Lidé velmi rádi zjednodušují, co napíši. Ráda bych tedy uvedla na pravou míru, že jsem nepřešla na raw/syrovou stravu, ale soustředím se na větší objem čerstvého ovoce a zeleniny v mé dietě, stejně tak ořechů a všeho, co má kvalitní výživovou hodnotu (prostě mám pocit, že v našich podmínkách je raw příliš náročná). Nezačalo se mi polepšovat s těmito změnami, dobře jsem se cítila už v průběhu a před objevením slovíčka raw (syrový). Je pravda, že ranní smoothie patří k mému životu už bezmála rok, a že ovoce a zelenina hrají neuvařitelnou roli v mém jídelníčku. Protože ovoce, zelenina, semínka a oříšky obsahují spoustu vitamínů, minerálů, protizánětlivých omega mastných kyselin a dalších protizánětlivých/protialergických látek. Pouze některé své recepty označuji za nízkohistaminové, jsem o tom bytostně přesvdčená, zbytek receptů je na vašem zvážení. Mezi lidmi koluje spousta lží ohledně obsahu histaminu v jídle, proto byste neměli soudit dle jednoho seznamu, zvláště když často bývají nepřesné.

Např. někdo tvrdí, že histamin je ve všem. Není to vůbec pravda. Když ve španělské Asociaci pro výzkum deficitu DAO studovali obsah histaminu v potravinách, zjistili, že třeba rajčata obsahují 0-8 mg/100 g. To znamená, že některá rajčata neměla ŽÁDNÝ histamin, některá více, bude tedy záležet, na jaká rajčata narazíte a na kvalitu (nemluvě o tom, že pro HIT se nedopourčují potraviny s obsahem nad 20 mg/100 gr, rajčata by teda měla být v pohodě). Jiný případ jsou už výrobky z rajčat. Je třeba rozlišovat a nepřejímat slepě informace z tabulek, které jsou mnohdy neověřené. Chudák mango tak bylo dlouho odsuzováné, než Dr. Joneja veřejně potvrdila, že je bezpečné. Nenechte si namluvit, že hovězí je v pořádku narozdíl od kuřecího atd. Vždy bude záležet na kvalitě masa, uskladnění, zpracování a výbavě enzymů ve vašem těle. Nic není černobílé. Mě a mnoha dalším (včetně slavné britské blogerky, se kterou se lékaři radí o nemocech spojených s histaminem) se vyplatilo nesledovat co nejnižší obsah histaminu v potravině, ale regulovat zánětlivé markery v našem těle pomocí vysokonutriční protizánětlivé stravy. Histamin máme v těle neustále, jen se jej musíme naučit správně využít!!!!!
A abych o dietě jen neplácala, hodím vám se jeden raw recept (už se připravuji na Vánoce). Proč? Protože je to dobrůtka, která je plná vitamínů, minerálů, enzymů i esenciálních mastných kyselin. Prostě je to mlsání, ze kterého si vaše tělo vezme více než prázdné kalorie. Už zase vidím to zděšení, že byste a krém použily tři suroviny, které jsou na listu pro histaminovou intoleranci zakázané. Pokud budete chtít vyléčit své tělo, budete muset začít o potravinách přemýšlet jinak:) Všechny použité potraviny mají totiž protizánětlivé účinky!
Raw ořechové košíčky s čokoládovou pěnou
(bez lepku, bez mléka, bez sóji)
Košíčky:
- 100 g vlašských ořechů (pro stabilizované, lze nahradit jinými ořechy)
- 100 g mandlí
- 100 g vypeckovaných sušených datlí
Pěna:
- 2 zralé banány
- 1 lžíce nepraženého kakaa
- 1 zralé avokádo

Ořechy i mandle si každé zvlášť naložíme na 24 hodin do vody. Já mezitím jednou vyměňuji vodu za čistou. Vodu slijeme a ořechy osušíme. V mixéru si zpracujeme datle, mandle i ořechy na jemnou pastu. Tu naplníme ideálně do silikonových forem namufiny či do jiných forem a dáme na 30 minut do mrazáku. Mezitím si rozmixujeme banány, avokádo a kakao na pěnu, kterou uschováme do lednice. Košíčky pak naplníme pěnou a dáme opět na chvilku do mrazáku. Následně košíčky vyloupneme a servírujeme, v případě uschování uchováváme v lednici. Pokud nemáme formu, můžeme ořechovou hmotu dát do skleniček a na ně nalít trochu čokoládové pěny. Dobrou chuť.