Páj, páj, samý páj… Moc se omlouvám všem, kdo toto slovo nemají rádi, ale mně se prostě moc a moc líbí. Ne že bych měla něco proti českému koláči, ale prostě si koláč spojuji se sladkou chutí. Quiche mám jednoznačně spojený se slanou chutí, zato páj…. je takový neutrální. A že máme tu chřestovou sezónu, byla by škoda jeden receptík nepřihodit. No dobře, možná to nebudou tou sezónou, ale prostě se u mě v lednici ocitl balíček bio bílého chřestu. A vedle něj si to tak klidně válela maďarská uzená kýta (ano, to nevidíte moc často, uzeniny se rozhodně na začátek diety nedoporučují a svůj kousek můžete nechat uzeniny „prostý“, ale jak jinak donutit chlapy jíst slané koláče), dávala na obdiv své ladné křivky a bylo jasné, že to chřest nenechává chladným. Úplně jsem viděla, jak paní kýta mrká na pana chřesta. A tak jsem se rozhodla spojit je v jedno za pomocí rozmarýnového pouta. A páj byl na světě.
Tentokrát jsem se s tím nepiplala a použila recept na krustu, který byl na zadní straně mouky Doves. Tu jsem dostala. Přestože nemám předmíchané směsi moc ráda, mnohem více se mi příčí jídlo vyhazovat, zvláště, když se jedná o dárek. Musím říct, že díky obsahuju škrobů se s těstem pracovalo dobře. Můžete klidně využít i krustu z předchozího quiche nebo prostě svoji oblíbenou. Nebojte se experimentovat!
Chřestík sem, chřestík tam, zánět s ním udolám!
Oh, ano, teď to přijde. Už jste se skoro lekli, že vám neřeknu nic o chřestu. Původně jsem to neměla v plánu, ale pak jsem začala zjišťovat, jak je to s histaminem. Nenašla jsem jediný zdroj, který by říkal, že chřest (Asparagus) obsahuje histamin nebo by spouštěl degranulaci žírných buněk. Zato jsem zjistila, že in vitro má protizánětlivé účinky. A tohle slovíčko vždy upoutá mou pozornost. Na našem talíři najdeme nejčastěji chřest lékařský, ale ve studiích můžeme objevit celou řádku dalších zástupců. Jedním z velmi často zmiňovaných a zkoumaných jako adaptogen je chřest hroznovitý.
Výživa pro naše hodné bakterie
Vezmeme to ve zkratce – jeden hrnek vařeného chřestu vám pokryje 24% ddd (doporučené denní dávky) vitamínu B1, 19% B2, 8% B6, 11% cholinu, 67% folátu, 18% vitamínu C, 10% vitamínu A, 18% vitamínu E a co je velmi důležité – 100% vitamínu K. Přidejte 33% ddd mědi (důležitá pro funkci DAO), 14% manganu, 11% draslíku, 20% selenu a 10% zinku. To už je docela slušný seznam. A co je úžasné, chřest obsahuje vysoký podíl inulinu. Inulin slouží jako prebiotikum, tedy „výživa“ pro vaše střevní bakterie. Aby mohly dobře fungovat, musí se také dobře cítit, a zrovna inulin jim v tom může pomoci. Chřest je tedy nejen zdrojem vitamínů, minerálů či vlákniny, ale také skvělou potravinou pro váš zažívací systém.
Nejen proti zánětu, ale také proti stresu a depresím
Chřest obsahuje celou řádku saponinů (mají všechny taková hezká jména, např. asparanin A, sarsasapogenin, protodioscin, diosgenin), které mají schopnost v našem těle fungovat jako protizánětlivé látky. Např. sarsasapogenin z chřestu hroznovitého dokáže podpořit imunitní odpověď proti viru hepatitidy B (u myší má imunomodulační aktivitu). Extrakt z chřestu hroznovitého působí nejen proti zánětlivým pochodům (u myší), ale snižuje také míru stresu (působí na stresový hormon kortizol). Tento chřest se ukázal být dobrý u zvířecích modelů nejen v boji proti stresu a při zlepšování paměti, ale také v boji proti depresím. Nová studie však ukazuje, že i chřest lékařský vykazuje ochranné funkce v mozku – chrání nervové buňky a potlačuje poruchy kognitivních funkcí.
Silný protirakovinný bojovník
Velmi často se studuje právě protirakovinné působení těchto saponinů. Některé saponiny z chřestu jsou účinné v boji při leukémii in vitro, celá řádka z nich vykazuje toxický efekt na buňky adenokarcinomu, a asparanin A působí preventivně i léčebně u rakovinných jaterních buněk. V roce 2008 vyšla práce, kde zjistili, že osm z devíti izolovaných saponinů působí in vitro toxicky na buňky rakoviny vaječníků, jícnu, žaludku či hrtanu. Nová studie prokázala také in vitro účinnost proti rakovinným buňkám prsu, střeva a pankreatu. Chřest obsahuje vysokou dávku glutathionu, což je jeden ze silných antioxidantů chránící před působením oxidačních radikálů. Mimo to najdeme v chřestu dávku sulforafanu, o jehož protirakovinných účincích jsem vás informovala u brokolice.
