Muškátovým oříškem proti průjmům a recept na nepřekonatelnou dýňovo-batátovou omáčku (třeba s pečeným celerem)

Posted by

Zatímco mám konečně trochu času dohnat emaily a přednášky, které už mi nějakou chvíly leží v hlavě, podělím se s vámi o jeden receptík. Tentokrát na nejlepší dýňovo-batátovou omáčku, která zasytí a ještě dodá spoustu živin. Nevěříte? A rovnou si k tomu přidáme trochu toho povídání o muškátovém oříšku, který mnozí HIT pacienti považují za zakázaný. Jak to s ním tedy je?

IMG_7007

Byla nebyla křivda na oříšku

Bylo nebylo… a muškátový oříšek (Myristica fragrans) se jednou ocitl na zakázaném listu potravin pro histaminovou intoleranci. A tak se rázem stal nenáviděným a opovrhovaným kořením. Pravděpodobný důvod je v podobnosti se skořicí a dalším sušeným kořením, které se na seznamu zakázaných potravin vyskytovalo z důvodu možného obsahu benzoátů či plísní. K vaší radosti musím napsat, že tyto prapůvodní obavy byly odstraněny, chyby napraveny a nejen skořice uvedena jako bezpečná potravina (nehledě na její skvělé léčivé účinky). A stejně tak bychom se mohli malinko podívat na zoubek muškátovému oříšku.

Proti průjmu i proti alergii

Ayurvéda využívá muškátový ořech jako lék proti průjmům, což by mnohé z vás mohlo zaujmout. Podle této studietotiž muškátový oříšek opravdu snižuje počet průjmových příhod a prodlužuje „neběhavé“ období. Jako jeden z možných účinků zmiňují autoři potlačení stahů na tenkém střevě vyvolaných mimo jiné i histaminem (či acetylcholinem či prostaglandiny). K tomu si přidejte mírný analgetický účinek (bez vlivu na krevní tlak), a srdce každého průjmaře zaplesá. Macelignan izolavaný z muškátového oříšku navíc inhibuje degranulaci žírných buněk a produkci zánětlivých cytokinů, zabraňuje tedy v případě reakce uvolňování histaminu, prostaglandinu E2 i leukotrienů z žírných buněk, a snižuje „vznik“ zánětlivých cytokinů. Snižuje také alergický zánět plic a může být tedy vhodnou terapií při alergiích a astma. Nu, takže onen potenciální liberační efekt bychom tedy vyřešili.

zdroj: http://www.labuznik.cz
zdroj foto: http://www.labuznik.cz

A proti zánětu i rakovině

Ayurvéda dále využívá muškátový oříšek k léčbě mírné horečky, astma či respiračních chorob. Pro své antimikrobiální a protizánětlivé účinky je využíván k ulevení od bolesti při artritických a revmatických bolestech. Esenciální olej lze pak využít k odstranění křečí či nafukování. Není divu – v knize „Antioxidant Properties of Spices, Herbs and Other Sources“ najdeme souhrn literatury poukazující na silné antioxidační vlastnosti látek izolovaných z muškátového oříšku. Mimochodem macelignanje velmi zajímavá látka, krom protialergických účinků má také antibakteriální, protizánětlivé, protirakovinné (léčba rakoviny), antidiabetickéhepatoprotektivní (chrání játra) a neuroprotektivní účinky (léčba Alzheimerovy nemoci). Další lignany z muškátového oříšku stimulují osteoblasty a podporují tedy anabolickou dráhu v metabolismu kostí (pokud tedy ztrácíte kostní hmotu, možná je čas se zamyslet více než nad vápníkem a vitamenem D). Účinek extraktu muškátového oříšku je hojně testován také ve výzkumu depresí, kdy výtažek vykazuje stejně silný antidepresivní účinek jako některé léky (bez vedlejších účinků). Ale pozor, muškátový oříšek je přírodní inhibitor acetylcholinesterázy a díky obsahu silic má psychoaktivní účinky, a měl by být používat jen v malém množství (a nemusí prostě sednou všem).

IMG_7003

A teď už bašta

Omáčka se hodí nejen na pečenou zeleninu, ale třeba také na rýžové nudle, vaše oblíbené těstoviny, pečené brambory, rýži či k masu. A jak už to tak bývá, nejedná se o žádný převratný recept. Vezmeme protizánětlivou, protirakovinou a antimikrobiální dýni hokkaido, smícháme s protizánětlivým, glukózu regulujícím batátem, zjemníme kešu smetanou aka rozmixovanými kešu oříšky (bohaté na měď a hořčík pro správný metabolismus nejen DAO), okořeníme léčivým koriandrem, zázračnou protialergickou a protizánětlivou kurkumou, protizánětlivým a protialergickým muškátovým oříškem, a můžeme podávat. A kdybyste chtěli extra dávku živin, přidejte protizánětlivý, alkalizující i afrodiziakální celer, na quercetin bohatou cibuli, protizánětlivý olivový olej, protikřečový (redukce křečí vyvolaných histaminem) a protizánětlivým tymiánem, a chřipka pak nebude mít šanci!

Pečený řapíkatý celer s nepřekonatelnou dýňovo-batátovou omáčkou

Pečený celer:

  • jeden svazek řapíkatého celeru, ideálně velmi mladého
  • 1-2 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 1-2 lžíce olivového oleje
  • několik větviček čerstvého tymiánu

Omáčka:

  • 1/2 hrnku uvařeného dýňového pyré z hokkaido
  • 1/2 uvařeného sladkého batátu (dušený s dobře omytou slupkou vcelku)
  • 1/2 lžičky soli (či dle chuti)
  • 1/4 hrnku kešu ořechů, předem namočených ve vodě alespoň 2 hodiny
  • 1/2-1 lžička mletého koriandru
  • 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
  • 1 cm čerstvého kořene kurkumy (nebo 1/4-1/2 lžičky mleté)
  • čerstvý koriandr na podávání

Troubu předehřejeme na 200°C. Celer dobře očístíme, rozkrajeme na kratší kousky a pokud máme starší celer, ideálně ho rozřežeme podélně na menší špalíčky, aby se nám dobře jedl (starší bude více vláknitý, zabere pak více času na žvýkání). Rozprostřeme na plech, posypeme na proužky nakrájenou cibulí a na plátky nakrájeným česnekem. Rozložíme větvičky tymiánu a pokapeme olivovým olejem. Pečeme 25-30 minut (či do změknutí, občas prohrábneme).

IMG_6995

Mezitím smícháme v mixéru dýňové pyré, podušený batát a kešu ořechy, ze ktrých jsme předtím slili vodu. Přidáme koření a za stálého mixování přidáváme vodu, dokud nám nevznikne krémová omáčka. Tu přesuneme do hrnce a opět mírně zahřejeme.

Celer polijeme uvařenou omáčkou a dozdobíme nasekaným koriandrem. Dobrou chuť.

5 comments

  1. Další skvělá variace na dýňovou omáčku – děkuji! Kešu, které mi způsobuje alergické reakce, sice nahradím mandličkami, ale už teď se těším, jaká to bude mňamka:). Muškátový oříšek mám moc ráda, nejčastěji ho používám čerstvě nastrouhaný do slaných koláčů. Místo celeru (opět alergie) použiju černý kořen, pastiňák (pokud někdy zas seženu…) a mrkev.

  2. Děkuji za inspiraci – kolem řapíkatého celeru jsem stále jen bezradně chodila – skořici a muškátu – oříšku i květu si dopřávám jen vyjímečně – uvidíme!!! V Albertu je opakovaně k dostání černý kořen – chcete-li, zašlu )nevím, zda přežije:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.