Co je nového ve výzkumu DAO

Posted by

Když jsem tak procházela literaturou, co bych si mohla přečíst u oběda, napadlo mě, že bych se mohla kouknout, co je nového ve výzkumu histaminózy a DAO enzymu. Překvapilo mě pár zajímavých článků. 

Velmi mě zaujal článek, který zkoumá vlastnosti tablet z carboxymethylového škrobu a chitosanu, především pak schopnost těchto tablet odolat kyselému prostředí žaludku a dopravit obsah tablety až do střeva, kde má účinkovat. Náplní těchto tablet byla právě rostlinná diaminoxidasa (DAO), která je dle autorů slibným terapeutickým prostředkem nejen v oblasti pseudoalergií (histaminóza), ale také v léčbě střevních zánětů a nádorů. Již před tím bylo prokázáno, že diaminoxidasy mají schopnost snižovat nárůst střevních nádorů in vitro, avšak stále se řeší otázka dopravení na místo účinku. Z jejich studie vyplývá, že práve kombinace chitosanu a škrobu je nejlepší (1). Tak by mě zajímalo, zda by mohl chitosan, který je na trhu dostupný, zvyšovat účinnost daosinu.

Vědci potvrzují, že hladiny sérové DAO aktivity jsou citlivým prediktorem poškození tenkého střeva. Také zjistili, že hladiny DAO by mohly být vhodným markerem pro časnou diagnózu trombózy mezenterické artérie (tepna, která zásobuje krví střevo) (2). Že by došlo k rozšíření diagnostiky DAO u běžné populace?

DAO byla dále zkoumána v souvislosti s chemoterapií u pacientů s rakovinou žaludku. 20 pacientů bylo léčeno podáváním fluorouracilu jako chemoteraupetika s protirakovinými účinky. Zjistilo se, že aktivita DAO byla po 4 týdnech snížena oproti výsledkům před zahájením léčby. Přitom DAO aktivita negativně korelovala se ztrátou chuti k jídlu. Závěrem pak shrnují, že DAO by mohla být potenciálním indikátorem poškození mukózy střeva u pacientů s rakovinou žaludku, a také hodnotitelem žaludeční toxicity u pacientů léčených chemoterapeutiky (3).

Překvapuje mě, že je tomu snad více než rok, co se vědcům podařilo izolovat a purifikovat DAO z Flava Beans, tedy Bobu obecného. Vědci se na tuto skutečnost zaměřili z toho důvodu, že DAO je klíčovým enzymem pro tvorbu γ-aminomáselné kyseliny (GABA), což je aminokyselina (netvoří proteiny) s rolí v centrální nervové soustavě.  GABA také ovlivňuje krevní tlak a snižuje bolest a napětí. DAO má schopnost odbourávat diaminy na aminaldehydy, které jsou pak metabolizovány na GABA. Nahromaděná GABA byla nalezena v čerstvě vyklíčných rostlinkách, což značilo možnou zvýšenou přítomnost právě DAO enzymu. Podařilo se jim úspěšně izolovat rostlinnou DAO, která měla vliv na odbourávání některých diaminů (některých méně) (4). Zvláštní je, že je to již rok a stále nemáme žádný účinný preparát. Vypadá to, že se DAO nachází ve velké míře v rostlinách, jen kdyby si ji člověk v žaludku hned nerozložil:( Přitom právě nedostatek GABA by mohl stát za bolestmi a pocity paniky u HIT pacientů.

A taková pikantní maličkost na závěr. V prosinci by měl vyjít článek o stabilitě histaminu v Rihaakuru, což je nějaká rybí pasta vyrobená z tuňákové polévky.  Jak je známo, histamin je velmi odolný fyzikálním procesům, avšak v této pastě bylo při různém skladování zjištěno, že vysoká hladina histaminu postupně klesá. Rihaakuru byla při různých teplotách skladována 10 měsíců. Autoři poukazují na zajímavý fakt, že naopak dlouhodobým skladováním této pasty může dojít ke snížení rizika otravou histaminem (5). Tak jsem si říkala, že podobného výzkumu bych se asi v budoucnu chtěla účastnit:))) 3 různé teploty, 10 měsíců skladování, to zní jako fér výzkum.

  • (1) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378517312001822#
  • (2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22024144
  • (3) http://content.karger.com/ProdukteDB/produkte.asp?Aktion=ShowPDF&ArtikelNr=000336799&Ausgabe=256915&ProduktNr=223857&filename=000336799.pdf
  • (4) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jsfa.5536/abstract
  • (5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22953847

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.