O nebezpečných intolerancích, autoimunitních chorobách a zrádných umělých sladidlech – Gluten summit 2.

Posted by

Jak jsem slíbila, přináším informace z dalšího dne summitu. Pokusím se vyjmout z každé přednášky jen to nejzajímavější, abych vás informacemi neumlátila ke spánku. Pokud vás něco zaujme, je možnost balíček přednášek zakoupit anebo pak sledovat práci daného přednášejícího, kde se určitě dozvíte více.Dr.-Mark-Hyman

Dr. Mark Hyman je dle všeho docela velké zvíře. Lékař, kterého si zvou vyšší vládní úřady jako specialistu na prevenci chorob. Pracoval i pro prezidenta USA a nyní stále spolupracuje ve Washingtonu na zdravotní reformě (naposledy vypovídal před kongresem o funkční medicíně, výživě a potravinových doplňcích pro zdraví). Před rokem vyšla také jeho kniha The Blood Sugar Solution“, kde se zabývá světovou epidemií obezity, cukrovky a kardiovaskulárních nemocí.

Na jeho přednášce o zdravém životním stylu byla velmi zajímavá věta, kde říká, že pokud vám lékaři tvrdí, že potřebujete lepek k životu, jsou pouze k smíchu. Bezlepková dieta je zdravá pro každého člověka, jelikož gluten k životu nepotřebujeme. Ke všemu známo, že pšenice a další plodiny obsahující vysoký obsah škrobů vedou k problémům s insulinovou tolerancí a jejich konzumace může přispívat ke vzniku cukrovky.

Ve své přednášce informuje, že člověk může při pozření pšenice reagovat různě. Mimo celiakie se může vyvinout senzitivita vyvolaná anti-gliadinem, člověk může reagovat na odlišné proteiny v pšenici (mimo gliadin) a mezi reakce na pšenici patří také senzitivita, která není vyvolaná protilátkami. Pšenice/lepek má na kontě celou řadu nemocí a vyloučení celiakie tedy neznamená, že s lepkem problémy nemáte vůbec. Na paškál si pak bere umělá sladidla – samotná sladidla zvyšují risk vzniku cukrovky, narušují chemické procesy v mozku, jsou vysoce návyková, vedou k ukládání tuku, zvyšují chuť k jídlu a zpomalují metabolismus. Pokud tedy patříte k zastáncům light potravin a kupujete potraviny se sladidly, měli byste zbystřit. Tato chemie v jídle nepřináší nic dobrého!

Dr.-Aristo-VojdaniDalším z přednášejících v ten stejný den byl Msc. A. Vojdani, který získal své PhD v oblasti imunologie a mikrobiologie. Ve svém výzkumu se zabývá už dlouhá léta především vlivem enviromentálních faktorů, jako jsou chemikálie, infekce či proteiny ve stravě na komplexnost nemocí. Momentálně je v ediční radě velkých časopisů jako je  Journal of Toxicology and Industrial Health, Journal of Environmental Epidemiology and Toxicology,  European Journal of Inflammation, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine (eCAM). Je technickým ředitelem v Immunosciences Laboratories a vrchním vědeckým poradcem pro Cyrex Laboratories.

Ve své přednášce se zabýval otázkou správného testování celiakie a vysvětloval, proč mnoho metod v dnešní době selhává. Dr. Vojdani uvádí, že celiakie a další autoimunitní choroby dokáží být pěkně zrádné – symptomy se mohou objevit klidně až po 8 dnech od vzniku reakce. Zatímco IgE reakce jsou obvykle velmi rychlé, IgM, IgA i IgG reakce mohou přijít se zpožděním, což ztěžuje diagnostiku mnohých nemocí – včetně potravinových intolerancí. Je pak těžké určit, která potravina je na vině. Navíc některá potravinová aditiva mohou ve spojení s potravinami vyvolávat reakci, aniž by člověk původně reagoval na samotnou potravinu. Velmi těžké je odlišit hlavně reakce u zpracovaných a vícesložkových potravin – jako je třeba párek, což je kombinace proteinů, lepku, koření a dalších aditiv.

