O propustném střevě a jak jej léčit s předními světovými odborníky – část 1 – úvod

Posted by

Máte autoimunitní chorobu? Uzdravte své střevo. Máte problémy s váhou? Uzdravte své střevo. Máte alergie? Uzdravte své střevo! Ať už si to připouštíme nebo ne, střevo je základem fungování našeho těla a jeho stav má neuvěřitelný vliv na všechny životní funkce. Mimo jiné se na tom shodují ve své knize i experti na histaminovou intoleranci. Propustné střevo nebolí a často jej velmi dlouhou dobu přehlížíme. Za tu dobu se však začnou hromadit problémy a je oheň na střeše.

Přestože bych vám nejraději přinesla obsah všech přednášek z Healthy Gut Summitu, díky některým našim spoluobčanům si to nemůžu dovolit. Musela bych totiž tentokrát žádat o povolení pořadatele, což je v případě využití jiného než anglického jazyka téměř nedosažitelné. Jsou totiž lidé, kteří mají problém se sdílením informací a přece jen bych nerada kvůli těmto lidem přišla o celý blog (což by se asi nestalo, musela bych přednášku jen stáhnout). A tak si můžu dovolit jedině postavit další článek trochu jinak s tím, že některé informace propašuji.

Učte se od odborníků

Koho jste si na přednáškách mohli vyslechnout? Já jsem zvládla jen několik skvělých expertů, další desítky jsem si musela nechat ujít. Většina těchto expertů má své vlastní stránky, projekty a knihy a určitě by vás mohli zaujmout a proto bych na ně ráda upozornila. Dr. Alejandro Junger, autor knihy Clean a druhé knihy Clean Gut (po té jsem v USA pokukovala), je pro mě tak trochu novou osobou a jsem moc ráda, že jsem měla možnost si jej poslechnout. Pokud jste jej nestihli, zkuset se podívat na cleanprogram.com. I jeho přednáška se týkala „clean eating“, tedy čistého jídla, a roli jídla v léčbě propustného střeva (leaky gut). Sám doktor si prošel touto diagnózou, jejímž následkem měl nejen alergie, ale také psychické problémy. Ve své přednášce se hodně zmiňuje o detoxu, přičemž se během své praxe naučil, že základ léčby nejsou v samotném detoxu, ale v obnovení střevní rovnováhy díky vyčištění těla a ulehčení střevu.

Zdroj: www.cleanprogram.com
Zdroj: http://www.cleanprogram.com

Okolo propustného střeva a jak jej léčit se točila také přednáška Johna Axe, DC. Možná jej někteří ještě neznáte, ale pokud se zajímáte (nejen) o zdraví střev, určitě je to osoba do vašeho seznamu sledovaných (já jej fakt žeru!). Jak už to bývá, člověk se dostává ke zkoumání zdravých potravin a životního stylu, když se sám dostane k nemoci nebo onemocní někdo z jeho příbuzných. Pro Johna to byla diagnóza rakoviny prsu jeho matky, na kterou nezabírala chemoterapie. Teprve až kompletní změna stravování a dalších věcí vedla ke kompletnímu uzdravení. A samozřejmě jedna z věcí, kterou v té době cílili, bylo propustné střevo.

Zdroj: draxe.com
Zdroj: draxe.com

Jedním z dalších účastníků konference byl Dr. Edward Group (globalhealingcenter.com), který se snaží jít ve svém výzkumu a praxi mnohem dále – hledá příčinu potíží. Při své lékařské praxi zjistil, že léky mnohdy nejsou od léčení nemocí, ale o potlačování symptomů, a často napáchají více škody než užitku. Proto se rozhodl věnovat svůj čas studiu alternativní medicíny a schopnostech těla k sebeléčbě. Rozhodl se, že naučí lidi, jak využívat sebeléčivý potenciál, který má každý z nás, jen se musíme naučit tuto dráhu stimulovat.

Zdroj: www.globalhealingcenter.com
Zdroj: http://www.globalhealingcenter.com

Dr. Mark Hyman není u mě na blogu nová postava (zde). Jeho kniha 10-day detox diet vystřelila na přední čela žebříčků nejlepších knih extrémní rychlostí, což trochu poukazuje na to, že lidé se necítí dobře a chtějí opravdu se svým zdravím něco udělat (mimochodem je autorem také knihy Blood sugar solution, kde se zabývá také trávením a důležitosti propojení mozku a střeva).

Zdroj: newswire.fm
Zdroj: newswire.fm

Propustné střevo a další nemoci

Problémy se štítnou žlázou, problémy s váhou a insulinová rezistence (diabetes 1. i 2. typu), únava, hormonální poruchy, autismus, revmatoidní artritida, problémy se srdcem, jaterní nemoci, deprese, zánětlivá onemocnění střev, autoimunitní choroby (přes zonulin, na který prokazatelně negativně působí lepek, zonulin a leaky gut jsou spojovány také s rakovinou), to vše mohou být znaky či následky „leaky gut“, tedy propustného střeva. Dochází totiž k propuštění látek kam nemá, což samozřejmě ovlivňuje celý imunitní systém (často je spojeno se zánětlivými pochody na střevech). Dokonce bylo zjištěno, že pokud je matka v těhotenství obézní, chronický zánětlivý stav v placentě může vést k poškození vývoje střevní bariéry už u novorozence (další důvod zůstat fit v těhotenství, pravděpodobně se netýká jen obézních, ale všech zánětlivých stavů).