Proti cukrovce i obezitě
Jeden ze zástupců z rodiny chřetů byl také zkoumán in vitro jako potenciální léčebný prostředek u cukrovky 2. typu. Vědci zjistili, že zlepšuje odpověď inzulinu a snižuje trávení škrobů, což pomáhá u těchto pacientů držet stabilní hladinu glukózy v krvi. Stejné antidiabetické vlastnosti zjistili i u chřestu lékařského v potkaním modelu diabetu 2.typu, který zlepšuje vyplavování inzulinu a především vykazuje silné antioxidační vlastnosti (že by ta vláknina a vliv na mikrobiotu?). Extrakt z chřetu lékařského má schopnost snižovat množství lipidů v krvi, a tedy upravovat lipidový metabolismus u zvířat (myší), které byly krmeny vysokotukovou dietou. Koho by vyděsil ten butanolový extrakt, tak v jiné studii dokázali, že i vodní extrakt z chřestu upravuje hladinu tuků v krvi a chrání jaterní buňky. Efekt chřestu na metabolické funkce byl ověřen ve studii na lidech, kteří přijímali sušený prášek z chřestu. Došlo k úpravě krevního tlaku, cukru i tuků. Chřest dokáže také působit proti vzniku kamenů v ledvinách (proti urolitiáze), což naznačuje protektivní vliv také na ledviny.
A jeden malý bonus- pokud se budete chystat na nějaký ten alkoholový dýchanek, můžete zkusit doplnit svůj jídelníček o chřest. Pomáhá totiž (in vitro) chránit jaterní buňky a dokonce tak trochu bojovat i proti opici (takový chřest na snídani zní jako výzva!). O chřestu se také říká, že patří mezi afrodiziaka (každopádně jeho vliv na zlepšení funkčnosti pohlavních orgánů a kvality spermií už byl studován, spolu s dalšími bylinkami z ajurvédy :))
Opět pozor by si s konzumací měli dát lidé, kteří mají problém s kyselinou močovou, v chřestu nalezneme puriny. Chřest se řadí mezi potraviny se středním obsahem oxalátů.
Chřestový páj
Krusta
- 200 g mouky Doves
- 100 g másla
- 4 lžíce studené vody
Náplň
- 1 balíček bílého chřestu
- špetka soli na vaření chřetu
- 1 smetana (200 ml, pokud snesete zakysanou, dejte zakysanou s trochou vody, můžete vyzkoušet i kokosovou)
- 4 malá domácí vajíčka
- 1/2 lžičky soli (víc, pokud nebudete používat slaninu nebo uzené)
- 2 lžíčky oblíbeného koření – použila jsem tuniské, což je směs kmínu, koriandru, pepře
- volitelné: 125 g maďarské uzené kýty (kvalitní domácí produkt bez zbytečností) – nevhodné pro eliminační fázi
- 2 červené cibule
- 1 větvička rozmarýnu
Mouku vypracujeme se změklým máslem na hrudkovitou hmotu, do které přidáme ledovou vodu. Vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do potravinářské folie a necháme v lednici půl hodiny odležet. Chřest si oloupeme a dáme na 10 minut vařit do lehce osolené vody. Návody na vaření chřestu naleznete na internetu v hojné míře:). Maďarskou uzenou kýtu si nakrájíme na menší kostičky, stejně tak nasekáme i červenou cibuli a rozmarýn. Pokud nemáte čerstvý rozmarýn, můžete vyzkoušet lžičku až dvě sušeného mletého rozmarýnu. Nasekanou kýtu si smícháme s červenou cibulí a kořením.
Troubu předehřejeme na 180°C. Připravíme si formu na koláč (průměr 27 cm). Poté vyválíme na placku o cca 2-3 cm větší než je průměr formy (válím mezi 2 papíry na pečení) a přeneseme do formy. Lehce propícháme vidličkou. Dáme péct do trouby na cca 10 minut. Do formy nasypeme směs s cibulí. Chřest můžeme přimíchat nebo rozložit do hvězdice, fantazie se meze nekladou. Rozšleháme si vajíčka se smetanou a zbylým kořením (u mne tuniské a trochu soli), a směsí zalijeme koláč. Pečeme dalších 40-45 minut, dokud nám chřest krásně nezezlátne. Dobrou chuť.
Už je v troubě 🙂
Už je zase v troubě 🙂