Čočkový krém s kápií

Posted by
Kdyby se vám nechtělo v letních dnech moc hýbat pusou, proč si neudělat na jídlo hustou polévku? Čočka vám zaručí příjem bílkovin i vlákniny, polévka prohřeje žaludek a kápie dodá nějaké ty antioxidanty 😉
IMG_5180

Čočkový krém s červenou paprikou

(bezlepkový, bez mléka, bez ořechů, bez sóji)
  • 250 g červené čočky (celá)
  • 2 menší brambory
  • 1 cibule
  • 3 menší mrkve
  • 2 menší petržele
  • 1 velá kápie (červená paprika)
  • 3 bobkové listy
  • 2 kuličky nového koření
  • stroužek česneku
  • sůl
  • koriandr a 1/2 kápie na ozdobeníIMG_5157
Mrkev, petržel a papriku jsem očistila a spolu s cibulí a česnekem nasekala na malé kousky v mixéru. V hrnci jsem rozehřála lžíci oleje a směs vložila do hrnce. Za stálého míchání jsem lehce opekla cca 5-10 minut. Mezitím jsem oškrábala dvě menší brambory. Brambory a čočku jsem přidala k zeleninové směsi, zalila 1 L vody a přidala koření. Vařila jsem cca 35-40 minut pod pokličkou na mírném ohni, dokud čočka i zelenina nezměkly. Vyjmula jsem bobkový list a ručním mixérem rozmixovala na velmi hustou směs. Na začátek doporučuji přidat jen 1/2 lžičky soli a dosolit dle potřeby při mixování. Požadovanou konzistenci si můžete pak sami zvolit, v této podobě se jedná o hustou krémovou polévku i bez smetany. Podávala jsem s česrtvě nasekanou kápií a lístky koriandru. Dobrou chuť.

13 comments

  1. vypadá to naprosto luxusně!!!

    četla jsem odstavec o luštěninách a informaci, že histamin se v tomto případě vyvaří do vody a po opláchnutí je tedy možné luštěniny konzumovat bez problémů

    Ale marně hledám a googlim, jak je to s DOBOU VAŘENÍ u červené čočky a fazolí – aby tedy byla ta správně dlouhá doba na to, aby se histamin vyvařil do vody????

    Jak dlouho třeba Vy osobně vaříte červenou čočku v tomto konkrétním případě, kdy děláte tuto polévku?
    čočku mám namočenou od rána

    omlouvám se za otravování, jsem takový věčný začátečník …

    1. Dobrý den, už jsem Vám na podobný dotaz odpovídala, při zadání otázky je potřeba si zakšrtnout, aby přišlo upozornění na odpověď a budete tak vědět, že se už odpovídalo, takže jen kopíruji tu předchozí odpověď:
      „Kdyby existovala studie, jak dlouho přesně je potřeba ta která luštěnina vřit, tak vám ji ráda sdílím, ale asi pochopíte, že neexistuje studie, kde by někdo vzal všechny druhy luštěnin a vařil je různě dlouhou dobu, aby zjistil u všech druhů, jak to funguje a po jak dlouhé době už ty aminy jsou pryč. Podle studie vzali 3 druhy luštěnin, kde nebyla čočka (ale fazole, cizrna a lupin), ale vařili je prostě 1 hodinu do změknutí, tudíž mě z toho vychází, že stačí, aby luštěniny změkly a tím vlastně se stanou propustné pro ony biogenní aminy a půjdou ven. Ale to nemám podložené a asi si tak člověk uvědomí, že bude velmi záležet na druhu a původu luštěniny (stane se, že koupíte cizrnu a jednou ji máte za 30 minut měkkou a jindy vaříte 2 hodiny a je jako broky, takže samozřejmě délka vaření a uvolnění histaminu se bude zřejmě týkat i toho, s čím zacházíte, jak je luštěnina stará, skladovaná, jaká odrůda). Luštěninu tedy pro jistotu můžete zvlášť povařit lehce do změknutí a pak s ní pracovat dál, tedy člověk si musí sám vychytat na SVÉ luštěnině, jak dlouho trvá ji povařit do změknutí (a přitom nerozvařit).