Dr. Junger nás tak nějak zpátky přivádí k tématu spojení mozku a střeva (gut-brain axis), o kterých jsem se párkrát zmínila a což se zdá být velmi zajímavé a ožehavé téma, pokud hledáme příčiny různých chronických nemocí. Nefungující propustné střevo nemusí být tedy jen zdrojem alergií a intolerancí, ale může se manifestovat jako psychická porucha včetně zamlženého mozku či deprese.

Podle Dr. Groupa jsou zase všechny nemoci způsobené toxiny (vzduch, jídlo, pití, mikroby, stres, elektromagentické frekvence, chemikálie) a naše tělo má určitou toleranci k toxinům. Jakmile ji překročíme, dostaneme se do problému a vznikají nemoci. Podle něj bychom všichni měli být na bezlepkové dietě, protože je lepek toxinem pro každé střevo.

Zdroj: scdlifestyle.com
Zdroj: scdlifestyle.com

Propustné střevo ze stresu?

Co bychom opravdu neměli přehlížet je další stránka leaky gut. A to psychika. Pokud patříte mezi lidi, kteří se snaží opravdu vše dělat správně, jíte ty správné potraviny, sportujete, staráte se o sebe a stále žádné výsledky, může být problém úplně jinde, např. v hladině stresu. Představte si, když jste hodně nervózní a máte jíst. Buď se k tomu ani nedonutíte nebo máte následně zažívací problémy. A pokud je vaše tělo stále ve stresu, pak může být efekt stejný. Marc David, který je zakladatelem Institue for the Psychology of Eating, velmi dobře popisuje vztah jídla k naší psychice. 40-60% našeho trávení se děje v našem mozku, ať už mluvíme o vysílání signálu nebo naopak přijímání signálů. Proto je velmi důležité si uvědomit, že jídlo ve stresu a v rychlosti může být pro naše střevo devastující stejně jako špatné potraviny. A když poničíme střevo, zaděláváme si vždy na problémy s imunitou. Marc připomíná, že 60-80% procent imunitní tkáně leží ve střevech! Je to místo, kde dochází k první obraně a ve chvíli, kdy jsme ve stresu, dochází k poškození tohoto systému a následně problémům s imunitou.

Zdroj: psychologyofeating.com
Zdroj: psychologyofeating.com

Proces trávení jsme schopní měnit také myšlenkami, tedy spíše naše reakce na jídlo. Někdy je střevo označováno jako druhý mozek. Je potřeba si uvědomit, že např. hormon serotonin pochází z majoritní části z trávících traktu. Bylo zjištěno, že serotonin ovlivňuje uvolňování inzulinu. To je další spojení mozku a střeva/trávení a poukazuje na to, že lidé s depresí nebo s poruchou spojenou se serotoninem mohou mít ve skutečnosti problém se střevy.

2 comments

  1. Moc Vás zdravím. velmi se mi líbí vaše stránka i vaše snaha se dopátrat příčin. Jenže mne někdo šokuje jedna věc a v tomto článku mi jeden z obrázků doslova vyrazil dech. Odborníci zde rozebírají „syndrom propustnostni střeva“. Jako obrázek ale použili typický nález střevní biopsie nejčastější choroby která tuto patologii způsobuje CELIAKIE. Na obrázku je totální atrofie hodnocená dle kritérií Marsh 3 stupněm (vyšší už neexistuje). Mnoho diskutujících také zde uvádějí spojení svých histaminových potíží s jinými autoimunitami (tapická je štítná žláza,potravinové alergie IgG,A typu atd). A znovu patologie množsvný mastocytů ve střevě (produkující histamin) je nejčastější nález u CELIAKU. Moc prosím zkuste se zamyslet. Celiakie se již min 15 let nepotvrzuje POUZE protilátkymi (mají poločas týden!!) a enterobiopsií. Většina celiaků má buď jedno nebo druhé negativní!! Dělá se genetickým vyšetřením. nechcete o tom začít diskutovat??

    Děkuji
    MUDr Utěšený

    1. Dobrý den, byla bych vděčná, kdybychom měli více takových lékařů, kteří se zamýšlí. O genetice často lidem píši, že je to vyšetření, které lze dělat i po zahájení bezlepkové diety (třeba z důvodu jiné autoimunitní nemoci) a zmiňuji to i v článcích, ale těžší je „dokopat“ k tomu dnes lékaře, budete se divit, ale většina doktorů o tom nechce ani slyšet a jakmile si začne pacient „navrhovat“ vyšetření, může být rád, že neletí ven oknem. Jakmile máte negativní krev, nechtějí dělat ani enterobiopsii, já jsem se takto až po letech problémů dostala k biopsii a dozvěděla se pozitivní výsledek (odpovídající Marsh 3) s půlročním zpožděním od testů, protože na základě genetiky byla celiakie vyloučena a tudíž to nebylo potřeba řešit. Lékař po tom, co viděl, co se mnou konzumace lepku dělá, uznal, že jej mám vynechat, ale bez jakéhokoli závěru onemocnění. Bohužel ani tam, kde je potvrzena genetika a nejsou pak nalezeny markery v krvi/enterobiopsii není lidem bezlepková dieta či omezení konzumace lepkových potravin doporučována, což slýchám naprosto pravidelně. Setkávám se spíše s tím, že ani pacienti s trávícími potížemi jsou zasílání na specializovaná pracoviště s obrovským zpožděním a ani pak jim nejsou provedeny testy na genetiku, velmi často ani řádně na protilátky z krve. Předpokládala bych, že na to musí mít lékaři nějaké guidelines a tedy z tohoto pohledu by právě oni měli přistupovat k takovému vyšetření, být vzdělaní v otázce toho, že jak protilátky, tak enterobiopsie nemusí být průkazné, otázka tedy je, zda zde na blogu to může mít jakýkoli účinek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.