Vyspěte se na to aneb budiž spánek tvým lékem!

Posted by

Na začátek bych opět ráda zdůraznila to, že vám na svých stránkách nepřináším návod na to, jak se zaručeně vyléčit, ale sdílím s vámi informace, které jsem vybádala ve vědeckých článcích, diskuzích či u lékařů, a také svůj osobní příběh a přístup. Neříkám vám, že za každou cenu musíte pít zelený čaj, nebo že nemáte užívat Daosin. Dokonce vás ani nenabádám, abyste najednou zahodili všechny své léky, i když si jimi mnohdy můžete i ublížit. Prosím, dělejte a jezte to, co vám dělá dobře a co vám pomáhá! Jen vždy zdůrazňuji, abyste si i nadále dávali pozor a nepodléhali mylným dojmům, že najednou můžete jíst všechno či že HIT je příčina všeho. Poslouchejte své tělo a dávejte pozor na své zdraví. A než začnete kritizovat, že používám např. cizrnovou mouku (která není zakázaná, ale vám prostě nedělá dobře), přemýšlejte. Já vás také nekritizuji, že jíte ananas či bílou mouku, která zase dělá špatně mně. Každý jsme jiný a proto vždy zdůrazňuji, že si musíte sestavit svůj vlastní jídelníček.

Už jsem se párkrát zmínila, že psychická stránka věci a spánek hrají velmi významnou roli při léčbě HIT (a dalších nemocí), možná stejně tak velkou jako dieta. Je jasné, že zatímco dětem se uleví na dietě, dospělí to mají poněkud těžší. Stres je spouštěč nejen degranulace žírných buněk (a tedy uvolnění histaminu, s touto informací přišli vědci už v roce 1955), ale také zánětlivých procesů v našem těle. Sama se učím se stresem a pracovním přetížením teprve pracovat, tudíž vám můžu jen doporučit, abyste se více věnovali sami sobě, meditovali, sportovali, četli, prostě dopřávali sami sobě trochu té správné duševní stravy. A co je podstatné, dopřejte si dostatek spánku!!!spanek2

Nedostatek spánku narušuje geny (a vede k zánětům a únavě)

Ve studii z loňského roku v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences bylo potvrzeno, že málo spánku několik nocí po sobě může narušit stovky genů, které jsou například zapojeny i v regulaci boje proti infekci a zvládání stresu. Studie byla provedena u mužů a žen ve věku 23-31 let. Jeden týden byly „objekty“ donuceni spát pouze 6 hodin denně, další týden je nechali spát dle potřeb až 10 hodin za noc. Poté se vědci vrhli na studium DNA a genů, aby mohli porovnat vliv délky spánku na jejich funkci. Závěr byl překvapující – tak krátká doba jako jeden týden může vést k velkým změnám v regulaci exprese genů, tedy v množství a kvalitě informací, které tělo získává pro své fungování (přesněji řečeno nedostatek spánku ovlivňuje celých 711 genů!). Velká část z těchto genů měla potlačenou expresi (tedy přepis), naopak zvýšená exprese byla u genů, které jsou zapojeny v zánětech a poškození imunity a bílkovin. Změněny byly také geny, které mohou vést ke spuštění nemocí jako je diabetes, obezita či srdeční choroby. Další ovlivněné geny byly dříve spojeny se stresem a stárnutím, a došlo k „poškození“ genů, které jsou zapojeny do cirkadiálního rytmu, který ovlivňuje dobu bdělosti a spánku (a jejich potlačení ještě zhoršuje spánek a jeho kvalitu). Může se vám tedy stát, že při takto krátkém spánku jste nejen náchylnější k nemocem a poškození imunity, ale také se i přes určitý počet hodin spánku cítíte stále unavení.

Spánkem proti bolesti

Další studie vlivu nedostatku spánku na naše zdraví se zaměřily na odlišný parametr – vnímání bolesti. První zmínky o možném spojení přišly už v roce 2006. Nedávnější  studie ukázala, že nedostatek spánku poškozuje signální systém přenášející informaci o bolesti v těle, což vede k větší citlivosti k bolestivým podnětům. Vědci si nejsou jistí, čím to může být, ale jeden z předpokladů je, že důvodem bude vznik/podpora zánětů v celém těle. V této studii porovnávali 9hodinový spánek s přibližně 7hodinovým. S tím souvisí i informace, že právě nedostatek spánku by mohl být viníkem, proč lidé hůře/málo reagují na léky proti bolesti. Pokud vás zajímá, jak se taková bolest při studii měří, tak je to přes schopnost udržet ruku nad žárem/plamenem (skupina s delším spánkem vydrží v průměru o 25% déle).  Ve shrnutí lze říci, že spánkový deficit může vést k chronické i akutní bolesti.

ga040921

Selhání srdce z nedostatku spánku?

Podle jiné studie lidé, kteří málo spí, jsou mnohem náchylnější k selhání srdce (tedy selhávání srdce z důvodu poškození svalu a zhoršeného pumpování krve do těla). Tentokrát norská studie zahrnula přes 50 tisíc lidí ve věku 20-89 let a trvala 11 let, než vědci došli k závěru. Sledovaní, kteří měli problémy s usínáním a častým probouzením během spánku, stejně jako ti s „povrchním“ spánkem, si vyvinuli větší riziko pro selhání srdce (samozřejmě byly vyloučeny další parametry jako kouření, obezita a další spouštěče nespavosti). Vědci si však nejsou přesně jistí, proč k tomu dochází (že by opět zánět?), avšak dle nich je v tomto případě snadná prevence – dostatečný spánek. Jedna z navrhovaných příčin je uvolňování stresových hormonů negativně ovliňující srdce. Tedy i pro naše srdce je velmi důležité, abyste mu dopřáli dostatek spánku každou noc.

Vliv na váhu

O tom, že nedostatek spánku může vést k nárůstu váhy (a mimo jiné k podrážděnosti) už psalo spousta časopisů a vy jste pravděpodobně danou hlášku někde zaslechli. Výjimečně to nebyla žádná „urbanstorka“, ale fakt dokázaný ve vědeckých výzkumech. V jedná studii však také sledovali vliv nedostatku spánku na váš energetický metabolismus, tedy i na výdej energie. Nedostatek spánku sice může zvýšit výdej energie až o 5% procent, avšak tito lidé prokazatelně přijmou během dne mnohem více energie než je třeba (a ve srovnání se svými dobře vyspanými kolegy). Během 15 denní studie zjistili, že při nedostatku spánku se zvýšila váha sledovaných o 0,82 kg (i přes signály těla, že je dostatek energie uloženo). Velmi zajímavé je, že studie ukázala rozdíly mezi ženami a muži. Ženy, které spí dostatečně, jsou schopné udržet si váhu, zatímco ženy bez dostatečného spánku měly potřebu jíst více a přibíraly..Spánek je tedy velmi důležitý i pro rovnováhu energetického metabolismu (aby tělo nedávalo signál, že je potřeba ukládat více energie). 8d670dd7f951e0d68e7af76184620f65

Samozřejmě nesmíme zapomínat, že každý jsme jiný a potřebujeme jinou dávku spánku denně. Někteří lidé se spokojeně sami budí po 6 hodinách spánku plní energie pro další den. Pokud jste však velmi často nemocní, těžko zvládáte stres, celé dny jste unavení, pak je třeba se zamyslet, zda nemáte zrovna spánkový deficit. A nezapomeňte se pořádně prospat, když je ten víkend!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.