Jak se chránit proti podzimním chřipkám?

Posted by

Přišla chřipka. STOP.

Když jsem se v pondělí ráno snažila dostat do dopravního prostředku tlačena davem za mými zády, a následně pak odpoledne stála v autobuse na jedné noze (a jak tady rádi říkají, to ještě né na své), trochu jsem se zalekla. Počasí bylo krásné (když pominu podzimně zimní mrazíky) a tudíž klimatické změny za tyto davy rozhodně nemohly. Pak mi došlo, že Prahu zřejmě opět zaplavili studentíci ze všech koutů republiky a že v narvaných vagónech teď budeme jezdit zřejmě až do léta (vlastně do ledna, kdy část studentů odpadne přirozeným výběrem).

A tak mi samozřejmě hlavou problesklo, že přestože se dav v Praze zhruba ztrojnásobil, možnost nákazy a šíření infekce se asi tak stonásobilo. Aspoň pro mě. V tu chvíli jsem přesně v davu viděla, jak někteří jedinci okašlávají svoje spolucestující, viry tančí divoké tango přímo nad mou hlavou a bakterie (či viry?) mi mávají svou zelenou ručičkou z držadla, jelikož ten pán vedle mě si utřel nos rukou a nezapomněl se o zbytky podělit i s ostatními. Poslala jsem pomyslný signál do mozku, že je potřeba vyrobit více brnění pro mé imunitní buňky, jelikož tohle bude těžký kalibr. Co naplat, ani v práci není situace zrovna růžová, jelikož chřipka se zřejmě nevyhýbá ani silným jedincům, a i mí kolegové se jali prskat do mého okolí zákeřné obludy.

_67759487_c0019141-h1n1_flu_virus_particle,_artwork-spl

Když pak člověk otevře noviny a křičí na něj titulek, že chřipka není žádná malá virózka a že se na ni i umírá, začnou se mu podlamovat kolena. Epidemie se blíží. Zachraň se, kdo můžeš! Ale já jsem se rozhodla, že na žádnou chřipku rozhodně umírat nebudu a co více, rozhodla jsem, že žádnou chřipku letos nedostanu! Teď je jen důležité, jakou zvolit strategii, aby byla co nejúčinnější.

Očkování jako prevence?

Očkování může být skvělou volbou pro většinu lidí, kteří jej dobře tolerují. Znám spoustu lékařů a dalších lidí, kterým to každý rok zachrání nosní sliznice. Pro mě bohužel není jednoduchou možností. Na oočkování moje tělo prudce vždy reagovalo, zvláště u dostupných vakcín, takže si prostor pro očkování nechávám pro závažnější nemoci než je chřipka. Přežila jsem „prasečí“ s velmi nízkou imunitou. Při dřívějších pokusech jsem každé očkování dva týdny odležela a čekám na lepší způsoby, jak mé tělo imunizovat a zároveň to s pošahanou imunitou zvládnout. Samozřejmě je to na zvážení každého z vás, zda je to pro vás vhodná prevence.

dooffy_praseci_chripka_medvidek_pu

A co na to lékaři?

Rady epidemiologů a lékařů typu „vyhýbejte se místům s vysokou koncentrací lidí“ jsou skvělé, ale bohužel mi ani jeden z nich nenapíše neschopenku a já se nějak do té práce dostat musím. Je pravda, že většina lidí chřipku přechází a klidně a vesele si v tom metru ty svoje vymazlené bacily prskají (vlastně jsou strašně nesobečtí a chtějí se i s ostatními podělit o ten kousek radosti). Chvíli jsem zvažovala, zda nezačnu nosit roušku, ale připadala bych si jako přerostlý japonský turista. Každopádně neříkám, že tuto možnost zavrhuji, a roušku si přibaluji do kabelky. S rouškou už poučena od dob pobytu v USA létám a od té doby mě to skvěle v letadle chrání a nejsem už po každém letu nemocná. Možná to je dobré využít i mimo letadlo. Jako prevence se také dost často doporučuje pravidelný pohyb, což je určitě správná rada, problém je opět s tou koncentrací lidí. Víte, jak špatně se cvičí s rouškou?

