Borůvka proti zánětu i alergii a recept na smoothie „Borůvkové pohlazení“

Posted by

Kdyby vás čirou náhodou omrzel váš ranní jogurt, mám pro vás menší alternativu. Rychlé jemné smoothie, které doplní všechny potřebné vitamíny a živiny. V kombinace s banánem a lnem vás pak velmi dobře zasytí na celé dopoledne (nebo aspoň na dobu, než dorazíte do práce:)). Nápoj je výborný i bez lnu, ale nezapomeňte si přes doplnit dost vlákniny. Z nějakého důvodu jsem si myslela, že bych borůvky při HIT neměla, ale britská „spolubojovnice“ mě vyvedla z omylu..a také mnohé studie:)

Zázračná modrá kulička nejen proti alergii

Borůvky, modravé plody keříku Brusnice borůvka, jsou nám všem velmi dobře známé. Neřadí se sice mezi alkalizující potraviny, ale i tak bychom jejich zavedení do výživy měli rozhodně zvážit. Borůvky mi připomínají hlavně dětství, kdy jsme běhali po lese a sbírali je do malých krabiček. Ta krásná vzpomínka (či spíše jejich vysoká cena) ve mě vždy vyvolává respekt. Borůvky považuji za něco opravdu slavnostního. A faktem je, že si oslavu zaslouží. Obsahují mnoho cenných látek, které našemu organismu prospívají. Samotné listy brusnice borůvky jsou v lidovém léčitelství používané do diabetických čajů. Dle wikipedie (a dalších zdrojů) se listy dále dají využít pro obsah tříslovin k léčbě průjmů, bolestí žaludku či kožních chorob. Modré plody jsou jako většina bobulí naplněny koktejlem antioxidantů, bioflavonoidů, karotenoidů, vitamínů i minerálů. Úplný zázrak, hm? Cholesterol, šeroslepost, obezita, demence, záněty? S tím vším si borůvka poradí.

Podle Mayo Clinic Women’s HealthSource patří borůvky mezi top 10 potravin, které bychom měli konzumovat (společně se špenátem, brokolicí, mandlemi, jablky a několika dalšími). Mimochodem vědecký tým v čele s Wangem zjistil že borůvky ve stravě stárnoucích potkanů redukují neurodegenerativní změny. Stejný tým v roce 2005 prokázal, že borůvky (stejně jako špenát či spirulina) dokáží snížit riziko mozkových infarktů (Wang et al, 2005). O pár let později bylo dokázáno, že i krátkodobé podávání borůvek vede ke zlepšení rozpoznávací paměti u starších potkanů (Malin et al, 2011). V roce 2006 vědci navrhli, že by měl být studován protirakovinný vliv z bobulovitých plodů, jelikož prokázali inhibující vliv na rakovinné buňky  tlustého střeva (zde).  Ravoori a kolegové v roce 2012 prokázali vliv borůvek a ostružin na nárůst nádoru prsu – užívání borůvek redukovalo množství a velikost nádorové tkáně. V roce 2012 také přišli s tím, že pouhé požívání borůvek chrání před ztrátou kolagenu v kostní hmotě (článek zde).  K tomu dokáží borůvky účinně potlačovat zánětlivou reakci (Xie et al, 2011). Vypadá to, že by jejich protizánětlivé působení mohlo být užitečné i při léčbě autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza (zde). Co je velmi důležité, borůvky dokáží inhibovat degranulaci žírných buněk a působí tedy proti uvolňování histaminu. Říkáte si, že je to všechno pěkné, ale co si vzít ze studií provedených jen in vitro a na zvířatech?

Nejsem žádná laboratorní myš

V tomhle směru jsem byla velmi překvapená, kolik pre-klinických a klinických studií bylo s borůvkami již provedeno. Pozitivní vliv flavonoidů (především těch z bobulí) na paměť a rozpoznávací funkce byl popsán u starších žen (zde). Vliv na zlepšení paměti u starších lidí pozorovali také v této studii. Reálné množství borůvek vás také při vysokosacharidové a nízkotučné snídani ochrání proti oxidantům (antioxidační účinky, zde). To potvrzuje i studie z roku 2012, kdy 60-denní podávání borůvek vedlo ke snížení oxidačního poškození DNA (zde). V lidovém léčitelství jsou borůvky využívány pro regulaci hladiny cukru, což lze vysvětlit jejich vlivem na insulinovou citlivost (zřejmě nejen u obézních, nediabetických  a insulinorezistentních pacientů – zde). Jiná studie se zabývala vlivem borůvek na některé metabolické parametry u obézních mužů a žen, a vědci vypozorovali snížení krevního tlaku a nižší hladinu oxidovaného cholesterolu LDL u léčené skupinu (predikujíce nižší riziko infarktu, zde). V tomto článku jsou shrnutá data z in vitro, zvířecích i klinických studií na protirakovinné a kardioprotektivní účinky borůvek a brusinek.  No, to by jako evidence síly borůvek mohlo zatím stačit. A dobrá zpráva je, že vařené borůvky mají stejný potenciál jako syrové (zde), takže si klidně můžete upéct nějaký borůvkový koláč.

  P1010688

Borůvkové pohlazení

 • hrst borůvek
 • 1/2 banánu
 • 1/2 hrnku kokosového jogurtu (organic, není vhodné pro eliminační fázi)
 • 1/2 hrnku mandlového mléka
 • 1 lžička mletého lnu
 • 1 lžička medu
 • pár kostek ledu

Tradičně všechno vsypeme a vlijeme do mixéru a pořádně umixujeme na jemný husté smoothie. Dobrou chuť.

 P1010692

11 comments

 1. A čo hovoríte na lyofilizované ovocie? Teda, sušené mrazom..
  Lebo sezóna niektorých druhov ovocia je tak strašne krátka….

  1. Zatím jsem neviděla, co by to mělo dělat třeba s mikronutrienty. Každopádně bude záležet na výrobci, jaká je použiá kvalita výroby a jak dobře pak vysušeno a uskladněno (u mraženého ovoce člověk nečeká velký nárůst bakterií, u čehokoliv na polici, kam se může dostat vlhkost a kontaminace ze vzduchu, to může být horší). Určitě je to spíše o vyzkoušení (a také brát v potaz množství).

 2. Borůvky tuze rád, ale příjem v drtivé většině pouze semtam v jogurtech. Ale teď jsi mně vyvolala chuť projít se po beskydských nebo javornických hřebenech (kde rostou výborné:)).

 3. podle mě je to bomba v létě, kdy borůvky rostou, teď to tady nemá cenu, protože o doopravdy čerstvých a dobře uzrálých borůvkách si můžeme nechát zdát….jinak borůvky miluju a mamina ví, kde sbírat, takže ideální kombinace. Díky za tip 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.