Mangosteen (mangostan) pro zkrocení histaminu

Posted by

Když jsem se začala zajímat o přírodní antihistaminika, která bych mohla využít pro svou léčbu, netušila jsem, na jak pestrou nabídku narazím. Jak se zdá, příroda sama nabízí několik zvláštních rostlin, které obsahují celou škálu sloučenin s pozitivními účinky v našem organismu. Různé přírodní polyfenoly, biflavonoidy, karotenoidy, saponiny atd., mají schopnost naše tělo léčit, a to nejen svým antioxidačním působením (které samo o sobě je velmi důležité). Ukazuje se, že spousta látek, které působí v našem těle jako podpora odpovědi proti zánětu (pro jednoduchost říkejme protizánětlivě), vykazuje současně jistý efekt na snížení histaminu. O roli histaminu v imunitním systému se zmiňuji v jiném příspěvku, avšak dle posledních studií to vypadá, že protizánětlivé působení těchto sloučenin je dáno i schopností regulovat histaminové receptory a tedy hladinu histaminu v těle.

Krásná ovocná královna

Garcinia mangostana L., zvaná také mangosteen/mangostan, je tropický ovocný strom, jehož plod je pro svou lahodnou chuť přezdíván „královna tropického ovoce“. Během posledních desetiletí bylo zjištěno, že ona léčivá síla v podobě mocných xanthonů se však ukrývá převážně ve slupce a dalších částech stromu (a ne v lahodné dužině). V thajském lidovém léčitelství se slupka z mangosteenu užívá pro léčbu infekcí kůže, ran a pro léčbu průjmu. Na Filipínách a v Malajsii se čaj používá pro léčbu průjmu, úplavice a nemocí močového měchýře. Extrakty kořenů jsou využívány ženami při menstruačních poruchách. Karibik a Latinská Amerika zase čaj z ovoce mangosteenu využívá jako tonikum proti únavě a na dobití energie. Brazilci podobný čaj využívají při zažívacích problémech. Ve Venezuele obklady z kůry léčí parazitické kožní infekce (Li et al, 2009). Byla tedy jen otázka času, kdy se vědci začnou o mangosteen zajímat.

Léčebná síla je dána obsahem sekundárních metabolitů – xanthonových derivátů (Jung et al, 2006). Nejzajímavějšími látkami, tedy nejúčinějšími, se zdají být α-mangostin a γ-mangostin, avšak rostlina ukrývá přes 60 dalších xanthonů. Za posledních 20 let byla experimentálně potvrzena škála pozitivních účinků (antimikrobiální, chemoprotektivní, protizánětlivé, antihistaminové, kardiovaskulární či protivředové) a zabralo by mi hodně času je všechny vyjmenovat (Li et al, 2009).

Proti ateroskleróze, rakovině, bakteriím a histaminu

Jen pro demonstraci všestrannosti mangosteenu se u pár zastavím. Williams et al. v roce 1995 ukázali, že α-mangostin má svou antioxidační roli – chrání LDL cholesterol před jeho oxidací a potenciálně brání rozvoji aterosklerózy (nikdo nechce „ucpané“ cévy). Již v roce 1989 pánové Sintersmuk a Deekijsermpong vyzkoumali, že extrakt z perikarpu působí proti růstu celé řady bakterií přes Shigely, Salmonely či Escherichie. Sakagami et al (2005) dokonce ukázali silné antimikrobiální účinky α-mangostinu proti MRSA (rezistentní kmen bakterie Staphylococcus aureus). Shan et al ve své souhrnné práci z roku 2011 mapují protirakovinné působení mangosteenu – extrakty ze slupky a xanthonové deriváty se ukázaly být účinné v zastavení růstu celé škály rakovinných buněk in vitro. Popis role mangosteenu v regulaci histaminu byl předložen již v roce 1996 Chairungsrilerdem a jeho kolegy. Ve stejném roce ukázal, že mangostin je antagonista H1 receptoru (zde). Protizánětlivé a antihistaminní působení se zdá být úzce spojeno. Nakatani et al v roce 2002 dokázali, že extrakt z mangosteenu potlačuje uvolňování histaminu z bazofilů (přes IgE protilátky – normální cesta alergické reakce). Stejně tak dokáže potlačit uvolnění prostaglandinu E2. Histamin a prostaglandin jsou známé mediátory zánětu, tedy jejich snížením je potlačen rozvoj zánětu. Z novějších studií vyplývá, že extrakt dokáže přímo potlačit i další zánětlivé mediátory (Cui et al, 2010).

