Když jsem dostala knížku Opravdové jídlo bod Kate Walsh (knihy Omega), udělala jsem jedno z mých „aaaaaaaach“. Nejen pro to, že je krásně zpracovaná a nad fotografiemi se vám sbíhají sliny, ale protože mám pocit, že přesně takové knížky potřebujeme. Stále více lidí si (bohužel často kvůli rostoucím zdravotním problémům) uvědomuje, že něco v rámci průmyslového potravinářství není úplně v pořádku. Říkáme, že je nám špatně z jídla, ale po přečtení etikety často zjišťujeme, že jídlo se jako jídlo jen tváří, že ve skutečnosti jde o souhrn náhražek snažící se zaplácnout konzumenta.
A tak se spousta lidí vrací do kuchyně. Třeba u takové HIT diety je prakticky jediná cesta léčby a redukce symptomů v tom, že se vrátíme do kuchyně, začneme vařit ze základních surovin a čerstvě. HIT dieta nám vlastně říká, že to, co bylo základem stravování před desítkami let, je přesně to, co naše tělo potřebuje a vyžaduje. Ne žádné trvanlivé potraviny, dobarvené cukrovíčko nebo pro krásu chemií napuštěné plody. Ne žádné velkovývařovny, kde se občas v jídle ztratí nějaké to dochucovadlo nebo nekvalitní surovina. Problém ale je, že zatímco naše maminky se ještě babičkám motaly v kuchyni pod nohami a leccos pochytily, další generace už byly vedeny k emancipaci a blahobytu. Nač se patlat dva dny s chlebem, když si můžu za pár korun koupit v obchodě takový, který mi vydrží pěkně dlouho (často díky konzervantům). Proč se vařit s dětskými příkrmy nebo třeba knedlíky, když všechno seženeme v obchodě už hotové.
Kniha tedy není ucelena jako bezlepková či určená pro jinou specifickou dietu, ale jejím cílem je ukázat a naučit vás, že spoustu věcí můžete dělat doma. Spoustu zdravých věcí. Naučí vás, že se můžete vyhýbat prefabrikovaným produktům, že z kvalitních surovin můžete uvařit rychle i levně a nepotřebujete k tomu žádné zkratky. Možná pak zjistíte, že shánění sezónních potravin a jejich vaření může být docela hezká činnost. Tedy pokud máte potravinové intolerance, budete muset zapojit trochu fantazie, ale jinak vám kniha představí 30 základních dovedností, které z vás udělají královnu/krále kuchyně.
Hned první kapitola vám nabídne recept na domácí granolu, která je slazená medem a plná semínek a quinoy. U každého receptu máte také přesně napsáno, jaké kuchyňské náčiní budete potřebovat, což jistě pomůže předejít následnému zmatku. Jakmile nachystáte ingredience a kuchyňské nádobí, čeká vás návod krok po kroku i s obrázky. A nakonec dostanete tipy, jak přesně granolu využít. Tím to ale nekončí, protože krom základního receptu dostanete další 3 tipy na obměnu a nakonec i návod na to, jak využít domácí granolu na podzimní crumble. Prostě dokonalé pro všechny, kdo v kuchyni začínají, nebo kdo se chce nechat inspirovat.
V knize najdete návody, jak připravit doma ořechová másla, ovocné šťávy, nakládaný česnek, domácí hořčici či nakládané ovoce (což mimochodem všechno můžou být i super jedlé dárky pro ostatní). V druhé kapitole dostanete přesný návod, jak na džemy, jak nakládat správně a bezpečně zeleninu. Ve třetí se pak naučíte s mléčnými výrobky, tedy např. si připravit doma vlastní máslo, jogurt či falešnou ricottu. V další kapitole vás čeká návod na přípravu chleba a krekrů (a třeba recept na zmrzlinový sendvič s krekrami:)). Kapitola 5. nebude nic pro začínající histaminiky, jelikož se týká fermentování, naopak pokročilým doporučuji se nad touto možností postupného zkoušení zamyslet, jelikož z mnohých zkušeností vyplývá, že postupné zvyšování může projít a pomáhá pak v další léčbě střeva. Kapitola vás mimo jiné provede přípravou kombuchy nebo vodního kefíru.