2012-flu-ordinary-still-devastating-virus-660x443

Za chřipku může oslabená imunita

Co naplat. Doporučovaný citrón a rozpustný acylpyrin jsou pro HIŤáky nevhodné rady, určitě bych po nich nesáhnula při prvních příznacích nachlazení. Část intolerantních lidí nesnese ani med či zázvor, a to už nastává pravý oříšek jak v prevenci, tak v léčbě. Ale to už trochu předbíhám. Samozřejmě je nám všem jasné, že nejlepší prevence je zdravá strava, udržovat se v teple a vyhýbat se nákaze. Dr. Mercola shrnuje, že k nakažení chřipkou přispívá oslabená imunita a tedy obranný systém těla. Dr. Mercola není zrovna důvěryhodný zdroj, ale když tady to tak pěkně shrnuje, že mi to jistě jako čtenáři odpustíte. Podle něj dochází k takovému oslabení:

 • nedostatkem vitamínu D
 • nedostatkem odpočinku/spánku
 • nedostatkem cvičení/pohybu
 • špatným zvládáním stresu

Jak se tedy chránit?

Po přečtení těchto bodů se zdá být prevence docela jednoduchá – jde vlastně o stejný postup jako v případě dalších onemocnění. Pestrá čerstvá strava, dostatek pohybu, dostatek spánku a nestresovat se. Možná však budete chtít prevenci podpořit více než jen vitamínem D a sportem. V tom případě vás možná zaujmou pozitivní účinky těchto látek:

 • vitamín C – není snad ani potřeba se zmiňovat o jeho funkcích. Já doporučuji čistou práškovou kyselinu askorbovou, která nezatíží vaše tělo barvivy atd, navíc můžete zvýšit dávku užívání dle potřeby. O dávkách vitamínu C se polemizuje, ale při akutní infekci můžete jít na několik gramů denně.
 • zinek – je velmi často doporučovaný prvek. Vyhnula bych se jeho trvalému užívání kvůli nerovnováze s dalšími kovy (ovlivňuje hladinu železa), ale v případě ataku virů je vhodným prostředkem – dle studií může užívání zinku při prvních příznacích chřipky zkrátit dobu léčby až o 24 hodin (report The Cochrane Collaboration)
 • selen – jeden z dalších prvků, které hrají roli v imunitním systému (pomáhá bílým krvinkám tvořit cytokiny) 
 • oregánový olej – karvakrol je velmi účinná antimikrobiální sloučenina
 • propolis – obsahuje široké spektrum antimikrobiálních sloučenin a složky, které podporují imunitní systém
 • černý bez – jsou mu přisuzovány silné antivirové účinky (inhibice neuraminidasy, enzymu, který využívají viry při svém množení) a dokonce byl studován jako úspěšný lék na chřipku (zde). Před několika lety provedli také malou studii, kde zjistili, že pacienti užívající extrak z černého bezu se uzdravili za dva dny oproti placebu, kde nemoc trvala 6 dní.
 • česnek – protivirové účinky česneku známe již od svých praprapra-rodičů. Kromě těch protivirových účinků vykazuje také antibiotické a protiplísňové působení. Celkově česnek nakopává imunitní systém. Denní užívání česneku může snížit riziko nakažení chřipkou. (krásný zdroj studií zde)
 • extrakt z olivových listů – má protizánětlivé účinky. Autorka blogu thelowhistaminechef.com zjistila, že olivové listy jsou velmi vhodné při HIT, jelikož mají nejen protizánětlivé, ale i antihistaminní účinky.
 • extrakty z hub – o pozitivním vlivu různých hub na imunitní systém se teď docela hodně mluví. Tyto houbičky obsahují obvykle spoustu proteinu, minerály, polysacharidy, aminokyseliny a vlákninu, které dohromady působí na zdravý růst buněk, chrání před enviromentálním stresem, pomáhají detoxifikovat orgány, přispívají ke zdravé střevní flóře a správnému trávení. Obsahují beta-glukany, které podporují funkci našich imunitních buněk.
 • echinacea – třapatka má dlouholetou pověst imunitního pomocníka. Svou roli hraje i při léčbě agresivních typů chřipek.
 • quercetin – o protizánětlivých a léčivých účincích quercetinu jsem už psala v jiném článku
 • andrographis – původem asijská rostlina je běžně využívána v ajurvédské medicíně. Dokonce velmi známá Mayo Clinic ji zapsala do své knihy alternativní medicíny jako účinný přípravek na boj proti nachlazení. Chrání játra, má antibiotické účinky, protizánětlivé účinky, snižuje teplotu a stimuluje imunitní systém (více v review zde).
 • kokosový olej – pokud jsem zmiňovala oregánový olej, dalším velmi známým bojovníkem proti plísním a mikrobům je kokosový olej. Monolaurin z kokosového oleje umí ničit lipidové obaly virových částic a tedy pomáhá bojovat proti chřipce.
 • lékořice – rostlina bežně využívaná v potravinářském průmyslu skrývá mnohem více než jen specifickou chuť. Je to účinný protivirový „lék“, který brání vstupu virů do buňky (a tedy zabraňuje množení viru v těle). Účinek je srovnatelný se syntetickými inhibitory neuraminidas, které se používají k léčbě viróz.
 • probiotika – probiotika posilují a upravují střevní mikrobiotu, odkud vychází podstatná část imunitního systému. Ne nadarmo se říká, že dokud si nevyléčíte střevo, imunitní systém bude pokulhávat. Pokud byste se rádi dozvěděli o kmenech vhodných i pro histaminovou intoleranci, můžete si přečíst zde.
 • astragalus – nebo-li česky kozinec, je další protivirovou rostlinou, podporuje imunitu a pomáhá bojovat nejen proti chřipce
 • zimolez – často uváděn jako honeysuckle, má nejen protizánětlivé účinky, ale pomáhá při hojení ran a v léčbě alergií!
 • zázvor – nemusím dále ani rozvíjet, více si můžete přečíst zde

