Letem bezlepkovým světem: Bezlepkově ve Švédsku

Posted by

Tentokrát tomu osud chtěl trochu jinak a já jsem se bála, že vám vlastně nebudu mít co psát. Často mi chodí dotazy, zda se s HIT a bezlepkovou dietou dá cestovat a já odpovídám, že rozhodně. Ve většině zemí se dnes dá najít nějaký ten bezlepkový sortiment, ale hlavně ve všech zemích naleznete čerstvé potraviny a přirozeně bezlepkové potraviny a o tom by to mělo být. Jasné je, že na dovolené člověk nemůže nebo nechce stát každých pár hodin u plotny, ale také můžeme brát v potaz, že se jedná často jen o pár dní a cílem každého histaminika by mělo být seskládat si jídelníček tak, aby mohl žít plnohodnotný život a ne tak, aby vystrašeně chodil s nějakou (často nesmyslnou) tabulkou a stresoval se nad jídlem, které někde 30 minut stálo. Tak jako tak, protože se často ptáte, tak bych vám ráda zprostředkovala mé zkušenosti, které se samozřejmě mohou lišit. Ono totiž pokud ještě člověk nejí maso (protože z něj má reakce a často mu nedůvěřuje), může to být krapet komplikovanější. Na druhou stranu, pokud už jste nějaký pátek na dietě a dostanete se do míst, kde mají čerstvé ryby a mořské produkty, je to skvělá chvíle toho využít.

Co bych ještě zmínila jako důležitý fakt je to, že Švédsko se snaž přejít na „no cash“ system, tedy jejich představa je, že do určitého roku se nebude dát platit penězi, ale budete prostě využívat karty. Některé kavárny a restaurace, zvláště ve Stockholmu, už jsou zavedeny tak, že se cash nedalo platit vůbec. Mají prostě jen terminál a hotovo. Na druhou stranu vás pak nepřekvapí, že můžete kartou zaplatit i za veřejné záchody nebo prostě pár korun za pohled. Pak je ještě taková druhá věc, a to, že mi přišlo, že bio věci už nejsou o tolik dražší než normální a pokud tedy chcete něco udělat pro své tělo, tak ve Švédsku je to naprosto v pohodě. Každopádně platí, že pokud máte alergie, ptejte se ptejte se ptejte se, protože tady rádi poradí a povětšinou mají dost velký přehled o tom, co nabízí.

Stockholm

Jak už jsem zmínila, i když určitě Stockholm nabízí spoustu bezlepkových restaurací jako každé velké město, k mé smůle jsem na většinu pobytu díky zánětu skončila na tekuté stravě a žádnou takovou restauraci prostě vyzkoušet nemohla. Na druhou stranu, ceny ve Švédsku jsou poněkud vyšší než jsme zvyklí a v první chvíli je člověk dost rozladěný, když má dát téměř 300 Kč za salát. Ale co naplat, normální člověk může cestovat s rohlíkem a paštikou, nemocný člověk má dvě možnosti – buď si něco upéct a vzít sebou nebo se prostě místním cenám alespoň na chvíli podat. Jak jsem už zmínila, stejně jako obchody jinde, potraviny (COOP, ICA, NETTO ..) mají všechny alespoň nějaké bezlepkové zboží, pokud tomuto stylu holdujete. Já obvykle moc ne, protože nutriční kvalita takových výrobků je dost nízká a mým cílem není se zaplácnout, ale dát tělu nějaké ty živiny, k čemuž by jídlo mělo sloužit. Ale nemusíte se tedy bát, že byste nenašli nic. Jelikož ceny normálních potravin jsou poměrně vysoké, ceny za bezlepkový sortiment už vás nebudou tolik tlačit. Pokud můžete mléčné výrobky, najdete i zde spoustu potravin typu Skyr, kde je poměrně vysoký obsah bílkovin, ale pozor, stejně jako většina různých tyčinek pro zvláštní výživu (Barrabell atd), obsahují často umělá sladidla a ty prostě jíst nechcete. Stejně tak si musíte zkontrolovat další přídavné látky, které mnohým histaminikům škodí (a do jisté míry jistě i celiakům, kteří mají často díky zánětu nižší hladiny DAO a měli by tedy na histaminové liberátory dávat také pozor).