Pak už je kapitola šestá nebo-li víkendové projekty. Možná si jako histaminik rajče nedáte, ale na zahradě jich máte přebytek, pak se pusťte do výroby domácí pasaty, kterou pak můžete darovat. Dostanete přesný recept na kukuřičné tortilly. Ty, které hned nesníte, můžete nakrájet a opéct pro získání těch malých známých lupínků.
Kniha je prostě krásná. Doufám, že vyjde další díl, kde budou zase další tipy do kuchyně. Je milé, když se kuchařské umění předává v rodině, ale občas něco člověk nestihne a musí nabrat zkušenosti jinde. Takže pokud jste tvrdili, že neumíte vařit, po přečtení a vyzkoušení návodů z této knihy už to prostě tak nebude:).
Kukuřičné tortilly
- 500 g kukuřičné mouky Masa harina
- 1 čajová lžička mořské soli
- 500 ml vody
- 1 polévková lžíce olivového oleje
Pokud nemáte lis na tortilly, nezoufejte, bude vám stačit váleček/pevnější hrnec, papír na pečení, pánev na smažení (ideální nepřilnavý povrch, tortilly se opékají na sucho), plocha na přípravu těsta a dvě čisté utěrky. Mouku smíchejte se solí, přidejte olej a vodu a rychle zpracujte v těsto. Těsto musí být jako „plastelína“, tedy musí držet, ale být pružné. Já jsem po lžících přidávala další vodu (snad téměř 100 ml) a bude tedy záležet na mouce, kterou budete mít. Jako test v knize uvádí, že užmouláte malou kuličku a rozplácnete ji, pokud se drolí a trhá, je potřeba přidat ještě vodu. Jakmile je těsto zpracované, přikryjte jej vlhkou utěrkou a nechte odpočívat min. 15 minut, ale můžete protáhnout i na několik hodin. Pánev (ideálně s nepřilnavým povrchem, já jsem použila keramickou) rozpalte. Těsto rozdělte na kuličky, kniha radí 20, já jsem chtěla menší placky, udělala jsem jich 32 (dělíte těsto vždy 2x). Pokud máte lis na tortilly, tak jej použijte, pokud ne, postačí vám dva kusy papíru na pečení a ideálně těžký hrnec se silným dnem (nebo váleček, ale tím hrncem je to pravidelná placka). Kuličku rozplácneme, čím tenčí, tím lepší (pokud budou tlusté, budou placky gumové) a dáme opékat. Kniha tvrdí 30 sekund z každé strany, já jsem opékala déle, dokud se povrch nezatáhl. Opečte z obou stran a skladujte placky zabalené v čisté utěrce, aby vám nevychladly, dokud nedoděláte zbytek.
Můj tip: Pokud tolerujete čerstvý sýr, nastrouhejte jej a dejte mezi dvě placky, na chvíli položte na rozpálenou pánev a máte skvělou quesadillu. Placky můžete také zabalit do potavinové fólie a zamrazit na později (stačí pak napařit a jsou super). Případně můžete placičky rozkrájet na trojúhelníky, pokapat olejem a osmažit/opéct na tortilla chipsy.
Ahoj, můžu se zeptat, kde kupujete masa harinu? V poslední době mám trochu problém ji sehnat. A když už jsme u toho, nemáte nějaký tip na dobře zásobený obchod s mexickými potravinami?
S masou harinou to byl z počátku taky problém, měla jsem poprvé Bob’s red mill (non-GMO) objednanou z Británie a tu druhou jsem dostala, ale jelikož zas tolik kukuřičným jídlům neholduji, dále jsem po zdrojích nepátrala, takže bohužel nemůžu ani doporučit nějaký stabilně zásobený mexický obchod. Třeba se snad ozve někdo další.