Když neslouží hormony aneb o vyčerpání hormonů nadledvin a jak k tomu může přispívat lepek

Posted by

Rozeznáváte některé z těchto příznaků:

 • únava
 • bolesti těla
 • bezdůvodné hubnutí nebo naopak přibírání
 • nízký krevní tlak
 • pocit lehké hlavy
 • poruchy paměti
 • špatný spánek
 • výkyvy krevního cukru
 • zánětlivé choroby
 • špatná imunita
 • zažívací problémy
 • návaly horka, dušnost
 • přecitlivělost k chemikáliím
 • problémy se štítnou žlázou, slinivkou či vaječníky?

Pak byste se měli pozastavit a přečíst si něco málo o vyčerpání nadledvinek. Všechny výše zmíněné jsou totiž symptomy toho, že jste přetížili tyto endokrinní žlázy a potřebují trochu vaší pomoci. Uvádí se dokonce spojitost s potravinovými alergiemi, kdy nedostatek hormonů má za příčinu nízký obsah kyseliny v žaludku, špatné trávení a tedy možnost nenatrávených proteinů provokovat k imunitní odpovědi.1425

Co jsou nadledvinky?

Nadledvinky jsou endokrinní žlázy přiložené k ledvinám. Skládají se ze dvou částí – dřeně a kůry. Každá část je jinak regulována a má trochu jiné funkce. Dřeň produkuje hormony spadající do kategorie katecholaminy: adrenalin a noradrenalin. Adrenalin jistě znáte – vyplavuje se hlavně při stresu a úzkosti. Zvyšuje frekvenci srdce, zesiluje srdeční kontrakce, zpomaluje činnost vnitřních orgánů, zvyšuje prokrvení, zvyšuje hladinu glykemie atd. Je to takový evoluční hormon, který nám pomáhal vydat extra výkon v nebezpečí. Při velmi častém vylučování může postupně docházet až k poruchám metabolismu cukrů, tlaku atd. Noradrenalin je takový jeho protivník a slouží k regulaci adrenalinové odpovědi. Zpomaluje tep a zužuje dýchací cesty. Poruchy v produkci těchto hormonů povedou zejména k poruchám spánku, bušení srdce, zácpě, zvyšování krevního tlaku, oslabení slinivky atd.

V kůře nadledvin se tvoří hormony spadající do kategorií glukokortikoidy, mineralokortikoidy a pohlavní steroidy. Z této kategorie nás dnes bude zajímat hlavně glukokortikoid kortizol. Kortizol je anti-stresový hormon a je důležitý pro adaptaci těla na zátěž. Ovlivňuje fyziologické funkce celého organismu, zasahuje do metabolismu, působí protizánětlivě a imunosupresivně (vliv na produkci protilátek, tlumí fagocytózu), snižuje citlivost k bolesti a má také antialergický účinek.

Základním mineralokortikoidem je aldosteron, který reguluje hladiny solí a vody v organismu. Pak se zde také tvoří pohlavní steroidy (androgeny/estrogeny). Je více než jasné, že správná funkce hormonů nadledvin může velmi významně ovlivnit naše zdraví. adrenalStressors2

S Dr. Osbornem nejen o lepku

V dnešním článku bych se chtěla věnovat přednášce Dr. Osborne z Adrenal Summitu 2014. Dr. Peter Osborne jsem vám již představila v jednom ze svých předchozích článků o zkřížených reakcí na gluten a o alergiích. Je nejen chiropraktikem, ale také certifikovaným výživovým specialistou. Ve své praxi se věnuje hlavně přírodní léčbě chronických onemocnění se zaměřením na gluten senzitivitu a potravinové alergie. Pojďme si na začátek trochu připomenout, co jsou to zkřížené reakce (nejen ve vztahu k lepku), a jak může souviset vyčerpání nadledvinek s lepkem v naší stravě.

Co je to zkřížená reakce na lepek?

Zkřížená reakce na gluten je reakce na jiné proteiny ve stravě, které jsou strukturně velmi podobné glutenu. V případě intolerance/alergie se může stát, že tělo nerozpozná, že se nejedná přesně o gluten, a zareaguje stejně negativně, jako bychom lepek snědli. Mezi takové proteiny patří třeba proteiny z luštěnin, tapioky, quinoy, kávy, kukuřice či rýže. Také při zpracovaní mléčných produktů enzymy se může stát, že dojde k odhalení struktur, které jsou podobné glutenu a gluten-intolerantní člověk tak může reagovat i na mléčné produkty.

