Vegan Fighter Vánoční hody 2014

Posted by

 Ještě před vánočními svátky se stihla v Praze uskutečnit akce s názvem Vegan Fighter Vánoční hody. Jak jste asi z názvu pochopili, budeme se pohybovat ve sféře veganského jídla a dotkneme se hlavně vhodnosti veganské stravy ve sportu. Pokud jste si totiž mysleli, že ke svalům a výkonům nutně potřebujete maso a živočišné produkty, mohli jste se přesvědčit o opaku.

kolaz 1

Pokud si myslíte, že tyto akce bývají čistě fanatické, určitě byste byli překvapeni. Nebudu se nijak přetvařovat, nejsem vegan a momentálně si ani svou dietu bez vajec jako zdroje vitamínu B12 nedovedu představit. To se samozřejmě nevylučuje s tím, že veganské recepty nemám ráda a že si velmi ráda neodlehčím jídlem bez živočišných proteinů. Kdo sleduje mé stránky pravidelně, jistě ví, že jsem fanda protizánětlivé a vysokonutriční stravy s inspirací od Dr. Fuhrmana, který doporučuje, aby max. 10% denního příjmu kalorií pocházelo z živočišného zdroje z mnoha důvodů (něco málo zde). Samozřejme nemůžu opomenout i fakt, že maso (i mléčné) je velmi diskutabilní v histaminové intoleranci, jelikož musí být naprosto čerstvé, jinak je problém s kontaminací (celkově v něm najdeme vysoký obsah histidinu, ze kterého se v těle tvoří histamin). Ale teď už zpátky k festivalu:))

IMG_0069

IMG_0067

V docela malém prostoru se sešlo pár restaurací a obchodů, které nabízí veganské stravování. K mému překvapení jich není moc a většina byla zaměřena na raw veganskou stravu. Než se vrhneme na ochutnávání, zmíním i program, který probíhal v průběhu akce. Závidím všem, kdo mohl strávit takhle před Vánocemi na festivalu celý den a účastnit se více přednášek i kuchařských show. Na festivalu se také představovala nová veganská kuchařka Banán místo vejce a mohli jste prolistovat i raw kuchařkou z produkce Secret of Raw, která je mimochodem opravdu nádherná:)) Kromě toho bylo také několik přednášek na téma veganství a sport. Já jsem měla to štěstí vidět přednášku s Vladimírem Fuťákem, který k mému překvapení mluvil opravdu dobře a měl velmi rozumné rady, tipy i názory (což mě u trenéra velmi překvapilo, obvykle jsou schopní tvrdit opravdu hovadiny). Pokud na něj někde narazíte, tak vřele doporučuji (ať už vás zajímá složení stravy, vliv na cholesterol, vitamíny, doplňky, správný režim, jak je to s bílkovinami, sacharidy, intermittent fasting atd.).

IMG_0071

Dále byly také dva kuchařské výstupy, my jsme stihli ten od Raw For You, které jsem vám na svém FB profilu už párkrát doporučovala:)) Podle mě mají nejlepší smoothie ve městě. Slyšeli jsme příběh matky a dcery, které se postupně dostaly k raw stravě a efekt na jejich zdraví je nadchl natolik, že se rozhodly šířit i dál a otevřely si vlastní bistro v Praze na Bubenečské. Na festivalu ukázaly, jak připravit pravé raw vánoční menu včetně „bramborového“ salátu a mandlových filet. Na jejich stánku jste pak mohli pochoutku nejen ochutnat, ale dát si také něco sladkého, smoothie, kávu s mandlovým mlékem či si odnést nějaké to cukroví.

kolaz 6

Z dalších čistě raw zástupců byl přítomen tým z My raw cafe, které bylo otevřeno před pár měsíci v pasáži v Dlouhé. Pokud budete někdy v centru a budete mít chuť na něco nejen bez lepku, ale také bez vajec, mléka a v raw kvalitě, vyzkoušejte denní menu. Jejich žampionový krém je naprosto luxusní zálěžitost. Na festivalu jsem měla možnost vyzkoušet koprový koláč, který byl naprosto skvělý a tak sytý, že už jsem neměla místo ani na jejich luxusně vypadající zákusky.

kolaz 4

U Rawfood jsem objevila, že mají nové sušenky, a hned musela vzít na zkoušku, jelikož jsem je ještě nikde neviděla. Čokoládová kolečka s lískovými oříšky mě bohužel chuťově docela zklamala, tak doufám, že kokosky to napraví. V prodeji byl i nový kalendář, jehož zakoupením jste přispěli na dobrou věc.

kolaz 2

Raw food jste mohli zakoupit i u stánku obchodu My Botanika, kde čekala ochutnávka luxusních raw čokolád Pana Chocolate a Conscious Chocolate, ještě luxusnějších batátových chipsů, různých kokosových vod (kde jsme byli dokonce upozorněni, které obsahují trochu medu, kdybychom byli přísně vegan), matcha tea či koupit některé ze superfoods od Green Origins. My jsme samozřejmě ochutnali některé vody a čaj. Různě chucené kokosové vody mě nijak nenadchli, ale matcha byl moc dobrý. A batátové chipsy jsme tam prostě nechat nemohli, že ano:)

kolaz 5

Také jsem byla moc ráda za možnost ochutnat konečně Lulu raw tyčinky. Krom svých různých tyčinek, které jsou krásně balené, přivezli i raw veganské párečky, raw cukroví a také další veganské sladkosti.

kolaz 3

Kdo by neměl sladkého dost, mohl se ještě nabažit hned u vchodu ve vegan shopu, kde tedy byly i slané koláče a konopné čaje. Krom toho jste mohli ochutnat také některá jídla od 4fresh-catering. Já jsem se těšila na jejich vegan bezlepkový sendvič, ale ten tam bohužel nebyl, naopak přidali raw pokrmy. I tak měli třeba bezlepkový cheesecake a další pochoutky. U Lifefood stánku jsme mohli některé výrobky zakoupit za zvýhodněnou cenu (tedy spíše větší počet některých výrobků). No a v neposlední řadě jste mohli ochutnat veganské dobrůtky u stánku, který vznikl ve spolupráci restaurace Plevel a blogu Nom Nom. Měli tam skvěle vypadající pomazánky, ale bohužel jen na lepkové bagetě (a zelnou polévku:)). Vedle byl pak stánek Secret of Raw, kteří měli jednotlivé porce jídla předbalené (všimla jsem si jich docela pozdě, bylo to takové nenápadné). kolaz 7

Pokud vás tématika veganství ve sportu zajímá, mohli jste si poslechnout přednášku také od Jana Korába, Štěpána Boháčka (běžci), Ivou Maruščákovou a Janem Müllerem (za Vegan Fighters), či se pokochat exhibičním zápasem. Na závěr byla také představena nová kampaň Bojujeme za zvířata, proběhla vegan tombola či vystopuení dětského romského hip hopu skupiny Cincinaty.

Celkově bych hodnotila akci velmi kladně, jen se člověk musí připravit, že když nakoupí nějaké pochoutky, ulehčí peněžence. Ale na takové to oťukání veganské a hlavně raw veganské stravy jsou tyto akce naprosto skvělé. Mimo to se člověk může podívat, že ve světě veganů se opravdu pohybují normální lidé, kterých se nemusíte bát a od kterých se můžete mnohé naučit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.