Na základě prostudování těchto prací a také pár dalších souhrnů (velmi zajímavý je tento) jsem se rozhodla dát mangosteenu šanci. Přece jen to vypadá, že hlavní roli při histaminóze bude hrát zánět, který nemoc ještě prohlubuje. Potlačení histaminu jakožto zánětlivého mediátoru pak může vést k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Do svého jídelníčku jsem zařadila tento preparát, jelikož se mi z výběru zdál zatím nejvhodnější. Bohužel je vám asi jasné, že je to trochu komplikovanější, protože ony účinné látky v boji proti zánětu i histaminu se nachází především v tom krásně fialovém obale (perikarp) a tedy konzumací jednoho dvou plodů bez slupky zánět ani histamin neporazíte. Ale pokud jste již nakoupili plody a užíváte si jejich sladké dužiny, určitě slupku nevyhazujte a udělejte si z ní zdravý protizánětlivý džus (návod zde). Já osobně mám dobrou zkušenost s tímto a tímto produktem. Na Slovensku teď můžete zakoupit od firmy Provitality prášek ze slupek mangosteenu, který určitě vylepší vaše smoothie či jiné pokrmy a dodá nějaké ty léčivé látky.

Proč jsem se vlastně rozhodla hledat přírodní cestu?

Jelikož bych se ráda zbavila antihistaminik. Nechápejte mě špatně, jsou stavy a nemoci, kdy se bez těchto léků člověk neobejde a mě mnohokrát také zachránily den, avšak brát je každý den vidím jako nadměrnou zátěž pro játra a celý systém. Dle posledních studií mohou antihistaminika rozhodit organismus a hlavně jsem se setkala s tím, že po určitém čase mi „má osvědčená“ tabletka prostě přestala fungovat. Ráda bych tady našla cestu, jak antihistaminika nemuset brát a mít je v záloze, kdyby mi bylo hodně zle. První pokusy o vysazení byly hodně špatné a během druhého dne se vždy dostavily problémy jako bolest hlavy či průjem. Na to, abych vyhodnotila vliv mangosteenu spolu s bazalkou posvátnou, kterou též beru, je ještě brzy, ale určitý vliv cítím už teď. Hurá do kuchyně, je načase něco pestrého navařit a mangosteen otestovat:))

Literatura:

 1. Obolskiy et al, 2009
 2. Jung et al, 2006
 3. Williams et al, 1995
 4. Sakagami et al, 2005
 5. Shan et al, 2011
 6. Nakatani et al, 2002
 7. Chairungsrilerd et al, 1996
 8. Cui et al, 2012

Update: Doporučuji přidat také krásné review z roku 2014, které zmiňuje a shrnuje spoustu pozitivních výsledků ze studií s mangostinem v rámci zánětlivých a rakovinných procesů.

25 comments

 1. Je lepší mangostan v prášku nebo v tabletě a jak je to obecně u ostatních doplňků? Myslím z hlediska co nejlepšího vstřebání v hůře fungujícím střevě.

  1. Podstatny je obsah ucinne latky (tedy v tomto pripade, aby se jednalo o obaly, ne samotny plod, ktery je sice chutny, ale postrada ony ucinne fytonutrienty), forma casto nebyva az tak podstatna (aneb casto sami vyrobci reknou, ze tablety mohou byt vysypany, pokud je clovek nepolkne, plneni do tablet je casto v ramci pohodlnejsiho uzivani pro konecneho uzivatele, stejne tak jako zajisteni davky v jedne tablete vs. nabirani prasku uzivatelem, tableta se rozpusti a vstrebatelnost latky je pak stejna jako z prasku, jedna se o stejnou ucinnou latku, takze spise zalezi na dalsich podminkach jako je stav traviciho traktu, pritomnost jidla, dalsich molekul atd). Tablety take casto usnadnuji vyrobci to, ze nemusi produkt delat „chutnejsim“ a tedy ladit do formy, aby jej uzivatel pozrel.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo máte zkušenost s Purple Mangosteen rozpustným práškem do vody při redukci hmotnosti? Předem děkuji za odpověď Martina

  1. Já odpovím jen za sebe, zkušenost nemám a ani jsem podobné studie nehledala, nebylo to mým cílem:) Samzořejmě pokud je vyšší váha důsledek zánětu v těle, pak snížení jakýmkoli doplňkem pomůže:)

 3. Mohu se zeptat s jakými syrupy z mangostanu máte zkušenosti? Případně na co si dát pozor při výběru přípravku? Oba produkty, které doporučujete ve svém článku, jsou na iherb nedostupné, tak uvažuju, že bych zkusila nějaký jiný. Sama mám výborné zkušenosti s Mangosteen od Source Naturals, ale přes Amazon vychází dost draho.

