji zkusila. Uz to neudelam, olezla mi cela pusa…ale to muze byt jen tim fluoridem;)))dam vedet, az poridi, fluoridovou ze zdrave vyzivy..