      Pokud by šlo o moje zkušenosti, které ale nechci vydávat za vědecky ověřené, u fazolí a cizrny je to jednoduché, tam já vařím (samozřejmě po předmáčení) většinou 45- 50 minut v tlakovém hrnci, menší drobné kousky 35 minut v tlakovém hrnci a mám tak jistotu, že je to dostatečně měkké a tedy zřejmě vyvařené. Vždy luštěninu vyjmu a propláchnu vodou. Takže ono záleží i na tom, jestli vaříte pod tlakem nebo ne (což jak víme urychluje měknutí luštěniny, tudíž pokud nevaříte pod tlakem, musíte si uzpůsobit). U čočky je také problém, zda koupíte neloupanou v kuse nebo půlenou, která se rozvaří velmi rychle (tedy neloupaná jde krásně předvařit, loupaná vám rychle vytvoří kaši a nelze ji pak promýt). Takže každý si to prostě musí vyzkoušet sám a následně tak pracovat dle vlastní čočky a zkušeností.

      Mně třeba půlená čočka nevadí ani když je jen dobře promytá a předmáčená ve vodě, je možné, že tím, jak je vyloupaná a rozpůlená, mohou se aminy dostat ven i bez vaření, ale jak říkám, to nikdo ještě nezkoumal a nemohu tedy psát o tom, jak to přesně máte dělat, když se zbytek textu snažím zakládat na ověřených studiích. Takže návody pro vaření jsou vždy obecné a člověk si je přece musí přizpůsobit svým zkušenostem.“

  2. Já když otevřu ledničku, tak jsem většinou bez nápadů…ale tenhle recept zní skvěle!Miluju červenou čočku a husté polévky, takže o víkendu budu tvořit!

      1. Tak jsem do ledničky konečně narvala i něco jiného než jégra a vodku:-)
        Tuhle skvělou polévku vařím už po několikáté a vždy se povede …i když pokaždé trošku jinak 🙂 Někdy ji ani nemixuju a užívám si všechny ingredience pěkně po kouskách a jednou mi z toho vyšla spíš kaše (chyba v matrixu), tak jsem si k tomu opekla tofu a s chlebem to bylo moc dobré hlavní jídlo.

  3. kurňa už si musím koupit tu čočku. Jinak zázraky se dějí. Dlouho jsem hledala u nás žitný chleba bez droždí atd.. a nic :-p ale na hlaváku v Praze jsem objevila Bio obchod a tam přímo takový chleba, hnedka jsem si ho musela koupit a odvést domů a je výborný:) dala jsem si ho jen s trochou másla a bazalky a boží. Dokonce mají i internetový obchod tak to vidím na to, že si budu ty chleby objednávat, protože to vypada dobře a teda i ta čerstvost se mi líbí http://www.kolinger.cz

      1. Bohužel nikdo netestaval množství uvolňovaného histaminu. Co vím, tak mnozí si s tím hlavu nelámou a klidně si dávají i kvasnicový. Dle mě ten kváskový má obvykle tu výhodu, že si dávají více záležet na jeho výrobě a narozdíl od běžného pečiva nepoužívají konzervanty (teda doufám, já osobně chléb nekupuji, ať už je z kvásku či droždí). Když jsem se na to ptala na zahraničních fórech, tak kvásek má tu výhodu, že obsahuje mnohem větší spektrum bakterií (až 40 druhů) a kvasinek, které jsou v rovnováze, narozdíl od jednodruhového droždí.

    1. Nevím, tenhle přišel po otevření lednice….Byla tam mrkev, petržel a kápie. Z toho by sice polévka byla, ale nutričně nic moc, tak jsem tam musela přihodit trochu vlákniny a bílkovin (a byla doma jen červená čočka:)) Myslím, že bz to bylo super i s bílou fazolí..

      1. Já většinou po otevření ledničky říkám, tak já teda nevím co mám zase dělat :-). Ingredience jsou, ale ta fantazie se někde vytratila…:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.