Věřím, že nejsem sama, kdo jako dítě považoval palačinky za skvělý oběd, večeři a vlastně i snídani. Maminka jich vždy nadělala spoustu, někdy byly s domácí marmeládou, jindy zase plněné tvarohem. A někdy to byly třeba jablečné lívance se spoustou skořice. Jak člověk roste, palačinky tak nějak opouští jeho svět a zůstávají jen jako dezert nebo občas taková ta slavnostní snídaně. Což je docela zvláštní, protože co si budeme nalhávat, palačinky často sloužily jako rychlovka ze zbylých surovin, kterou se dalo zaplácnout nejen břicho, ale také spotřebovat zkyslé mléko:).
Jelikož se u mě zkyslé mléko nevyskytuje (ono se tam nevyskytuje většinou ani to mléko), palačinky nebo spíše placičky dělám jen cíleně. Ale stejně je to nejčastěji jen jako brunch nebo když má člověk chuť na takové to pomalé ráno. A vždycky si vzpomenu, jak je pro nás máma dělala. Jak těsto vonělo a jak se vždycky nakupila celá hromada a já si říkala, že to nemůže sníst ani armáda. Omyl. Později jsem je milovala hlavně plněné tvarohem s hrozinkami (přitom hrozinky moc teda nemusím:)). Ale kdybyste si mysleli, že si na máme vzpomenu jen při těch palačinkách, tak to jste na omylu. Jak tak člověk stárne, na ty mámy a jejich dobré rady si vzpomíná čím dál více a tak nějak zjišťujeme, že fakt mají ve spoustě věcech pravdu. A také jsem zjistila, že je hrozně hezké naopak teď mámě palačinky (nebo něco jiného) uvařit na oplátku. Za to, že nás v dětství rozmazlovala, i když jen zdánlivě něčím tak banálním jako jsou palačinky. Takže všem maminkám dnes přeji krásný svátek a nám dětem zase přeji, abychom ty naše maminky oslavovali každý den. Nejen jednu neděli v roce, protože ony se nám také nevěnovaly jen jednu neděli v roce. Je důležité si i uvědomit, že ne každý má to štěstí, že mámu třeba má nebo že při něm vždy stála.
A jako takový slavnostní jsem si zvolila tento recept, který sice není nijak převratný, ale je rychlý. Dala jsem do něj rozmačkaný banán, protože se mi tam hodil a protože vím, že půlku banánu (tedy jednu porci palačinek) můžu sníst bez obav. Ona totiž HIT není alergie a vy se prostě musíte jen naučit, jaké množství které potraviny můžete. Pokud ale banán netolerujete, zkuste třeba jablečné pyré. Banán má navíc tu velkou výhodu, že už nemusíte placky sladit. No a přiznám se, že mě inspirovalo i to, že jsem dostala zrovna kešu /kokos máslo Powerlogy od Paťky z HIT je zdravo žiť a chtěla ho někam rychle vyzkoušet (nope, není spolupráce:)). Tentokrát recept ocení i ti, kdo nemohou obilniny, kdo naopak rád vlákninu a lněné semínko, kdo toleruje právě kešu ořechy. Skořici si přidejte nejen kvůli chuti, ale hlavně těm zdravotním bonusům, které v sobě skrývá (zde).
Tentokrát jsem chtěla na palačinky nějaké ovoce. A jelikož histaminici by moc neměli zavařeniny, je vždy taková ta chia marmeláda jistota, protože je čerstvá. Není to můj nápad a na internetu najdete mnoho inspirací, prostě jen rozvaříte ovoce, přidáte sladidlo dle chuti (nebo žádné, já jsem volila NuNaturals stevii, ale klidně dejte třeba javorový sirup) a chia semínka a ona vám tak hezky jako nabobtnají, nasají vodu a celou ovocnou hmotu spojí prakticky v džemovitou konzistenci. A vy si ji pak můžete dát do koláče, namazat na chleba nebo třeba právě přidat k palačinkám. A co je super, že můžete volit ovoce dle svojí tolerance. No nic, tak já si nechám vykecávání na další telefon s maminkou a vás nechám mlsat:).
Banánovo-kešu palačinky
(2 porce, 8 jednolžícových placiček)
Palačinky
- 1 rozmačkaný banán
- 2 vejce (L)
- 3 lžíce kešu kokosového másla (nebo čistého kešu másla)
- 2 lžíce kokosového oleje
- 30 g mletého lněného semínka
- 1/2 lžičky prášku do pečiva
- 1/2 lžičky mleté skořice
- špetka soli
Rozvar
- 250 g mraženého ovoce (150 g červený rybíz, 50 g černý rybíz, 50 g ryngloty)
- 2 lžíce chia semínek
- 1 balení NuNaturals stevie (vanilla)
Dozdobení
- kešu máslo
- kešu ořechy
Rozmixujeme si banán s vejci, kešu a kokosovým olejem. Rozmixujeme si zvlášť lněné semínko na mouku, přidáme prášek na pečení a skořici. Vše smícháme dohromady, necháme 5 minut dostát a velkou lžící dáváme těsto na rozpálenou pánev. Jakmile se nám tvoří bublinky, opatrně podebereme, otočíme a opečeme ještě pár minut z druhé strany.
Ovoce vyjmeme z mrazáku nebo nakrájíme na drobno, dáme vařit, vmícháme chia a stevii a necháme na mírném plameni cca 20 minut probublávat (záleží, kolik vám pustí vody). Pokud nemáte nepřilnavý povrch v hrnci, nezapomeňte míchat.
Podáváme s ovocným rozvarem, můžeme přidat i kešu máslo či ořechy. Ale popravdě placičky jsou strašně dobré i samostatně a klidně je sníte i bez rozvaru. Dobrou chuť.