O Chrisovi Kresserovi jsem vás již několikrát informovala. Mimo to, že lidem dává mnoho souhrnných informací z výzkumu a radí v oblasti zdraví, je také autorem Paleo Code. Je tedy tak trochu průkopníkem toho, že každá dieta musí být přizpůsobena potřebám jednotlivce. Nikdo není stejný, a tedy ani paleo dieta nemusí sedět každému (stejně jako jiné výživové směry). Každý musí svou dietu optimalizovat dle sebe, ne se slepě držet rad druhých. Proč jsem se však rozhodla zařadit téma jako potraviny a těhotenství? Hlavní důvod je, že jsem slyšela Chrisovu přednášku. Chris zažil tuto „problematiku“ na vlastní kůži a na základě svých informací vytvořil program „Healthy Baby Code“. A to, co je dobré pro zlepšení plodnosti a pro těhotné ženy, to musí být dobré i pro nemocné lidi a lidi hledající cestu ke zdraví. Navíc je důležité nastávající maminky informovat, že i tím, co jí i před početím, ovlivňují zdraví svého dítěte!
Když se Chris se svou ženou snažili o dítě, byli nějakou dobu neúspěšní, přestože patřili mezi velmi zdravé lidi. Jelikož však v tu dobu nepatřili mezi nejmladší, rozhodl se Chris pustit do výzkumu a zjistit, jak by mohl celému procesu pomoci. A samozřejmě dieta a stravování je základem všeho. A po pár měsících se povedlo, žena porodila doma zdravé dítě, které za necelé tři roky nebylo vůbec nemocné. Po této zkušenosti se rozhodl Chris sdílet informace s dalšími, aby pomohl ženám s otěhotněním i zdravým těhotenstvím. Podle Chrise naše tělo ví, jak řídit těhotenství a neplodnost, a když tělu něco chybí, tělo se prostě těhotenství brání. Spoustu těchto problémů lze řešit správnou výživou.
Poslední dobou výzkum dokazuje, že není důležité jen to, co žena jí v době těhotenství, ale už před otěhotněním. Strava v tomto období rozhoduje o tom, jaké geny zdědíme a jak vlastně budeme nemocní později. Pokud si tedy říkáte, že jste v těhotenství jedli zdravě a proč je tedy vaše dítě nemocné, pak tady je odpověď: je důležité, jak jíte i před otěhotněním, jak zanesené je vaše tělo, jak funguje vaše imunita nebo hormony. Strava v těhotenství pak ovlivňuje nejen porodní váhu dítěte, ale také riziko kardiovaskulárních nemocí, nervových poruch či alergií. Velmi důležitý je totiž stav střevní mikrobioty a jak zdravé je VAŠE střevní prostředí, jelikož to rozhoduje o tom, které protilátky a toxiny dítěti předáte.
V sestavování našeho jídelníčku bychom si mohli vzít příklad z našich předků a tradičních kultur. Neměli rafinované cukry, množství olejů, neměli mouku, jedli bohatě nutriční potraviny, pokud později jedli mléčné a maso, nevybírali si nízkotučné kousky. Některé kultury měly přísné rituály pro páry, které plánovaly rodičovství (třeba popíjení vysokotučného mléka po určitou dobu před otěhotněním atd.). Dnešní strava je bohužel velmi chudá na živiny a bohatá na toxiny, což samozřejmě ovlivňuje zdraví ženy i dítěte.