Každopádně pokud už zde budete, doporučuji vydat se do Östermalms Saluhall, tedy něco jako uzavřený trh, kde seženete spoustu místních „delikates“, tedy třeba medvědí i losí salámy, ale také čerstvé ryby, různé nejen rybí saláty, rybí špízy, burgery, mořské plody, sýry i nějakou tu zeleninu. Místňáci sem asi zas tolik nechodí, ale vše vypadalo opravdu krásně čerstvě a co je hrozně fajn je fakt, že Švédové prostě povětšinou mluví anglicky, znají své jídlo a jsou schopni plynule odpovídat na otázky ohledně alergenů. Jsou zde i stánky, kde si můžete zeleninový salát namíchat na míru, tedy přesně si ukázat, které ingredience ano a které ne, takže ani ti, komu vadí nějaká zelenina, nemusí být ve strachu. Doporučit mohu pak dvě místa, jedno je Wellme, kde se chvástají protizánětlivým přístupem a jídlem a seženete různé věci z pohledu zdravé výživy, třeba extrémně dobře vypadající saláty (třeba takový Omega-3, což je čerstvý losos a černá rýže se zeleninou, přijde vás to na 129 SEK), smoothie i dezerty. Druhé místo je pak Robert´s Coffee, což se může původně zdát jako obyčejná kavárna, ale ve skutečnosti je to místo, kde vám udělají kávu z čerstvě pražené kávy (aleluja, švédské cortado je přesně to, co má být, tedy double shot espressa a mini množství napěněného mléka) a můžete si dát vynikající falafel salát, kde najdete zeleninu, hummus a falafel. Musím říct, že ten falafel byl dost suchý, na tom by ještě měli zapracovat, zvláště, když tahle sranda vyjde na 109 SEK, ale jinak byl vynikající.

 

Jak jsme zmínila, tím skončilo moje super objevování jídla, ale třeba v samotném centru pak narazíte na zařízení, kde máte krásně napečeno nejen gluten-free, ale také třeba bez cukr či vegan produkty, takže si pak může vybrat každý. Je to třeba Ekologist Bageri, kde jsem jen slintala za výlohou (bezlepkové výrobky nemají jen tak pohozené mezi ostatními, ale mají je zabalený každý zvlášť, což je sice mor pro přírodu, ale záchrana pro celiaky jakožto zabránění kontaminace).

 

Jinak naše průvodkyně po staré části Stockholmu nám vysvětlila, že Švédové milují zmrzlinu a jedí ji denně prakticky i několikrát, tak jsem si říkala, že by byl hřích neochutnat tu jejich závislost (hlavně je to tekuté a chladí to, že jo), zvláště když jsme narazili na zmrzlinu vyráběnou z bio surovin. Na první pohled takové malé nenápadné místo přímo v centru s velmi milou obsluhou. Mají i nějaké typicky švédské příchuti, tedy něco jako tvarohová nebo ta jejich typicky lékořicově slaná, ale na to jsem dost málo odvážná. Každopádně mají i několik sorbetů v zajímavých chutích, vše bylo samozřejmě děsně sladké, ale žádný hyperglykemický záchvat se nekonal. Kopeček přijde na 35 SEK a musím tedy říct, že kopeček je prostě mega porce (když si řeknete, klidně vám udělají „jeden“ kopeček z více příchutí a můžete tak ochutnat více věcí), takže pokud nemáte super velký hlad a nejste super jedlíci, doporučuji začít jen s jedním.