Ideální je při potravinových intolerancí testovat celou škálu protilátek, např. IgA patří mezi nejrychlejší, jelikož se vytváří již ve slinách (odkud pak přestupují do krevní bariéry připraveny zaútočit). IgA jsou zároveň hlavní protilátky slizničních membrán, která je vlastně rozhraním mezi vnějším a vnitřním prostředím těla. IgA slouží jako obrana proti potravinovým antigenům. Při poškození střeva a rozvolnění spojů dochází k pronikání antigenů (které by normálně byly zachyceny IgA) přes tuto bariéru, vytváří se postupně IgG a IgM, které pak přechází do krevní cirkulace. A problém je na světě.

Pro stanovení intolerance k lepku jsou dle Dr. Vojdaniho nejlepší testy ze slin. Tyto testy jsou 100% přesné a jsou schopné zachytit IgA protilátky 5-10 let před samotným prokázáním celiakie pomocí biopsie. IgA ve slinách se dají stanovovat už od 3 měsíců věku dítěte a pro neinvazivnost metody lze měření jednoduše opakovat (využívá se stanovení protilátek proti gliadinu – peptid lepku/glutenu). Vzhledem k tomu, že protilátky proti alfa-gliadinu, který se u nás testuje, jsou pozitivní jen u 50% pacientů s celiakií, je až z podivem, že se netestuje více složek pšenice. Dr. Vojdani říká, že je dnes možnost testovat 10 typů peptidů glutenu. Pro specifické testy doporučuje stanovit více komponentů pšenice: alfa-gliadin 30mer, gamma-gliadin, omega-gliadin, glutenin, gluteomorfiny a wheat germ agglutinin (WGA). Tímto rozsáhlým testováním jsou schopni zachytit většinu celiaků pře plným propuknutím nemoci.

Dr. Vojdani se také dotýká ožehavého tématu ohledně potravinových intolerancí a postupnému zavádění potravin zpět do stravy, které někdy lékaři doporučují. Podle něj je rotační dieta nepoužitelná a člověk musí netolerované potraviny plně vysadit. Snaha zavádět je zpět může vést k těžkým reakcím imunitního systému (např. protilátky proti peptidům glutenu naleznete ve slinách ještě 3 měsíce po  jeho pozření, přičemž imunologická paměť má zaznamenáno i nadále, že jakmile se takový peptid objeví, okamžitě je třeba zahájit útok). Pokud člověk riskuje zaváděním těchto potravin, riskuje také rozvoj autoimunitních chorob. Testy na autoimunitní onemocnění by měly být provedeny zároveň s diagnózou celiakie či jiné vážné nemoci – ANA, revmatoidní faktor, anti-DNA, celkové imunokomplexy. Pokud je u člověka potvrzena autoimunitní choroba (zvýšené parametry), je potřeba nasadit léčbu na potlačení imunity, jinak může mít pacient problémy i po nasazení diety (imunitní systém je pořád aktivován dlouholetým přijímáním netolerovaných potravin).

A tak co si z dnešních přednášek odnést? Snad to, že pravidelný přísun pšenice a lepkové stravy může vést ke vzniku cukrovky a obezity, a že bezlepková dieta je naprosto vhodná i pro zdravé lidi. I pokud vám byla vyloučena celiakie na základě biopsie a krevních testů, stále můžete na lepek reagovat jinými mechanismy. Při chronických problémech je třeba otestovat více parametrů a stanovit i markery autoimunitních chorob. A také to, že umělá sladidla a další potravinová aditiva jsou pro nás špatná. 

5 comments

    1. Četla jsem,že stačí,než si jdete po ránu čistit zuby,vyplivnout sliny do sklenice s vodou a počkat 30minut.Jesliže zůstanou sliny na povrchu vody,tak je to v pořádku,ale když se sliny rozpustí na zakalenou vodu,je to důsledek cukru v krvi!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.