Jídlo na Bali mě samozřejmě uchvátilo. No dobře, ono to v mém případě není tak složité, protože jídlo prostě miluji. Na Bali hrálo barvami jako vše ostatní, mohlo být přirozeně bezlepkové a ještě chuťově zajímavé. Samozřejmě zmínku o lepku sem dávám hlavně pro to, že každý, kdo se pustí do experimentů, musí být na pozoru, zda nepoužívají nějakou směs s moukou či vysokým obsahem glutamátů a sójovky. V některých směrech se od sebe neliší některé balijské restaurace od těch našich, a tedy snahou si vaření zjednodušit. Jestliže se však dostanete k domácí stravě, můžete být poměrně v pohodě. Na kurzu vaření jsem si dokonce vyzkoušela, že to jde všechno nejen bez dochucování a krevetové pasty, ale také bez lepku. Jen pokud nejíte maso, sóji se bude jen těžko vyhýbat.
Mezi má oblíbená jídla by se dal zařadit Plecing Kangkung, ale musím upozornit, že v něm můžete najít trochu rajčat a limetky (pokud je využit rajčatový sambal). U normální verze je riziko pro histaminiky také v možnosti, že sambal bude obsahovat krevetovou pastu, se kterou by se nemusel každý histaminik poprat. Na druhou stranu je jednoduché si doma připravit takový sambal bez krevet. Avšak hlavní složka jídla je trochu jiná – vodní špenát. Nenechte se však zmást názvem, protože kangkung (tedy vodní špenát) nemá s našim špenátem nic společného (a neobsahuje tedy histamin). Vodní špenát, tedy povijnice vodní, patří do čeledi svlačcovitých a seženete jej např. v SAPA v Praze. Obsahuje spoustu zajímavých flavonoidů, které mají antidiabetické, antioxidační, protirakovinné i protizánětlivé účinky (inhibuje přímo syntézu prostaglandinů). Příznivé účinky má také u vyššího cholesterolu, artrózy, epilepsii, vředů či proti mikrobům. Když jej nemáte, nebojte se jej nahradit třeba mangoldem, oni si Balijci také nedělají moc hlavu s tím, zda něco nahradí nebo ne:)).
Druhým oblíbeným jídlem bylo Gado Gado, což je taková záchrana. Jedná se v podstatě o dušenou zeleninu s arašídovou omáčkou. Arašídová omáčka je velmi jednoduchá a potřebujete k ní smažené arašídy, šalotku, česnek, čili, palmový cukr a sůl. A jelikož jsem doma neměla arašídy a nechtělo se mi je shánět, rozhodla jsem se inspirovat těmito dvěmi jídly, trochu je pomíchat a připravit dušené fazolky s vodním špenátem a oříškovou omáčkou. A že jsme se po tomto českém Bali jídlu pěkně olizovali.
Zelené fazolky s vodním špenátem a lískooříškovou omáčkou
(bez obilnin, mléčné bílkoviny, vajec)
Ořechová omáčka
- 200 g lískových ořechů
- 2 lžíce kokosové oleje
- 1 chilli paprička
- 2-3 stroužky česneku
- 1 malá červená cibule
- kousek palmového cukru
- trochu soli
Fazolky
- cca 650 g zelených fazolek
- 150 g vodního špenátu (nebo mangoldových lístků, odvážnější stabilizovaní zkusí baby špenát)
- 2 lžíce ghí
- 1 větší červená cibule
- 1 větší bílá cibule
- 4 lžíce ořechové omáčky
- 1 menší červená paprika
- čerstvý koriandr a sůl na dochucení
Nějdříve si připravíme ořechovou omáčku, která nám v lednici vydrží v dobře uzavřené čisté nádobě několik dní (koření působí v její prospěch). Lískové ořechy promícháme s olejem a na menším plechu je při 150°C asi 10 minut opražíme. Dáme si pozor, abychom je nespálili, ale přitom musí být lehce opečené. Necháme vychladnout, přidáme nasekanou cibuli, česnek, čili papričku, cukr a sůl a vše dobře rozmixujeme na hladkou kaši. Pokud máte doma tlouček a misku, tak je ideální rozetřít igredience nejdříve tam, promixovat a nakonec dokončit v třecí misce, lépe se promísí chutě. Dosolit můžeme podle chuti, omáčka by neměla být moc slaná, ale neměla by být ani příliš sladká). Doředíme vodou na požadovanou konzistenci husté omáčky (spíš takové pesto). Do použití uchováváme v lednici, dobře uzavřené. Pokud ještě zhoustne, můžete vždy doředit vodou.
Cibuli nasekáme na drobno. V menším kastrůlku či na pánvi s nepřilnavým povrchem rozehřeme ghí (nebo kokosový olej) a dáme smažit cibulku. Necháme pomřádně prosmažit až do křupava. Ve větší pánvi s poklicí dáme podusit dobře omyté (stonků zbavené) fazolky. Podlejeme trochou vody a necháme podusit cca 10 minut. Jakmile jsou fazolky měkké, přidáme nakrájený vodní špenát (mangoldové listy) a ještě cca 2 minuty dusíme. Sejmeme z ohně slijeme přebytečnou vodu, vmícháme 4 vrchovaté lžíce ořechové omáčky, usmaženou cibulku a nakonec i čerstvou červenou papriku nakrájenou na menší kousky. Posypeme čerstvým koriandrem. Ihned podáváme. Dobrou chuť.
lískové oříšky jsou z hlediska HIT Ok? Já už jsem z toho jelínek 😦
Vím, že makadamia, pistácie, mandle úplně OK
Ale zatím jsem se neodvážila ani na kešu, natož na lískáče 😦
https://histaminovakasulka.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/
Z pohledu histaminu se mohou všechny, problém mohou dělat alergie a hlavně kvalita (ideální je zkoušet opravdu dobře namáčené a případně vysušené, bez kontaminace plísněmi atd, což může být také problém).
ten recept zni velmi lakave, jen kde u nas koupit VODNI spenat…
No, v Praze např. v SAPA, netuším, jestli to mají i v jiných vietnamských tržnicích či by se s nimi dalo domluvit, že jak si pojedou nakoupit do sapy, tak vezmou navíc:)
Tak na tohle jídlo se přímo třesu, až si ho udělám…snad mi brzy dorazí mixér, na který jsem si konečně našetřila 🙂