 

Göteborg

Co se týče našeho druhé města, nezačal gastro výlet úplně šťastně, tedy prakticky pouze na banánu a mléku. Smutný příběh, smutný. Ale samozřejmě stejně jako ve Stockholmu, v každém shopu najdete nějaký ten výrobek bez lepku, často celý regál, mají to hezky u sebe. Za mě takový malý tip pro závisláky histaminiky, kteří ví, že jim zelené „shoty“ dělají dobře, dají se sehnat na více místech a dokonce i v ICA obchodech prodávají značky Paleo, kde si můžete dát 60 ml koncentrovaného nápoje z jablek, zázvoru, chlorelly atd. Docela to vypálí nějakého toho červa. I když na to nejsem úplně hrdá, zvolila jsem první večer také jednu polévku z plastu, protože jsem potřebovala něco jako normální jídlo a shánět večer místo, kde by mi dali polévku za rozumnou cenu, se mi úplně nechtělo (schytali jsme to trochu kroupami:(). Výhoda je, že takhle v obchodě si můžete prostudovat složení (hodně z polévek v sobě mělo lepek, tak si na to dejte pozor), nevýhoda je pak samozřejmě to, že už to nikdy nebude úplně čerstvé a riskujete nějakou tu reakci.

Ale samozřejmě také při courání městem jsme viděli pár zajímavých míst, sledujte cedule, třeba takové Frid&Fröjd Café mají mezi 11-15 obědy a mají vždy něco vegan, bez laktózy a lepku. Obecně oblast Haga, tedy jedna ze starších čtvrtí nyní v hipster duchu (taková naše Letná) má dost bister a zařízení, kde sice není nejlevněji, ale máte jistotu, že najdete něco vege, bez lepku a hlavně čerstvě. Druhý den našeho objevování jsme tak skončili v jednom, které se jmenuje En Deli Haga. Jejich koncept je jednoduchý – mají nachystaný studený pultík plný vegetariánských pochoutek ve stylu středozemní kuchyně. K tomu dělají veganské a bezlepkové slané quiche, jednu polévku a na vás pak je, jak si to nakombinujete. Třeba si můžete dát talíř 5 různých mlsek z pultíku dle vašeho výběru, zaplatit 100 SEK a v ceně máte i malou polévku, kváskový chléb a na závěr kávu nebo čaj (nebo za 105 SEK si můžete na talíř nechat dát od všeho kousek). Nebo si můžete jako já dát veganských quiche (teplý z trouby), k tomu si vybrat tři pochoutky a za 105 SEK dostanete ještě malou polévku atd. Dala jsem si tedy jeden brokolicový quiche s piniovými semínky, trochu hummusu, čočkové koule a cuketový nakouřený salát (vše vypadalo poměrně měkce). Polévka byla moc dobrá, quiche byl vynikající (jen tenká vrstva těsta zřejmě ze semínek), dobře dochucený s opravdu dost velkou vrstvou piniových semínek, hummus byl vynikající, salát dost zajímavý a koule mi připomněli mou vlastní kuchyni. Voda je samozřejmě zadarmo a doporučuji si na konci dát spíše čaj, kávu mají překapávanou sice z čerstvě mleté kávy, ale byla dost přepražená (možná to ostatním chutná, kdoví:). Celkově bylo prostředí velmi příjemné, ale je fakt, že během víkendu si u každého jídla asi 30 SEK připlatíte.

Kdybyste pak měli ještě hlad, můžete se stavit i v místní Saluhallen (na Kungstorget), tedy onom uzavřeném marketu. My jsme se ještě před tím byli kouknout v rybím „kostele“, ale bylo tam dost mrtvo, ceny poněkud vyšší (na druhou stranu čerstvost zajištěna, spousta uzených lososů a krevetích salátů), ale nic uspokojivého jsme nenašli. V Saluhallen se stavte třeba v På Kanelen, což je prakticky juice bar s širokou nabídkou smoothie a džusů, ale dostanete zde i bezlepkový wrap (půlka za 39 SEK) nebo raw sladkosti.

A to je tak asi všechno:) Pokud máte nějaké tipy, co a jak jíst, kde se najíst s alergiemi, určitě nezapomeňte přidat do komentářů. Jsem si jistá, že rady pomohou spousty lidem, kteří se rozhodnou nenechat omezovat dietou a poprat se prostě s jídlem kdekoli:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.