Bezlepková dieta nutně neznamená úspěch

Pokud vám byla diagnostikována celiakie nebo podezření na gluten senzitivitu a i přes nasazení striktní gluten-free diety pořád bojujete se symptomy, pak Dr. Osborne doporučuje jednoznačně přejít na grain-free dietu, tedy bez veškerých zrn. U svých pacientů často vidí jako silně problematickou potravinu kukuřici. Kukuřice má nejen vysoký obsah proteinu, který je strukturně podobný gliadinu, ale ve studiích bylo dokázáno, že při aplikaci kukuřice do „střeva celiaka“ dochází k silnému zánětlivému procesu. V loňském roce byla provedena rozsáhlá studie, kde bylo zjištěno, že převážná část celiaků není ve skutečnosti dobře zaléčena (na typické dietě s vyřazenou pšenicí, ječmenem a žitem), a teprve až při odebrání zpracovaného „průmyslového“ jídla z jídelníčku dojde k markantnímu zlepšení. Z vlastní zkušenosti Dr. Osborne nepotkal ještě pacienta, který by kromě intolerance lepku netrpěl intolerancí dalších potravin – u 100% jeho pacientů jsou nakonec objeveny další potraviny, které vyvolávají zdravotní potíže.

Za reakce na jídlo mohou být zodpovědné různé reakce přes IgG, IgE, IgM, T-buňky a imunokomplex. Lékař se často dívá pouze na IgE protilátky, které představují jen určité množství reakcí. Některé reakce na jídlo nemusí být způsobeny danou potravinou, ale třeba pesticidem nebo konzervanty, které vyvolávají reakce přes jiné protilátky než IgE. Reakce na některé potraviny může probíhat velmi pomalu a přecitlivělost se může objevit kdykoli mezi 3 hodinami a řádově dny po pozření potraviny. Lidé si bohužel často myslí, že pokud nevidí efekt určité potraviny ihned po jejím snězení, potravina jim neškodí. Opak však může být pravdou. Naopak reakce po pozření určitého jídla ještě nemusí znamenat, že člověk opravdu reaguje na danou potravinu.

Všechno začíná na talíři

Řešením je samozřejmě podívat se na svůj jídelníček. Jídlo je počátek všeho a ovlivňuje více než jen naše trávení. Jídlo (abstraktně řečeno, samozřejmě se myslí to,co si člověk z jídla vezme a co potřebuje) je základem fungování lidského těla a jako takové musí obsahovat dostatečné množství živin. Chemie v jídle a nekvalitní potraviny budou v našem těle zvyšovat zánětlivé pochody a odebírat energii potřebnou na jiné procesy. Pokud tělu energii a živiny nedoplníme, přestane správně fungovat a máme zaděláno na nemoc. Podle doktora jsou některé potravinové intolerance zvratné – jakmile tyto potraviny vyřadíme z jídelníčku, tělo přestane reagovat, sníží se imunitní odpověď a střevo dostane příležitost se zahojit. Přes 70% naší imunity se schovává právě za střevní stěnou, a pokud bude střevem prosakovat velké množství nevhodných látek a toxinů kvůli jeho poškození, může dokonce dojít k nadměrné aktivaci imunitního systému a vzniku autoimunitního onemocnění.

Tím doktor také vysvětluje, proč si spousta celiaků i přes dodržování klasické gluten-free diety (bez pšenice, žita a ječmene) vyvine další autoimunitní onemocnění. Mnoho pacientům i jejich lékařům stačí, když se pacient na dietě zlepší. Ve skutečnosti by se však měli starat o to, aby pokryli kompletní léčbu pacienta (ne jen úlevu od symptomů), což komerční zpracovaná gluten-free dieta neumožňuje (přečetli jste si někdy složení bezlepkových sušenek?). Doktor se také vyjadřuje k tomu, jak se dnes vyrábí různé enzymy, které mají umožnit člověku jíst potravinu, kterou nesmí. Podle doktora je to totální šílenství. Pokud je něco jed pro naše tělo a my si vezmeme tabletku, abychom ten jed negovali, pořád to neznamená, že daná potravina už není jedem.images (4)

A jak souvisí lepek s vyčerpáním nadledvinek?

Jak může lepek souviset s nadledvinkami? V mnoha pracích bylo přesvědčivě popsáno, že lepek způsobuje zánětlivé pochody a dokáže působit jako morfin na náš mozek. První problém je v daném zánětu – pokud bude systémově probíhat zánět v různých tkáních, bude velký tlak na nadledvinky na produkci hormonů, které snižují zánět. Pokud jste někdy měli zánět v kloubu nebo příliš aktivní imunitní systém, doktor vám pravděpodobně předepsal kortikoidy na ztlumení zánětu a imunitních reakcí. Vzhledem k tomu, že nadledvinky produkují přirozeně kortikoidy, nabízí se, že při zánětu bude tlak na jejich funkci mnohem větší, a může tak velmi rychle dojít k vyčerpání. Hormony nadledvinek slouží také pro boj se stresem. Ano, slyšíte správně, nadměrný stres může být dalším viníkem vyčerpaných nadledvinek. Když je dnes člověk unavený, koupí si některý z energetických nápojů nebo se napumpuje litry kávy, čímž samozřejmě na určitou chvíli získá více energie, ale také potlačuje varovný signál těla a postupně si přispívá k selhávání funkce nadledvinek.