  1. Osobně bych vydržela, až bude na skladě Source Naturals, mohli by naskladnit brzy, nebo se pak podívat po nějakém jiném, které mají definovaný obsah mangostinu nebo flavonoidů, bohužel nemám možnost sledovat, kde je co nového, ale věřím, že bude spousta nových doplňků. Sirup si popravdě nepamatuji, bylo to před 4 lety v USA, určitě byl objednaný z iherb nebo vitacost:(Myslím, že to bylo něco takového (http://www.iherb.com/Genesis-Today-Organic-Mangosteen-100-Organic-Mangosteen-Juice-32-fl-oz-946-ml/11019), tedy džus vyroben nejen z ovoce, ale i perikarpu, kde jsou účinné látky, což je potřeba pohlídat, samotné ovoce by nebylo tak prospěšné (a žádná další aditiva). Osobně teď pokukuji přímo po prášku do smoothie (http://www.iherb.com/Sunfood-Raw-Mangosteen-Powder-3-5-oz-100-g/59407). Každopádně i cena sirupů na cz trhů mi přijde docela přehnaná.

   1. Ještě jsem se chtěla zeptat na ten prášek do smoothies – stojí více než 22 EUR a jestli to dobře chápu, tak to je hranice pro to, aby člověk neplatil dph/clo? Zahrnuje tahle částka i poštovné, nebo to je zvlášť?
    Předem díky za odpověď:)))

    1. Právě proto píši, že mám zálusk, často čekám, jestli nezlevní nebo nedají do akce, případně jinými nákupy člověk sbírá loyalty credit (10% z částky předchozího nákupu), který se odečítá z konečné ceny. Běžné poštovné některé eshopy nezahrnují do ceny uváděné v dokumentaci (včetně iherb, tedy doposud, cena poštovného pro výpočet daně se má započítávat pouze z úseky dopravy po EU), ostatní druhy ano (jako DHL), tedy z mojí zkušenosti (pouze při překročení se pak daň počítá ze všeho, clo se platí až od 120 euro nebo tak nějak).

    1. Nezaregistrovala, děkuji:)) Orientuji se teď jiným trochu směrem, tedy na suplementy na hormonální rovnováhu a celkově nové suplementy, které mají protizánětlivé účinky či jsou cílené na léčbu leaky gut, ale obecně už jsem na stránky dlouho nekoukala, tak se musím podívat, jestli mají i něco dalšího v akci.

    1. Já nic neprodávám, nedoporučuji firmy, max. tak vlastní zkušenost. Firmu, certifikát a obchodní podmínky už si každý zjistí sám, podle toho, co a koho si vybere. Myslím, že každý si na google či jinde dokáže vyhledat, kde koupit a jakou kvalitu preferuje:))

  1. Hm, bohuzel netusim, jelikoz vse objednavam zatim pres internet z USA..tablety jsem mela jen jednou, parkrat jsem zkousela syrup a zdal se mi mnohem ucinnejsi (mozna lepe vstrebatelna forma)..ale verim, ze nektera z internetovych prodejen jej bude mit i na Slovensku…

 4. To vypadá moc zajímavě 😉 koukala jsem, že se to prodává i v ČR, ale člověk nikdy neví jaká kvalita to je, že. Jen mě mrzí, že většina doktorů to prostě nebere vážně 😦 protože člověk by to občas rád prodiskutoval s někým a ne ze sebe jen dělal pokusného králíka. Každopádně jsem pro přírodní produkty a s něketrými mám velmi dobré zkušenosti. Určitě jsem zvědavá na další potřehy 😉

  1. Já si myslím, že u té kvality si nemůžeš být jistá ani v USA. Je tady spousta firem atd. Každopádně kdybys více věřila „americkým“ výrobkům, zkus http://www.iherb.com. Dodávají i do Evropy, prý bez problémů, ukáží ti přesně váhu a cenu a můžeš to pak vypočítat tak, abys neplatilo extra clo. Dá se tam sehnat úplně všechno a většina těch výrobků je stejná jako tady v obchodech, jen levnější. :))

  1. Kejťáku, to můžou všichni!:) Přírodní látky jsou právě od toho, že tě nepoškodí, jsou to právě ony látky, které nacházíme v ovoci, akorát trochu koncentrované. Takže místo kila ovoce si dáš jednu tabletku. Je to antioxidant, což v dnešní době nikomu neškodí. Jen počkej, mám takových lahůdek v záloze víc!:) Můžeš si pak vybrat, co by ti dělalo dobře:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.