Možná s tím někteří nebudete souhlasit (záleží na každém, jaký životní a stravovací styl si zvolí) a možná vás překvapí, co Chris považuje za superpotraviny. Jsou dostupné pro všechny: ryby jako zdroj kvalitních tuků (nejen pro inteligentní dítě), tmavé zelené listy jako zdroj folátu, pasterizované živočišné produkty/bio maso (vitamín E), vaječný žloutek (zdroj úplně všeho potřebného), fermentované potraviny a domácí vývary (pro udržení kvalitní zdravé střevní mikrobioty, která je velmi důležitá pro správný vývoj dítěte). Pokud v prvním trimestru trpíte nevolností, podle studií a svých zkušeností Chris doporučuje vitamín B6, zázvor, akupunkturu, změnu jídelníčku a zahrnout více kvalitních jídel. Největší chybou, kterou ženy často dělají jak před otěhotněním, tak v těhotenství, je, že se vyhýbají tukům. Je dokázáno, že bez dostatečného množství tuků se zvyšuje neplodnost (pokud u ženy klesne váha a procento tělního tuku pod určitou hladinu, ztrácí menstruaci – tělo se chrání proti otěhotnění, jelikož není z čeho dítě živit). Jako vhodné zdroje tuků doporučuje Chris máslo, ghee, sádlo, kokosový olej, avokádový a olivový olej, makadamiové oříšky a omega-3 mastné kyseliny (nejlepším zdrojem jsou tučné ryby jako makrely, tuňák, sardinky, halibut, ale obávám se, že u nás to bude s kvalitou trochu horší). Vždy je lepší doplňovat živiny z potravy, jelikož u suplementů je velké riziko, že se člověk „předávkuje“ jednou látkou. Pokud přijímáme živiny z potravy, jsou tam v nějakém specifickém poměru, které spolu synergeticky fungují a ovlivňují vzájemné vstřebávání. Pokud budeme brát látky izolovaně, může se stát, že je nevstřebáme nebo budou působit jinak, než by měly.
Velkým problémem jsou velmi odlišné informace, které se k nám dostávají. Zdroje se liší v tom, co je dobré a co špatné. Například o vejcích víme, že jsou dobré, přestože nám doktoři před 10 lety tvrdili něco jiného. Nově víme, že za kardiovaskulárními chorobami nestojí tuk, ale spíše cukr. Stejně tak třeba sója je velké NE, obzvláště pokud chcete otěhotnět. V sóji jsou trypsinové inhibitory (inhibice trávení proteinů a funkce slinivky), fytoestrogeny (možné narušení hormonů štítné žlázy) a isoflavony, které mohou ovlivňovat hormonální hladiny a způsobovat neplodnost. Dříve byly konzumovány pouze fermentované formy, ale v dnešní době je sója téměř ve všem (mouka, protein, olej), což velmi zvýšilo její celkový příjem. To může velmi negativně ovlivňovat naši plodnost. V jedné studii na Harvardu zjistili, že konzumace sójového nápoje denně (1 hrnek) vede ke snížení počtu spermií u mužů na 50%. V jiné studii zjistili, že ženy, které pily 2 hrnky sójového mléka denně, přijímaly hladinu fytoestrogenů ve stejné koncentraci, jaká se používá v antikoncepčních pilulkách. Než skočíte do sóji po hlavě, určitě nastudujte další názory (třeba i ty alternativní zde).
Celkově se dá říci, že strava je základem všeho. Pokud se snažíte otěhotnět nebo žít zdravěji, měla by být vaše strava to první, co upravíte. Pokud se chcete dozvědět více, můžete se podívat na stránky Chrise Kressera a jeho Healthy Baby Code.
Dekuji za clanek. Da se se zmenou zivotniho stylu jidlem zacit hned a najednou? Nebo se musi postupne?
Dekuji
To velmi záleží na každém člověku a na tom, v jakém stavu je ten životní styl. Pro někoho je snažší začínat krok po kroku, přidávat a postupně si na ně zvykat, pro někoho je lepší skočit po hlavě, aby ho ty staré zvyky nestahovaly zpátky. Myslím, že člověk by měl zvolit postup podle sám sebe a spíše si promyslet, kde je potřeba udělat největší kroky a změny. Když člověku zjistí třeba alergii, pak jde o zdraví a změna musí nastat hned bez pardonu, ale když člověka něco nenutí, může prudká změna spíše odradit.
Zajímavé, jsme ve 30tt a tak nějak se snažím. Ale bez masa a ryb. Nahrazuji ořechy, luštěninami a vejci.
Tak uvidíme.
Musím říci, že tělo mi docela říká, na co mám mít chuť:o).
Soja mi osobně vůbec nevadí. Vliv na potenci momentálně neřeším, protože při mé Celiakii mám problém sehnat si partnera, at už s celiakií, nebo bez. Osobně se velmi divím názoru většiny celiaček, že chtějí mít raději zdravého muže, kvůli „zdravějším dětem“. celiakie se podle mě přenáší i jenom z jedné strany rodiče. Takže je to jejich iluze. No nevím? Jinak článek zajímavej, jen tak dál. A díky:-)