Mouky Adveni Medical – bezlepkové pečivo bez kvasnic jedna báseň

Posted by

Ráda bych věnovala jeden příspěvek moukám Adveni Medical. Bohužel se nejedná o placenou reklamu, aby se někdo náhodou nerozčiloval, mouky jsem si zakoupila sama. Měla jsem možnost navštívit jejich stánek na Bezlepkovém trhu, ale většinu mouk jsem si objednala přes internet přímo do domu. Musím pochválit, že objednávka proběhla dobře a zboží došlo brzy a v pořádku. Nově jsem viděla, že jej prodávají také v bezlepkovém obchodě.

IMG_6536_1

Ve svých receptech zkouším jak jednodruhové přirozeně bezlepkové mouky, tak jejich zajímavé směsi na chléb. Líbí se mi, že u každé své mouky či směsi mají vyzdvihnuté pozitivní účinky některé s přidaných plodin. Sice mi trochu chybí na stránkách citace použitých zdrojů, ale i tak přináší lidem nové informace, což je vždycky super. Chléb si samozřejmě peču dle vlastních uvážení bez kvasnic, spíše stále zkouším. Pro své experimenty si volím často poloviční množství směsi (kdyby se to náhodou nepovedlo), tak se nezalekněte (a klidně vyzkoušejte z plné dávky:). Nebudeme si lhát, u většiny směsí mi tak trochu vadí, že obsahují na prvním místě kukuřičný škrob (což však většině lidem asi vadit nebude). Pokud však nechceme platit za směsi vyšší částku, což lidé obvykle nechtějí a výrobce dle toho musí určit složení, náhrady za tapiokový škrob se stejně nedočkám a s jeho přítomností se budu muset obšas smířit (pokud si teda budu chtít usnadnit práci). Nejsem vůbec schopná říct, která směs je nejlepší, jelikož mi chutnaly všechny použité mouky. Osobně doporučuji začít se směsí s chia moukou, jelikož se s ní dobře pracuje a je prostě moc mňam. 

Chléb s konopným semínkem a konopnou moukouIMG_6620Oct 19, 2013

 • 250 g směsi Bezlepkový konopný chléb Be Happy (1/2 balení)
 • 2 lžičky psylia
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 2 lžičky xanthanové gumy
 • 1 vejce
 • 75 ml palmového oleje
 • cca 50 ml studené vody

IMG_6618Oct 19, 2013

Suché ingredience jsem smíchala v míse a postupně k nim přidala vejce, olej a vodu. Pekla jsem v menší formě při 200°C cca 1 hodinu.

Chléb s biomoukou z ostropestřce mariánskéhoIMG_6796Oct 19, 2013

 • 250 g směsi Bezlepkový DETOX chléb s ostropestřcem (1/2 balení)
 • 2 lžíce psyllia
 • 2 lžičky prášku na pečení
 • 2 lžičky xanthamové gumy
 • 2 lžíce chia semínek (+ 6 lžic teplé vody)
 • 50 ml rýžového oleje
 • 150 ml studené vody (ideálně bublinkové)

IMG_6734Oct 19, 2013

Smíchala jsem suchou směs na chléb a prášek na pečení s psyliem a xanthamovou gumou. Chia semínka jsem si namočila v teplé vodě cca 5 minut do vytvoření gelovité struktury. Přidáme k suché směsi spolu s olejem a postupně přidáváme bublinkovou vodu do vytvoření chlebového těsta. Připravuje ihned před pečením (kvůli bublinkám). Pekla jsem ve  formě na chlebíček 180°C  po dobu cca 1,5 hodiny.

Houstičky z bezlepkové Slim směsi s teffemIMG_787519 Nov 2013

 • 250 g směsi Bezlepkový slim chléb s teffem (1/2 balení!)
 • 1 lžička prášku na pečení
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1 lžička psyllia
 • 1 lžička chia mouky
 • cca 150-200 ml bezlepkového piva (lze nahradit minerální bublinkovou vodou)IMG_787119 Nov 2013

Smíchala jsem suché ingredience a postupně po troškách přilívala bezlepkové pivo, dokud se mi nevytvořilo hutné chlebové těsto, které se dalo uplácat rukama a nelepilo. Takto zpracované těsto jsem rozdělila na 8 menších bochánků, které jsem rozložila na plech a nahoře rozřízla. Pekla jsem cca 30 – 35 minut při 165 – 170°C. Asi po 15 minutách jsem vytáhla a potřela trochou olivového oleje pro vůni. Houstičky jsou dobré, chutnají spíše jako dalmánky, testovány na třetí den a pořád neztvrdly (nejedná se o klasické houstičky, spíše o to „dalamánkové“ pečivo), chuť skvělá i na třetí den.

