Pokud se alespoň trochu zajímáte o zdravé vaření, nemusím snad Ellu ani představovat. O jejích dvou předchozích kuchařkách jsme si už psali (tady a tady) a bylo tedy jen otázkou času, kdy přibude další. A opravdu z počátku roku vyšla další kuchařka Lahodně s Ellou s přáteli (nakladatelství Omega), aneb návod na to, jak připravit zdravé jídlo pro nezapomenutelné společné chvíle. Tentokrát jsem ani na nákup knihy v angličtině nespěchala, protože mi bylo jasné, že si Ella vydobyla dostatečně silnou pozici, aby v češtině vyšla ve velmi krátkém čase.
V této kuchařce Ella navazuje na své předchozí kuchařky a předkládá nám další sérii veganských a bezlepkových receptů. Když sami na sobě pocítíte pozitivní dopad změny jídelníčku, chcete stejnou možnost nabídnout i ostatním lidem. Jak ale Ella zdůrazňuje, nucení a přesvědčování vám nikoho na správnou cestu obrátit nepomůže. Mnohem lepší cestou, jak své nejbližší nadchnout pro zdravou stravu, je jídlo jim předkládat a postupně zařazovat do jídelníčku. Jakmile totiž lidé zjistí, že takové jídlo může dobře chutnat a vypadat, sami pak možná budou volit rozumněji a za chvíli se povezou na stejné vlně.
Ella ve svém úvodu předkládá několik rad, jak začít a dostat rodinu a přátele na palubu. Zaměřovat se na známá jídla, seznamovat postupně, žádné razantní změny a samozřejmě i maličkost, jako neříkat vždy upřímně, z čeho všeho se jídlo skládá. Lidé totiž mají tendenci pak jídlo odsuzovat ještě před prvním soustem, takže je někdy lepší prostě nic neříkat.
Kniha je tentokrát rozdělena do několika sekcí podle podávaného jídla. Najdete zde tedy tipy na ranní pohoštění (brunche a snídaně), lehká a snadná jídla, hostiny, přílohy nebo třeba dezerty.Vše je proloženo nejen fotografiemi jídla, ale také společnými fotografiemi Elly a rodiny či přátel, což dodává celé knize takovou familiární atmosféru. Je psána oním moderním způsobem, který poslední dobou opěvuji, tedy před každým receptem je kraťučké povídání, kde se něco málo dozvíte. Nemusí to být nutně k vaření, ale třeba i příběh nebo pocity z daného jídla. Histaminik bude muset část receptů vynechat nebo využít své fantazie, protože Ella ráda používá rajčata. Ale řekla bych, že u většiny receptů to problém nebude.
Tentokrát jsem se vrhla jako první na zkoušení receptu na nudle z batátů s krémovou arašídovou omáčkou satay. Batáty totiž zbožňuji a arašídy jsou mojí slabostí a neřestí, přestože vím, že ve zdravém jídelníčku by neměly mít až tolik prostoru. Recept jsem uzpůsobila podle svojí tolerance (původní ingredienci napíši do závorky) a pořád byl naprosto báječný. Za mě rozhodně v sekci „comfort food“, tedy jídlo, které vás přímo zahřeje na duši.
Nudle z batátů s krémovou arašídovou omáčkou satay
Na nudle
- ghí (olivový olej pro vegan verzi)
- 1 velká červená cibule (původně 1 stonek řapíkatého celeru)
- 5 stroužků česneku, nadrceného
- 2,5 cm kousek čerstvého zázvoru, nastrouhaného na jemno
- špetka soli
- 200 g žampionů na tenké plátky
- 2 menší batáty (každý zhruba o váze 200 g)
- hrst čerstvé petrželové nati (100 g špenátu)
Na omáčku
- 3 polévkové lžíce arašídového másla
- 70 ml mandlového mléka (lze i s vodou)
- 1 čajová lžička chilli vloček
- šťáva z limetky
- 1 čajová lžička medu
- (původní recept přidává ještě tamari)
Batáty oloupeme a pomocí spiralizéru si z nich připravíme nudle. Ve větší pánvi rozehřejeme ghí a dáme na něj smažit česnek, zázvor, sůl a chvíli restujeme. Pak přidáme žampiony a po pár minutách přidáme také batátové nudle. Necháme opékat cca 10 minut.
Omáčku satay připravíme smícháním všech surovin na omáčku, ideálně v sekáčku sekáme do vytvoření hladké směsi (ale lze i ručně). Jakmile jsou batátové nudle měkké, přidáme připravenou omáčku, nasekanou petržel a dobře vmícháme. Necháme pár minut prohřát a servírujeme. Pokud by byla omáčka nebo výsledné nudle moc hustá, přimícháme trochu vody nebo mandlového mléka, případně olivového oleje. Dobrou chuť.