1. Dejvické PivoPění aneb nejen jídlem je člověk živ:)

Posted by

Mé poslední příspěvky se hodně týkaly zdravé stravy, zdravotních témat a receptů. Je mi jasné, že jsem tím ochudila ty čtenáře, kteří zavítali na blog hlavně kvůli zprávám z Ameriky a jiným tématům. Na jednu stranu si myslím, že recepty i články o zdraví prospějí každému, na druhou stranu je jasné, že nejen jídlem je člověk živ a je potřeba mluvit (a psát) i o dalších radostech. Proč? Protože možná i vy, co jste nemocní, se na chvíli odreagujete a dostanete „tak trochu ven“ . Možná pochopíte, že i nemocný člověk může žít spokojeně a neměl by se stranit společnosti, jelikož jsme od narození tvorové společenští a sdílená radost je radost dvojnásobná.

Mnoho lidí s potravinovou intolerancí/alergií se nakonec zavře doma a pak raději nevystrkují nos ze dveří. Je to jednoduché, nejdříve jsou unavení a zdravotní stav jim nedovolí účastnit se veškerých radostí, a poté si tak zvyknou, že se ani mezi lidi dostat nesnaží. Ono co si budeme povídat, je velmi těžké lidem pokaždé vysvětlovat, co je špatně a proč nemůžu to či ono. Je těžké lidem vysvětlovat, proč musím jít brzy domů. Lidská povaha je komplikovaná a často máme nesmyslnou potřebu lidem nevěřit a přesvědčovat je. Na to je pak jen jediná rada: obklopte se přáteli, kteří váš stav dokáží pochopit a kteří vás ve vaší situaci podpoří. Nebude to jednoduché, ale i tolerantní lidé jsou mezi námi a dokáží vás nejen pochopit. Komunikujte, sdílejte, a když se cítíte lépe, vyjděte se trochu vyvenčit, vždyť nejednou se už psalo, jak je psychika při léčbě důležitá.

IMG_6420Oct 7, 2013A abych si tedy přisadila, rozhodla jsem se konečně napsat i něco o mimovařících aktivitách, které by vás mohly inspirovat, či vás třeba obeznámit, jaké akce se kolem vás dějí. Když člověk bydlí v Praze, mnohdy řeší, co dělat dříve, a musí pečlivě zvažovat, které akce navštíví a kterých se vzdá. Město prostě žije. Věřím, že stejně tak žijí i další města, jen je potřeba ten život objevit. Velmi dlouho jsem se vyhýbala mému oblíbenému pivu, které z důvodu intolerance lepku i z důvodu histaminové intolerance muselo zmizet z mého života. A tak jsem si po dlouhé době řekla „what the hell“, jdu do toho, a vydala se na první dejvické PivoPění.

Bylo postaráno i o děti:)
Bylo postaráno i o děti:)

Jak sám název napovídá, akce se konala poprvé, a to s podtitulkem „multižánrový festival pro celou rodinu“. Přiznám se, na akci jsem nebyla po celou dobu, ale zavítala jsem na chvíli v podvečerních hodinách. Docela mě nadchla myšlenka, že nejen na Náplavce se něco takového děje (stejný víkend byla akce Pivo Na Náplavce). Na náplavce si člověk koupil krígl (0,3 l), který si pak mohl nechat nebo za něj dostal 30 Kč na zpět. Do něj pak mohl ochutnávat jednotlivá piva (za příslušný peníz). Jelikož se festival smísil s pravidelnými farmářskými trhy, dalo by se místo nazvat nepřehledným, a člověk musel ty svoje favority hledat. Oproti tomu bylo PivoPění umístěno na Dejvickou ulici, kde vyrostlo středně velké pódium a stánky byly hezky přehledně u sebe. Celkově byla dejvická akce komornější, možná i proto, že nebyla tak silně reklamována a možná se lidem prostě do Dejvic nechtělo.IMG_6427Oct 7, 2013IMG_6416Oct 7, 2013 IMG_6435Oct 7, 2013 IMG_6418Oct 7, 2013

Celkově mě však výběr pivovarů potěšil. Některé byly známější a už jsem jejich pivo chutnala (ještě z dob před diagnózou), některé pro mě byly naprosto nové. A tak jsem nakonec neváhala a s velkým odhodláním se pustila i já do ochutnávky. No dobře, kecám, ochutnala jsem dvě malá piva, z toho jedno žitné a pro mě také favorit – Tlustý Netopýr z pivovaru Antoš. Jednalo se o pivo typu IPA a naprosto chápu, proč patří mezi oceněná piva.

IMG_6431Oct 7, 2013
Je vidět, že někteří se nemohli dočkat (poznámka: to není můj jazyk:))

IMG_6444Oct 7, 2013

IMG_6443Oct 7, 2013

Kdo by však neholdoval pivu, mohl se občerstvit jinak. Nabízeli klasické limonády bez alkoholu, nechyběla nabídka jídla – a to tradičních škvarkových tyčinek k pivu či klobásek na grilu, ale také zavítaly firmy prodávající pálenky a víno. K ochutnání byl i červený a bílý burčák. Mno, a kdo nechtěl pít na místě v té zimě, mohl si odnést unikátní piva i domů. Například Firedog, což je pivo s nádechem chili!

IMG_6414Oct 7, 2013 IMG_6426Oct 7, 2013

A jak už to k takovému festivalu patří, byl po celou dobu zajištěn program. Například proběhla volba miss, které se účastnily zástupkyně pivovarů, a je vám určitě jasné, že soutěžní disciplíny byly tak trochu jiné než promenáda v plavkách. Program byl prokládán hudebními vystoupeními, např. kapelou Šmrnc, která zapěla staročeské písně. Na hlavní program, tedy Střihavku, jsme již nevyčkali, jeho vystoupení tedy nezhodnotím. Pro děti byla připravena zábava v podobě skákacího hradu, nafukovacích balónků a v brzkých odpoledních hodinách také divadélko.

IMG_6424Oct 7, 2013 IMG_6442Oct 7, 2013

Břevnovský pivovar nabídl informace o tom, jak se pivo vařilo a jak se vaří dnes. Mohli jste přivonět a třeba si i popovídat s „profíkem“.

IMG_6430Oct 7, 2013

No a kdo by neholdoval pití ani jídlu, mohl si pivečko i tak nakoupit. Třeba v podobě kosmetiky.IMG_6419Oct 7, 2013

Kdybych měla akci závěrem shrnout, tak musím pochválit samotný nápad. Prní rok akce tedy proběhl v pořádku (když ochranka odváděla pána mávajícího česnekem a deroucího se na pódium, udělala to velmi šetrně). Bylo by fajn časem vidět ještě více malých pivovarů, aby je lidé mohli lépe poznat a podpořit. Musím přiznat, že jsem na pivo reagovala opět stejně jako v USA, a to krásným oparem, který se mi dost dlouho vyhýbal. Otázka je, která složka z piva aktivuje můj uložený virus. A tak jsem vlastně dostala další podnět k přemýšlení:)

5 comments

  1. „pán mívající česnekem deroucí se na podium…“ mě hodně rozesmál 😀 zajímalo by mě o co mu vlastně šlo?? 😀 každopádně zajímavá kace 😉

    1. No on ten česnek používal spíše do rytmu, jako paličku. Asi by se tam dral i bez něj, ale s tím česnekem jako taktovkou to bylo vtipnější:)

        1. Také jsem slyšela, že upíři v Česku teď frčí víc na pivu než na krvi (bo v té české krvi bylo stejně tolik piva, že se jim nevyplatilo lovit lidi).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.