ptaci_chripka

Když prevence nezabere

Těch látek je samozřejmě celá škála, záleží jen, co snesete a jakým směrem se chcete vydat. Mimochodem, pokud už chřipce podlehnete, doporučuje se teplotu nesnižovat, pokud nepřesáhne 38.9°C, jelikož při zvýšené teplotě dochází k rychlejší eliminaci virové nákazy (zabrání se množení viru, lepší odpověď imunitního systému). Z klinických studií také vyplývá, že užívání látek jako paralen atd. může vlastně zhoršovat průběh léčby, jelikož brání tělu v tvorbě protilátek. Po lécích byste měli tedy sáhnout až při vysoké teplotě a silných bolestech (ty mírné se dají vždy přetrpět). Pokud vám chce lékař okamžitě cpát antibiotika, rozhodně je neberte bez odebraných krevních testů na prokázání bakteriální infekce. V případě virových infekcí jsou antibiotika naprosto zbytečná a jen si poškodíte vlastní zažívání (a ještě tak můžeme přispívat k rezistentním bakteriím).

Pokud však vaše teplota vystoupá extra vysoko (nezapomínejte, že zábaly jsou účinným způsobem snižování teploty), máte silné bolesti, kašlem se dusíte či nezvládáte situaci, neváhejte vyhledat lékaře!

Závěrem

A na závěr bych shrnula, že velmi pozitivně je pro prevenci i léčbu hodnocen směsný čaj z černého bezu, řebříčku, sadce konopáče (výborná prevence chřipky), lípy, máty a zázvoru. A když jsme u těch čajů – ve studii se zeleným čajem zjistili, že děti, které pravidelně pily 1-5 šálků denně, onemocněli v poloviční míře než ty, které jej nepily.

Já jsem se do protivirové léčby vrhla po hlavě. Ke svémy L.rhamnosus a Aloe Vera jsem přidala vitamín C a přípravek firmy Sprouts Immuno Well RX (Astragalus, echinacea, česnek, maitake houby, shiitake houby, boryt barvířský, plod zlatice, květ zimolezu, beta glukany 3/6/9). A samozřejmě spoustu potravin s obsahem quercetinu, ovoce a zeleninu. Tak uvidíme, jestli na tu chřipku letos vyzraji!

5 comments

  1. Ano, pokud se někdo drží tradiční čínské medicíny, ta má jistě svá doporučení. Na druhou stranu, HIT pacient určitě nesáhne po citrusech jako zdroji vitamínu C:).

 1. Dobrý den, marodím snad po více než 20 letech, naprosto mě to skolilo – dávivý neutuchající suchý kašel a s tím spojená bolest hlavy, ztráta hlasu, bolesti krčních svalů, ucpaný nos, pocení,… – piji čaj s nakrájeným zázvorem, užívám HEDELIX a PREVENTAN AKUT – pomalu ale opravdu pomalu vyhrávám… – v souladu s HIT ? Děkuji.

  1. Pokud se pomalu léčíte, tak je to zřejmě v pořádku. U preventanu člověk nezjistí přesné složení. Hedelix samozřejmě obsahuje spoustu fuj přídavných látek, ale lepší než antibiotika a při HIT nepovolené léky. Až tak do podrobnosti bych vše opravdu nestudovala, kdybyste měla alergickou reakci (která nesouvisí) s HIT, tak už to dávno víte. HIT opravdu není zase až takový problém, určitě se spíše soustřeďte na uzdravování.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.