Chléb s CHIA moukouIMG_8231

 • 1 balíček směsi na chléb s chia moukou
 • 1 lžíce prášku do pečiva
 • 4 lžičky dětské vlákniny (určitě může být i psyllium, já jsem měla doma zrovna tuto z DM)
 • 1 lžíce chia semíněk
 • 1 lžíce lněného semínka
 • 400- 450 ml silně perlivé vody

Troubu předehřejeme na 180°C. Ingredience smícháme dohromady a postupně přidáváme perlivou vodu do vytvoření mazlavé směsi (která se však spojí v jednu „kouli“). IMG_8198Přesuneme do malé formy na chléb a pečeme cca jednu hodinu. Necháme 10 minut ve formě v pootevřené troubě, pak vyjmeme z trouby a necháme vychladnout (já jsem nechala vychladnout v té pootevřené troubě na mřížce, ale netuším, zda to může mít nějaký zásadní vliv). IMG_8229Dobrou chuť. IMG_8233

10 comments

  1. Bohužel nemám, pekárnu nevlastním:( Ale předpokládám, že by se mělo vše dobře promíchat. Výhoda pečení v troubě je v tom, že když člověk peče bez kvasnic, může využít např. pečení párou, kdy při vložením chleba chrstne na spodní rozpálený plech trochu vody, pára chléb zvedne a vytvoří se lepší kůrka. Stejně tak si lépe může hlídat čas, zda je chleba dopečen. Ale předpokládám, že směsi byky testovány i v pekárničkách a neměl by to být problém (nevím, zda pečete s kváskem či bez).

   1. No mám sepsán jídelníček přímo na míru, kde mi bylo doporučeno nepoužívat kvásek. Ale při vyhledávání informací jsem dospěla k tomu, že ohledně HIT jste nejpřesnější. Je „závadné“ při HIT používat kvásek?

    1. Ano, minimálně ze začátku je vhodné vyhnout se kvásku, droždí i veškeré podobě kvasnic (krom biogenních aminů/histaminu se jedná o glutamáty, které mohou uvolňovat histamin z vlastních zásob).
     Po stabilizaci je možnost vyzkoušet přidat kousek pečiva, ne úplně čerstvého, ideálně z kvásku (kvásek je přece jen určitá rovnováha bakterií a kvasinek, je tedy možnost, že bude člověk tolerovat lépe, ale pořád i v takovém pečivu budou biogenní aminy, obvykle se jedná o kvalitnější pečivo). Proto upřednostňuji pečení v klasické troubě, pečivo bez kvásku/droždí se chová trochu jinak, je dobré ho připravovat v menší formě (nenakyne, aby se lépe propeklo a nezůstalo uvnitř nedopečné).

  1. Xanthanová guma je taková menší náhrada za lepek v bezlepkových těstech, má funkci pojidla. Podle všeho zpevňuje strukturu těsta, zlepšuje elasticitu, zadržuje vzduch a dokáže vázat vodu. Pečivo pak zůstává déle „vláčné“ (díky schopnosti vázat vodu). Můžu potvrdti, že teď jsem zkoušela nahradit čistě psylliem a chléb je zdrclejší a na pohled více suchý než s xanthanovou gumou. Dá se nahradit jinými pojidly, ve směsích je nejčastěji použita mnohem levnější guarová guma (pokud se nahrazuje guar gumou, doporučuje se přidat o 50% více než uvádí recept pro xanthanovou gumou). Jinou možností je pak přidat lžíci psylia na hrnek mouky v receptu, ale zatím jsem s tím měla jen částečný úspěch.

  2. Samozřejmě pokud se přidávají kvasnice, tak je to jiná liga a xanthan není potřeba (směsi jsou předmíchané, aby fungovaly s kvasnicemi). V případě pečiva bez kvasnic je nakypření a provzdušnění trochu těžší úkol.

  1. Mno dovedu si představit, že s použitím kvasnic musí být dokonalý. Mě přijde dokonalý i bez kvasnic a vlastně ty směsi miluji všechny:) Navíc je skvělé, že jich je tolik, takže to člověk může střídat. Ještě se chystám ne směs s kaštanovou moukou:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.