Léčba nadledvinek začíná opět na talíři

Jako první doporučení při podezření na vyčerpání nadledvinek je změna diety. Mezi nejvíce potřebné nutriční prvky pro nadledvinky, aby mohly produkovat protizánětlivé a protistresové hormony, patří vitamín B5, vitamín C, vitamín A, zinek či vitamín D. Někdy je potřeba na začátek nutriční prvky doplnit tabletkami, protože i když pacient změní dietu, může být jeho střevo tak poškozené, že vitamíny jsou naprosto vyčerpané a tělo potřebuje nakopnout k samoléčbě. Ze zkušenosti doktora obvykle trvá 2-6 měsíců po vyřazení škodlivých potravin, než dojde k opravdovému zlepšení zdravotního stavu. Mimo vyčerpaných nadledvinek se snaží doktor obvykle cílit také střevo a trávení, aby člověk mohl vstřebávat dostatečné množství živin z potravin – taková léčba zahrnuje určení problému, změnu stravy, probiotika, glutamin a další suplementa, které budou cílit problém.

Pro zachování správné funkce je v dnešní době také podstatné naučit se pracovat se stresem, co nejvíce stres redukovat a celkově změnit uspěchaný životní styl. Může vám v tom pomoci třeba meditace, jóga, ale i pouhý volný čas, který si vyhradíte sami pro sebe a věnujete jej oblíbené činnosti. Do stravy se dá přidat řádka adaptogenů, které pomáhají stres zvládat. Ani nemusím zmiňovat, že je potřeba kvalitního spánku!

A co z toho plyne pro HIT?

V tomto případě si můžeme vzít z přednášky spoustu informací i pro HIT. Spousta symptomů se překrývá a je tedy možné, že některé vaše symptomy nejsou přímo od HIT. Jedním z hlavních postupů při léčbě HIT je redukovat stres, jelikož při stresu dochází k uvolňování histaminu, což může souviset s hormonálními změnami (a spouštěním zánětu). Také pokud jíme nevhodné jídlo, budou se nám stále zvyšovat zánětlivé markery včetně histaminu a bude docházet k postupnému vyčerpávání nadledvinek. Možná máte pocit, že vám jedna pizza neublíží, ale pokud nemáte v pořádku hormony (a tedy schopnost regulovat zánět), může to mít prudkou odezvu. Stejný problém jako vidí doktor s užíváním léků umožňujících příjem zakázané potraviny, lze aplikovat na DAO suplementy – brát prášky, abychom mohli do těla dávat to, co nám ubližuje? Proč bychom vůbec chtěli dělat takové věci?

11 comments

 1. Dobrý den, velmi mne zaujal tento článek, protože mi byla zjištěna nízká hladina kortizolu. Je fakt, že má únava se stále zvyšuje. Při popisování vztahu hormonů nadledvinek a potravinové intolerance jsem si vzpomněla, že po jídle mé tělo není schopno žádného výkonu a já silně a večer zpravidla i naprosto marně bojuji se spánkem. Lékařka mi dala jen lék pro případ lokální či celkové anestezie, ale stále ještě musím pracovat a to mne velmi zmáhá. Měla bych pátrat směrem k této intoleranci?

 2. Dobrý deň, posledné roky som začala mať veľké zdravotné problémy, jeden z najhorších problémov boli bolesti v mieste obličiek, bola som zúfalá, všetky výsledky boli OK. Nakoniec som zistila že mam histamínovú intoleranciu, dieta zaberá, cítim sa lepšie, aj bolesti prešli ale raz som si dala pizzu, samozrejme veľmi zlá reakcia a na druhý deň znova bolesti v mieste obličiek. Chcela by som sa vás opýtať, či si myslíte že by to mohlo súvisieť s tým vyčerpaním nadobličiek? Ďakujem

  1. Bolesti a reakce na potraviny může souviset s celou řadou problémů a pokud je v těle dlouhodobě zánět či jiná patologie (na což poukazují ony bolseti), projeví se to na hormonech atd. Určitě bych se spíše zaměřila na to, zda tam nebyl nějaký alergen (tedy ona prudká reakce) a zda bolest v oblasti ledvin není ve skutečnosti střevo (tedy vyloučit zánět střeva).

 3. Díky za vysvětlenou, lékař to takto běžně nepodá a mám zkušenost, že ani sám nepřichází s iniciativou vymyslet, jak toho „červíka – tj. hlavního spouštěče potíží“ zkusit dostihnout. Napíše nějaké léky a tím má vyřízeno! Ještě jednou díky!

 4. Je, prosím, v ČR pracoviště specializované na výše uvedené – zkřížená reakce na gluten,…? Děkuji!!!

  1. To bohužel netuším. Vím, že v USA jsou speciálně sestavené panely testů, jak na glutenovou senzitivitu (nejen celiakii!), tak na zkřížené reakce (pacienti si to v USA platí sami, tak jako většinu testů). U nás jsem se s takovým pracovištěm nesetkala.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.